Hamburg 10. februára (TASR) - Podľa nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu v roku 1986 Jamesa Buchanana je hroziaca vojna v Iraku pre hospodárstvo veľkou starosťou. V prvom rade ide o časovú otázku, lebo ekonomika nemôže vydržať dlhé obdobie neistoty. Nejakým spôsobom sa otázka musí vyriešiť v priebehu najbližších dvoch mesiacov, povedal.
Pokiaľ ide o ľudí, ktorí obklopujú prezidenta Georgea Busha, verí, že vedia, do čoho sa chcú pustiť, a dôveruje im. Podľa ekonóma rozhodnutie o tom, že Saddám Husajn musí byť odzbrojený, už zrejme padlo. Teraz je podstatné, či bude nasledovať rozsiahly vojenský zásah alebo nie. Úloha Spojených národov podľa jeho slov nie je rozhodujúca: ide len o to, či sa OSN chce na akcii podieľať alebo nie. Vzostup eura voči doláru je podľa neho výsledkom strachu z konfliktu a drahá ropa bude mať len krátkodobý vplyv na ekonomiku sveta. Podľa Buchanana veci sa majú tak, že ak sa už niečo má stať, musí sa to stať čo najrýchlejšie.
Pokiaľ ide o budúcnosť najmä USA, liberálny ekonóm Buchanan je plný obáv z rastúcej moci byrokracie. Nie je proti zvyšovaniu bezpečnosti krajiny a jej ochrany pred terorizmom. Problém je však v tom, že každá z mocných inštitúcií má aj vlastné veľké záujmy - a to je znepokojujúce. "Treba mať však aj trochu optimistickejšiu perspektívu," uviedol ekonóm. "Ak Spojené štáty budú teraz postupovať rozhodne, ak budú v obmedzenej akcii úspešné, povedie to k zmene postoja na celom svete," dodal. "K zmene v akom smere?" znela otázka. "Mierovom," odpovedal Buchanan.
Informoval nemecký denník Süddeutsche Zeitung.