Bratislava 21. februára (TASR) - Konkrétnym výsledkom rokovania predstaviteľov Ministerstva hospodárstva (MH) SR s moskovskými podnikateľmi sú okrem iného aj miliónové zmluvy pre slovenské firmy ZIPP a Proma.
Podpísanie záverečného protokolu dvojdňového rokovania zmiešanej komisie pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu medzi vládou mesta Moskvy a MH SR, ktoré sa uskutočnilo vo štvrtok, vytvorilo priestor pre uzatvorenie konkrétnych dohôd vzájomnej spolupráce v investičnej, stavebnej i priemyselnej oblasti.
Bratislavská stavebná s. r. o. ZIPP sa s ruskou súkromnou bankou Fora Bank dohodla na výstavbe obchodného domu (s pracovným názvom Hypermarket) s rozlohou 40 000 štvorcových metrov (m2), ktorý by mal byť vybudovaný za 40 miliónov USD na severovýchodnom okruhu Moskvy. Polovicu projektu bude financovať ruská a polovicu slovenská strana (z úverových zdrojov). Výstavba komplexu by sa mala začať ešte tento rok a dokončený by mal byť o 12 až 18 mesiacov. Na stavebných prácach by podľa viceprezidenta Fora Bank Valerija Arkadjeviča Alejnikova mali participovať viaceré slovenské stavebné spoločnosti, medzi inými žilinské a. s. Váhostav a Stavomontáže i Pozemné stavby, a. s., Nitra.
Druhý projektom v hodnote 3 milióny USD, na ktorom sa ruská banka dohodla so žilinskou projekčnou firmou Proma, s. r. o, je výstavba obchodno-zábavného centra v meste Zelenograd, vzdialenom 30 kilometrov od Moskvy. "Podpísanie zmluvy je zavŕšením už takmer ročnej práce našej spoločnosti na príprave výstavby obchodných a zábavných centier v ruskej metropole," uviedol v stanovisku riaditeľ spoločnosti Proma Ján Majerský. Uzatvorený kontrakt zaväzuje Promu k plnej zodpovednosti za výstavbu v plnom rozsahu, to znamená, že spoločnosť bude zodpovedať za výber projektanta, zabezpečenie potrebných povolení na výstavbu, výber dodávateľa a subdodávateľov stavebných prác a zabezpečenie kolaudácie stavby. Ďalšou etapou pripravovanej investície bude výber projektanta a spracovanie štúdie stavby s hodnotením ekonomických dopadov (tzv. feasibility study), konkretizácia schémy financovania stavby a výber hlavného zhotoviteľa stavby.
Podľa informácií TASR počas dvojdňového rokovania komisie sa diskutovalo i o možnostiach participácie slovenských subjektov na výstavbe ďalšieho obchodného centra v Sankt Peterburgu s rozlohou 50 000 m2.
Okrem spomínaných kontraktov sa podľa hovorkyne ministra hospodárstva Kataríny Ševčíkovej podarilo podpísať i viaceré dohody o založení spoločných podnikov medzi nemenovanými subjektmi v oblasti priemyslu (napríklad na výrobu motorov pre výťahy, ale aj na výrobu vaní) i elektrotechniky. Intenzívnejšia spolupráca sa črtá i v oblasti obchodu so zdravotníckymi zariadeniami a v oblasti cestovného ruchu.
Zároveň sa dohodlo i zjednodušenie certifikácie stavebných materiálov slovenských firiem, čo im umožní ľahší vstup na moskovský trh.
Zmiešaná komisia pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu medzi MH SR a vládou mesta Moskvy zasadá zvyčajne jedenkrát ročne. Na tohtoročnom zasadnutí, ktoré sa však uskutočnilo až po trojročnej prestávke, sa zúčastnilo približne 30 ruských a 80 slovenských podnikateľov. Delegáciu moskovskej vlády viedol jej viceprimátor Nikolajevič Ordžonikidze, slovenskej časti delegácie predsedal štátny tajomník MH SR László Pomóthy.