SME

10 rokov histórie slovenskej koruny

Bratislava 9. februára (TASR) V týchto dňoch si Slovensko pripomína 10. výročie vzniku národnej meny slovenskej koruny. Počas tohto obdobia koruna prešla ...

Bratislava 9. februára (TASR) V týchto dňoch si Slovensko pripomína 10. výročie vzniku národnej meny slovenskej koruny. Počas tohto obdobia koruna prešla vcelku zaujímavou históriou vystriedala niekoľko kurzových režimov a prežila niekoľko testov stability, z ktorých asi najväčší bol ten z jesene roka 1998.

Začiatok existencie koruny sa datuje od 8. februára, kedy Národná banka Slovenska (NBS) prevzala po rozdelení federácie systém určovania kurzu slovenskej koruny k voľne vymeniteľným menám, ktorý sa používal v bývalej Štátnej banke československej. Znamená to, že bol zachovaný päťzložkový menový kôš (USD, DEM, ATS, GBP, FRF) a systém denného fixovania kurzu SKK. V ďalšom období sa však už menový kôš, jeho percentuálne zloženie, ako aj technika denného fixovania, prispôsobovali menovému programu NBS a špecifickým podmienkam slovenského finančného trhu. Menový kôš sa postupne zredukoval na dve meny USD (40 %) a DEM (60 %), ktorých percentuálne zastúpenie odrážalo menovú štruktúru realizovaného zahraničného obchodu SR.

SkryťVypnúť reklamu

Približne 40 % zahraničnoobchodnej výmeny SR sa v začiatkoch existencie meny uskutočňovalo v americkom dolári a zvyšok v nemeckých markách, prípadne cez meny, ktoré boli na ňu viac, či menej naviazané. Fluktuačné pásmo, teda priestor, v rámci ktorého sa mohol kurz SKK pohybovať bez administratívneho zásahu centrálnej banky, bol spočiatku stanovený na +/- 0,5 % a postupne sa rozširoval až na +/- 7 % od centrálnej parity. Pohyb kurzu bol navyše brzdený ďalším významným obmedzením, jeho denná zmena nemohla presiahnuť 0,1 %.

NBS týmto mechanizmom, s ktorým súviseli viaceré obmedzenia, sledovala najmä cieľ stabilizácie novovzniknutej meny. Zabezpečoval totiž dostatočnú transparentnosť a istotu pri investovaní do koruny. Viazanosť kurzu na menový kôš dávala istotu investorom, že investovaním do SKK cez USD a DEM sa vystavujú minimálnemu riziku. S postupným vývojom finančného trhu v SR bolo možné adekvátne uvoľniť aj mechanizmus stanovovania kurzu a prenechať väčšiu zodpovednosť určovania konkrétnej úrovne kurzu na medzibankový devízový trh (MDT). NBS preto pristúpila k jeho čiastočnej liberalizácii. V apríli 1996 zrušila obmedzenie brániace maximálnej dennej zmene o viac ako 0,1 %. Znamenalo to, že kurz sa prakticky mohol zo dňa na deň pohnúť o celé fluktuačné pásmo. Druhou zmenou bolo zavedenie obchodného rozpätia pri realizácii obchodov s komerčnými bankami na fixingu, ktoré bolo dokonca väčšie ako zvyčajné rozpätie na MDT. V dôsledku prijatých zmien sa znížila predikovateľnosť pohybu kurzu SKK a ťažisko medzibankového trhu sa prenieslo z obchodovania medzi NBS a komerčnými bankami na obchodovanie medzi samotnými komerčnými bankami. Liberalizačné opatrenia pozitívne ovplyvnili medzibankový trh, no súčasne vniesli aj určitú neistotu vo vzťahu ku kurzu SKK, ktorá sa prejavila v jej zvýšenej volatilite i v možnosti krátkodobých turbulencií na pohotovostnom trhu.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé vážnejšie problémy nastali v máji 1997, keď odlev krátkodobého zahraničného kapitálu inicioval aj následný nákup devízových prostriedkov zo strany domácich subjektov. To spôsobilo krátkodobý nedostatok devíz na trhu a viedlo k oslabeniu kurzu až k hranici fluktuačného pásma. NBS však prostredníctvom nepriamych intervencií a svojou aktivitou na peňažnom trhu v pomerne krátkom čase situáciu stabilizovala a kurz sa vrátil na pôvodnú úroveň.

