Chcú sa totiž vydať rovnakou cestou ako ich západoeurópske matky a zbaviť sa domov, v ktorých majú svoje pobočky. Na trhu sú takéto rozhodnutia očakávané ako obrovská udalosť. Do pohybu sa totiž dostalo možno i viac ako 1 000 domov po celej krajine v cene niekoľkých miliárd korún.
Neznamená to ale, že banky zmenia adresy a domy úplne opustia. Nehnuteľnosti predajú a od nových majiteľov si ich späť prenajmú. Prinesie im to mnoho výhod: veľmi si tým zjednodušia účtovanie, nebudú sa musieť o domy starať, rekonštruovať ich.
"Je to náš zámer. ČSOB sa bude jednoznačne orientovať na prenájom priestorov," potvrdil hovorca tejto banky Pavel Hejzlar. Najväčšia banka má vo svojom vlastníctve 87 domov, ostatných 109 pobočiek sídli v prenájme. Stratégia, kedy a v akých veľkých rozmeroch by budovy rozpredávala, sa len rodí.
Najďalej je v tomto smere Česká spořitelna (ČS). Má už vytipovaných 40 objektov, ktoré by sa jej vyplatilo predať a späť prenajať. Na trhu sa už hovorí o tom, že sporiteľňa predá 150 domov. Rozhodnutie však ešte napadlo. "Projekt pripravujeme, ešte nie je na papieri. Môžeme do toho ísť pri tých budovách, kde sa to jednoznačne vyplatí. Starostlivo kalkulujeme," povedal Jiří Bureš, ktorý v ČS vedie správu spolu 880 nehnuteľností.
"Historicky bolo pre banky typické nehnuteľnosti vlastniť, to je ale minulosť. Dnes sa sústreďujú na svoj biznis a upúšťajú od ich vlastníctva. To je v Česku nový trend," uviedol Přemysl Chaloupka z realitnej kancelárie Knight Frank.
Podobne sa chce zachovať i Komerční banka. "Budovy, ktoré nepotrebujeme, predáme. Niektoré s tým, že pokiaľ ich budeme chcieť užívať, stanovíme si podmienku prenájmu priestorov," povedala hovorkyňa banky Marie Růžičková. Komerčnej banke patrí spolu 200 objektov, ich domy a pozemky majú účtovnú hodnotu 7,6 miliardy Kč.
Tým manévre finančných domov nekončia. Veľké banky totiž zároveň vypratávajú historické centrum Prahy. "Nové kancelárske budovy sú flexibilnejšie, sú lepšie vybavené informačnými technológiami, ponúkajú dostatok parkovacích priestorov. V dosiaľ tradičnom finančnom centre Prahy zostanú skôr obchodné a reprezentačné zastúpenia a poradenské, audítorské i právne kancelárie," domnieva sa P. Chaloupka. Informoval o tom český denník Mladá fronta Dnes.
(1 CZK = 1,336 SKK)