Bratislava 14. februára (TASR) - Napriek prvým pozitívnym výsledkom v oblasti reformy lesnícko-drevárskeho komplexu na Slovensku v podobe dlhodobých kontraktov s producentmi dreva požaduje Združenie spracovateľov dreva (ZSD) SR zrýchlenie celého procesu transformácie.
Ako počas dnešnej tlačovej besedy uviedol prezident zväzu Peter Lispúch, hoci komplex v súčasnosti vytvára hrubý domáci produkt (HDP) vo výške približne 55 miliárd Sk, jeho potenciál je vyšší o 70 až 200 miliárd Sk, čím by sa mohlo vytvoriť minimálne 100 tisíc nových pracovných miest. Drevospracujúci priemysel by sa preto podľa neho mal stať rýchlejšie jedným z nosných odvetví ekonomiky SR.
Na podporu svojich tvrdení predložil prezident zväzu novinárom štúdiu o zhodnotení dopadov vstupu SR do EÚ na výkonnosť a konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky, vypracovanú tímom vedeckých pracovníkov z Centra európskych štúdií Ekonomickej univerzity v Bratislave pod vedením profesora Petra Baláža. Jedným zo záverečných odporúčaní predmetnej štúdie je podpora drevospracujúceho priemysly zo strany štátu, a to všetkými dostupnými nástrojmi, využívajúc pritom dostatok vlastnej suroviny, a obmedzenie vývozu dreva a výrobkov s nízkou pridanou hodnotou.
Viceprezident ZSD SR Peter Magulák počas tlačovej besedy ocenil konštruktívnu zmenu v dialógu s producentmi dreva, najmä zmenu komunikácie so š. p. Lesy SR. Ako uviedol, pod záštitou ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona boli doposiaľ zorganizované 3 stretnutia so spracovateľmi a obchodníkmi, počas ktorých sa dohodli pravidlá vzájomnej komunikácie a vyriešili sa aj problémy prerozdeľovania produkcie pre celulózu, prvovýrobu a obchod.
"V praxi nastúpil trend uzatvárania dlhodobých (ročných) zmlúv," povedal P. Magulák, pričom podmienky sa prvýkrát stanovovali po vzájomnej dohode, a nie unilaterálne ako doposiaľ. Tento proces podľa neho dáva impulz pre stabilizáciu odvetvia a zahraničných investorov. Podľa slov zástupcov drevospracovateľov na Slovensku existujú už prvé väzby so zahraničnými investormi, najmä z Rakúska a Nemecka.
Jedným z problémov, ktorý počas tlačovej besedy otvoril člen predstavenstva ZSD SR a zástupca slovenských výrobcov nábytku Igor Patráš, je certifikácia malosériovej a atypickej výroby nábytku, ktorá podľa neho výrazne obmedzuje rozvoj malého a stredného podnikania v tomto odvetví. Ako uviedol, problémom pre mnohých drevospracovateľov je finančne náročné posudzovanie zhody výrobku s platnými normami (sebou samým alebo autorizovanou osobou) a následne preverovanie tejto zhody Slovenskou obchodnou inšpekciou. ZSD SR bude preto presadzovať vyňatie nábytku z povinnej certifikácie a jeho zaradenie do kategórie výrobkov všeobecnej bezpečnosti, podobne ako je to v zahraničí.
Podľa vyjadrenia prezidenta ZSD SR reformu lesnícko-drevárskeho komplexu a rozvoj drevospracujúceho priemyslu politicky pred voľbami písomne podporili zástupcovia všetkých súčasných strán vládnej koalície.
ZSD SR je nepolitická profesijná organizácia, ktorá združuje 125 najvýznamnejších spoločností slovenského drevárskeho a nábytkárskeho priemyslu.