Bratislava 13. februára (TASR) - Prípravy projektu výstavby paroplynovej elektrárne pri Trnave pokračujú. Investorovi zatiaľ chýba zmluva o dodávkach zemného plynu z SPP.
Dôvodom niekoľkomesačných rokovaní sú podľa informácií z SPP zmluvné podmienky kontraktu v cenovej oblasti. SPP je ochotný pristúpiť na obojstranne výhodnú zmluvu, v ktorej ide o odber asi 500 až 550 miliónov kubíkov plynu ročne, čo je takmer 8 % zo súčasnej ročnej spotreby plynu v SR. "Zo strany SPP očakávame akceptovateľnú ponuku a zmluvné podmienky, nakoľko je potrebné si uvedomiť, že zmluva na dodávku plynu je pre takýto projekt kľúčová," konštatoval pre TASR riaditeľ Malženice Power Adrian Bobula. Rokovania s SPP podľa neho intenzívne pokračujú. Spoločnosť súčasne veľmi pozorne sleduje vývoj legislatívy, ktorú vydáva regulačný úrad. "Pozorne študujeme rozhodnutia o novej tarifnej štruktúre a domnievame sa, že niektoré tarify vysoko presahujú rámec štandardných európskych poplatkov, napr. v oblasti prepravy zemného plynu," upozornil A. Bobula.
V rámci projektu výstavby paroplynu paralelne s rokovaniami s SPP prebieha proces prípravy dokumentácie pre začatie územného konania. Ide o identifikáciu vlastníkov a prípravu zmluvných vzťahov s vlastníkmi, a to tak v prípade linky vysokonapäťového vedenia vyvedenia výkonu z elektrárne do rozvodne Križovany, ako aj potrubia na napájanie elektrárne vodou. Kroky vo vzťahu k financovaniu projektu sa podľa A. Bobulu uskutočnia až po uzavretí komerčnej štruktúry projektu a dotiahnutia legislatívnych krokov.
Po uzavretí kontraktu na odber plynu plánuje Malženice Power odštartovať rokovania o odbere vyrobenej elektriny. Potenciálnymi zákazníkmi paroplynu by mali byť tri slovenské rozvodné energetické podniky. Malženice Power majú v tomto smere už uzatvorenú zmluvu o budúcej zmluve s a. s. Západoslovenská energetika.
Inštalovaný výkon paroplynu bude predstavovať 385 MW. Zdroj bude schopný ekonomicky efektívne vykrývať okrem základného pásma (zabezpečujú jadrové a tepelné zdroje) aj zaťaženie sústavy v čase špičiek, čím bude mať podobné parametre ako vodné elektrárne. Príprava projektu bude pokračovať celý rok 2003 s predpokladanou dvojročnou výstavbou zdroja. Elektráreň má byť pripojená k elektrickej sieti v roku 2005 až 2006. Výstavba elektrárne je projektovaná s rozpočtom okolo 10,8 miliardy Sk. Financovanie v rozsahu 30 % by malo byť z vlastných zdrojov a 70 % prostredníctvom bankových úverov. Účasť na projekte pritom skúma aj Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR). Spoločníkmi v Malženice Power sú po 50 % vkladu švajčiarsky investor Advanced Power AG a nemecký Siemens Projekt Ventures.