Ukrajinský líder Leonid Kučma, ktorý od januára predsedá Spoločenstvu nezávislých štátov (SNŠ), odcestoval na schôdzku so zámerom prerokovať s ruským kolegom Vladimirom Putinom najmä otázky ekonomickej spolupráce a vlastný pohľad na ďalšiu činnosť tohto postsovietskeho zoskupenia.
S bieloruským prezidentom Aleksandrom Lukašenkom plánuje posúdiť problém dvojstrannej dohody o spoločných štátnych hraniciach, ktorú parlament v Minsku doposiaľ neratifikoval, a tiež ekonomickú spoluprácu oboch štátov.
Ukrajina je dlhodobo zástancom vytvorenia zóny voľného obchodu v SNŠ. Podpísanie príslušnej dohody sa najnovšie plánuje na jesennom summite v Jalte. Podľa Kyjeva reálnemu vzniku zóny voľného obchodu prekáža Moskva, ktorá doposiaľ neratifikovala ani dvojstrannú dohodu s Ukrajinou ešte z roku 1994. Rusko zároveň neraz prehováralo Ukrajinu, aby sa stala riadnym členom Eurázijského ekonomického spoločenstva, v ktorom okrem Ruska je aj Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko a Tadžikistan.
V rozhovore pre ruskú televíziu RTR Kučma kritizoval Rusko vo vzťahu k Ukrajine za "veľmi vážne destabilizačné obmedzenia". Na ukrajinský export do Ruska jestvujú obchodné obmedzenia na asi 150 druhov tovarov. V dvojstranných ekonomických vzťahoch sú veľmi vážne problémy.
Podľa Kučmu to nie je nejaké nedopatrenie, ale politické rozhodnutie. Tým vlastne nepriamo potvrdil, že Rusko uplatňuje voči Ukrajine ekonomickú diskrimináciu s neskrývaným zámerom presvedčiť ju, aby sa vzdala snáh prblížiť sa k EÚ a NATO a integrovať sa v postsovietskom priestore. Kučma vyhlásil, že ak nebude založená zóna voľného obchodu, SNŠ ako organizácia stráca zmysel.
(spolupracovník TASR Martin Benko) hy