BRATISLAVA. Vytiahnuť čo najviac ľudí z úradov práce sa vládna strana Smer chystá aj pomocou sociálnych podnikov.
Hoci za prvej Ficovej vlády skončili fiaskom a kontrolóri zistili, že sa v nich nehospodárne nakladalo s peniazmi, teraz ich štát opäť štartuje. V druhom čítaní o tom rozhodol parlament.
Budú pod dohľadom
Sociálne podniky majú byť malé firmy naprieč Slovenskom, v ktorých budú pracovať dlhodobo nezamestnaní ľudia, teda takí, čo sú bez práce viac ako rok.
Povedú ich skúsení manažéri, ktorí im ukážu, čo majú robiť a budú na nich dohliadať. Ľudia, ktorí dlhšie nepracujú, totiž väčšinou stratili pracovné návyky a treba ich dlhšie zaúčať.
Ako ešte v septembri povedal štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš, cieľom nie je, aby takéto podniky konkurovali bežným, zabehnutým prevádzkam.
Naopak, ich cieľom je zaučiť ľudí tak, aby sa sami dokázali uplatniť v akejkoľvek prevádzke.
Zo začiatku ich chcú dotovať
Keďže v sociálnych podnikoch budú pracovať ľudia často bez skúseností, predpokladá sa, že zo začiatku budú stratové.
Ako Ondruš uviedol, štát ich chce v prvých rokoch dotovať. Týmto zároveň povzbudí ľudí, aby sociálne podniky zakladali.
„Zdroje získame z európskeho sociálneho fondu. Nepochybujeme, že ich dostaneme,“ povedal na margo toho, že sa v sociálnych podnikoch v minulosti stratilo veľa peňazí.
Už raz pohoreli
Sociálne podniky sa prvýkrát objavili v roku 2008 za prvej Ficovej vlády. Vtedajšia ministerka práce Viera Tomanová čelila škandálu, keď sa pri kontrolách zistilo, že nehospodárne nakladali s peniazmi.
Na podniky boli napojení aj ľudia blízki Smeru. Európska komisia ich odmietla financovať. Rezort práce s nimi rozviazal zmluvy.
„Sociálne podniky majú odvtedy zlú povesť. Podľa mňa sú však vhodným nástrojom, ako dlhodobo nezamestnaných vrátiť na trh práce,“ uzavrel Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti.