Bratislava 10. februára (TASR) - Cieľom opatrení ekonomickej politiky slovenskej vlády je štandardizácia podnikateľského prostredia a dosiahnutie parametrov typických pre súčasné členské štáty Európskej únie. Počas šiesteho okrúhleho stola týždenníka The Economist v Bratislave to pred predstaviteľmi zahraničných firiem a bánk uviedol premiér Mikuláš Dzurinda.
Zdravé, výkonné a transparentné podnikateľské prostredie označil za základný predpoklad rozvoja ekonomiky a teda aj celej spoločnosti. Jeho zlepšovanie je podľa M. Dzurindu jednou z troch základných priorít vlády - popri reformách a integrácii.
Reformy vo verejných financiách, sociálnom systéme a justícii majú občanom poskytnúť príležitosť na lepší život. Aby ich takto chápala aj verejnosť, treba o nich podľa premiéra viesť diskusiu, zbavenú demagógie. Zdôraznil, že všetky tieto reformy budú úspešné len vtedy, ak budú vzájomne prepojené ako jeden projekt. Súčasná vláda má ambíciu stať sa "vládou reforiem", tie však podľa M. Dzurindu narážajú aj na prirodzený odpor. Z toho pre členov kabinetu vyplýva ako hlavná úloha intenzívna komunikácia o týchto otázkach.
Trvalý ekonomický rast chce kabinet podľa premiéra dosiahnuť najmä podporou zvyšovania produktivity práce, prílevu zahraničných investícií a komplexným zlepšovaním podmienok pre rozvoj podnikania. Sem patrí aj podpora stabilného kurzu meny, priaznivé úrokové miery a transparentné daňové zákony.
M. Dzurinda upozornil na uskutočnené i pripravované legislatívne zmeny s dosahom na ekonomiku a podnikanie. Tie by mali o. i. zjednodušiť príslušnú administratívu vrátane krokov nevyhnutných pre štart nových firiem.
Kľúčovou prioritou vlády je podľa M. Dzurindu boj proti korupcii. "Najmenej rád mám slová korupcia, lobing a netransparentnosť," vyhlásil v diskusii. Vláda preto kladie dôraz na transparentnosť podnikateľského prostredia a želá si, Slovensko v tejto oblasti malo dobrú povesť a reputáciu. "Aby sme sa nevymykali žiadnymi excesmi spomedzi krajín, ktoré takúto dobrú povesť stabilne majú," uviedol premiér.
Cieľom dvojdňového okrúhleho stola, ktorý sa dnes začal, je informovať o stave a vývoji slovenskej ekonomiky, prezentovať podmienky a možnosti vstupu zahraničného kapitálu a stimulovať ďalšie investičné aktivity. Zahraniční podnikatelia a potenciálni investori majú na stretnutí príležitosť priamo diskutovať s členmi vlády o ťažiskových otázkach, ktoré sa týkajú ekonomickej reštrukturalizácie, riešenia problému nezamestnanosti a ďalších tém.
Na programe podujatia sú aj príspevky ďalších členov kabinetu, okrem iných vicepremiéra a ministra financií Ivana Mikloša, ministra hospodárstva Róberta Nemcsicsa, ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana a ministra výstavby a regionálneho rozvoja Lászlóa Gyurovszkého. S účastníkmi dnes diskutoval aj guvernér Národnej banky Slovenska Marián Jusko.
Tematické konferencie renomovaného britského týždenníka, ktoré v rôznych krajinách sveta organizačne zabezpečuje jeho sesterská spoločnosť Economist Conferences, sú určené vrcholovým manažérom, zaujímajúcim sa o dôležité a strategické informácie z danej sféry či teritória.