Rok 1998 a očakávanie možných politických a ekonomických zmien priniesol oveľa závažnejšie pohyby na MDT. Neistota zahraničných investorov a domácich subjektov vyústila do postupného sťahovania krátkodobých investícií zo strany zahraničných bánk a predzásobenia sa devízovými prostriedkami zo strany domácich subjektov. Napriek nepriamym intervenciám a neustálemu fixovaniu kurzu pod úrovňou trhu nebolo dopĺňanie trhu devízami zo strany NBS dostatočné a kurz SKK bez prestania oslaboval. Centrálnu banku tieto dva mesiace prišli na približne 960 miliónov USD, čo v tom čase predstavovalo asi 30 % jej devízových rezerv. Ich úroveň tým zároveň klesla pod menovobezpečnú hranicu, za ktorú sa považuje úroveň pokrývajúca krytie trojmesačného dovozu tovarov a služieb do krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Vzhľadom na neudržateľnosť danej situácie sa NBS rozhodla, že už ďalej nie je ochotná pri daných podmienkach garantovať vtedajší kurzový systém a prikročila k jeho zásadnej zmene. Zrušila fluktuačné pásmo a tiež prístup komerčných bánk na devízový fixing. Zaviedla plávajúci kurzový režim, čo znamenalo, že kurz SKK bol ďalej určovaný len pomerom dopytu a ponuky. Za referenčnú menu bola zvolená DEM a od 1. januára 1999 spoločná mena EUR. Zmena kurzového režimu spôsobila okamžité oslabenie hodnoty kurzu o ďalších 10 % (celkovo 16-% znehodnotenie koruny voči bývalej centrálnej parite). Po čiastočnom upokojení trhu sa situácia stabilizovala a kurz SKK uzatváral rok 1998 na hodnote oslabenia 10,5 %.

Zrušením fluktuačného pásma a viazanosti koruny na menový kôš prestala NBS realizovať obchody s komerčnými bankami na devízovom fixingu. Banky tak prišli o možnosť vyrovnávať svoje devízové pozície cez NBS a mohli sa za týmto účelom obrátiť jedine na medzibankový trh. NBS začala vypočítavať svoj kurzový lístok cez referenčný kurz koruny voči euru, ktorý preberá z medzibankového trhu. Kurzový lístok obsahoval stredné hodnoty kurzov koruny voči 27 konvertibilným menám vrátane SDR. Stanovené kurzy boli platné v nasledujúci deň a používajú sa pri prepočte devízových hodnôt najmä v účtovníctve.

SkryťVypnúť reklamu

Dá sa povedať, že systém riadeného plávajúceho menového kurzu sa v konečnom dôsledku osvedčil. I keď hodnota slovenskej koruny oslabila, mena sa začala správať trhovo a odrážať reálnu situáciu v ekonomike. Došlo k jej stabilizácii a dnes už NBS len príležitostne zasahuje na devízovom trhu, a to ako proti výraznému znehodnoteniu, tak neraz aj proti jej prudkému posilneniu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (19. 3. 2024)
USD 1.089
AUD 1.658
CZK 25.200
JPY 162.510
CAD 1.475
GBP 0.855
HUF 394.950
PLN 4.311
CHF 0.963
SEK 11.318

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 618
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 587
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 776
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 090
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 152
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 672
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 631
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 757
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 096
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 759
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pozemky, na ktorých malo vyrásť nákupné centrum Aqario.

Komplex Aquario už zostane len na papieri.


Ak si daňové priznanie podávate sami, časť daní darujete priamo v tlačive daňového priznania.

Aj oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 2. apríla.


TASR
Kandidát na prezidenta Ivan Korčok

Prehľad prešľapov prezidentského kandidáta Ivana Korčoka.


a 2 ďalší
Zľava generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathias Cormann a predseda vlády SR Robert Fico (Smer) počas spoločného stretnutia na Úrade vlády SR pri príležitosti zverejnenia nového Ekonomického prehľadu OECD o Slovensku.

Nájomné bývanie chcú okrem Štátneho fondu riešiť aj súkromnými investíciami.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 152
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 672
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 631
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 757
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 096
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 759
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu