ovensko vstúpilo do Európskej únie v roku 2004, mohlo by prevziať euro v období rokov 2006 - 2007, povedala ministerka počas dvojdňovej návštevy v Bruseli.
Podmienkou prevzatia eura je, aby členská krajina EÚ bola najmenej dva roky súčasťou európskeho výmenného mechanizmu II. Dnes tvorí tzv. eurozónu 12 členských krajín EÚ okrem Británie, Dánska a Švédska.
Krajiny eurozóny musia spĺňať tzv. konvergenčné kritériá - fiškálny deficit nesmie prekročiť tri percentá hrubého domáceho produktu, verejný dlh nesmie byť vyšší ako 60 % HDP, miera inflácie nesmie presahovať infláciu v troch krajinách s jej najnižšou hodnotou o viac ako 1,5 % a dlhodobé úrokové miery by nemali byť vyššie o viac ako dve percentá v porovnaní s troma krajinami s najvyššou cenovou stabilitou.
Niektorí experti odhadujú, že kandidátske krajiny budú mať veľké problémy so splnením konvergenčných kritérií a ich pripojenie sa k euru vidia reálne až na obdobie okolo roku 2010. "Nebola by som až taká skeptická, možno s rozdielom jedného-dvoch rokov by sme mohli kritériá splniť," povedala TASR B. Schmögnerová.
Podľa finančného výhľadu ministerstva financií bude Slovensko kritérium týkajúce sa fiškálneho deficitu schopné splniť už okolo roku 2003, výšku verejného dlhu spĺňame už dnes a ministerka predpokladá, že situácia by sa nemala zhoršovať.
Otázne budú podľa nej dlhodobé úrokové sadzby. "Keď sa však pozrieme na ich vývoj v tomto roku a pred dvoma rokmi, došlo k takému výraznému zlepšeniu, že možno predpokladať, že v priebehu niekoľkých rokov by sme dokonca boli schopní dosiahnuť úroveň, ktorú požaduje eurozóna," konštatovala.
Hoci hodnota inflácie teraz v dôsledku zvýšenia administratívnych cien narastie, ku koncu roka sa dostane na tú úroveň, ktorú ministerstvo financií predpokladalo a v priebehu dvoch - troch, najneskôr štyroch rokov dosiahne úroveň požadovanú v EÚ, verí ministerka. "Domnievam sa teda, že tých šesť až sedem rokov (na prevzatie eura) je celkom reálny odhad," dodala B. Schmögnerová.