Žilina 20. februára (TASR) - Policajti v okrese Žilina zaznamenali od začiatku februára zvýšený výskyt falošných slovenských bankoviek, preto vyzývajú občanov, aby zvýšili pozornosť pri manipulovaní s peniazmi.
Podľa Petra Krišťaka z Krajského riaditeľstva (KR) PZ v Žiline išlo o tri päťdesiatkorunáčky s rozdielnymi sériovými číslami, dve tisíckorunáčky so sériovým číslom G 72815224 a jednu päťstokorunáčku so sériovým číslom F 60422715. Úroveň spracovania bankoviek, ktoré odhalili až pri prepočítavaní tržieb alebo odvode z tržieb do bánk je nízka a sú bez ochranných znakov.
Falošné bankovky možno podľa Krišťaka odhaliť rôznymi metódami. Hmatom podľa charakteristického papiera, vyrobeného z bavlny a ďalších prímesí alebo podľa vodoznaku, ktorým je zvyčajne portrét osobnosti, zreteľne viditeľný proti svetlu. Z hľadiska ochrany pred falšovaním má najvyššiu hodnotu hĺbkotlač. Výška nánosu farby hĺbkotlače je až niekoľko desatín milimetra, takže sa dá zistiť aj hmatom. Veľmi efektívnym ochranným prvkom proti falšovaniu bankoviek je skrytý obrazec, umiestnený na lícnych stranách bankoviek. Viditeľným sa stane po sklopení bankovky vo výške očí do vodorovnej polohy proti smeru dopadajúceho svetla, dodal Krišťak. V prípade podozrenia o pravosti bankovky môže občan obmedziť osobnú slobodu podozrivej osoby a privolať policajnú hliadku. Ak nie je možné podozrivého zadržať alebo zdržať na mieste, treba si zapamätať jeho popis, prípadne popis jeho spoločníkov, ŠPZ, typ a farbu auta a ihneď informovať políciu. "Trestný zákon je v prípade falšovania a pozmeňovania peňazí veľmi prísny. Dolná hranica trestu odňatia slobody je dva roky nepodmienečne, horná hranica až osem rokov, pričom trestný postih je už len za výrobu falzifikátu. Páchateľ ho ani nemusí dať do obehu alebo ním platiť," povedal Krišťak.