Bratislava 4. februára (TASR) - Široké spektrum samosprávnych organizácií zastupujúcich celý agropotravinársky komplex na Slovensku pripravilo petíciu, ktorou chcú vládu a parlament vyzvať na širšiu diskusiu o tom, ako sa má pripraviť ich výrobný sektor na vstup do Európskej únie (EÚ). Súčasťou petície sú aj viaceré konkrétne požiadavky, vrátane prijatia ucelenej rozvojovej koncepcie odvetvia. Ďalej žiadajú, aby im vláda ešte v tohto roku pridelila proexportnú podporu v objeme zhruba 800 miliónov Sk. Na zintenzívnenie procesu vysporiadania pozemkového vlastníctva by malo ísť ďalších aspoň 400 miliónov Sk.
Vládu navyše žiadajú, aby priame agrárne platby únie, ktoré kandidáti v prvých troch rokoch po vstupe dostanú len na úrovni 25, 30 a 35 % ich bežnej výšky, v čo najvyššej možnej miere doplnila zo štrukturálnych fondov únie a zo štátneho rozpočtu. "Česká republika, Poľsko či Maďarsko už deklarovali, že ich poľnohospodári môžu počas týchto troch rokov počítať so zvýšením priamych platieb až na 55, 60 a 65 %. Dúfame teda, že sa naplnia dávnejšie slová premiéra Mikuláša Dzurindu o minimálne takých podmienkach aj pre slovenských poľnohospodárov," informoval na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Ivan Oravec.
Šéf komory zároveň zdôraznil, že agropotravinárska samospráva je jednoznačne za začlenenie krajiny do EÚ, ale zároveň potrebuje od vlády vedieť, aké podmienky je ochotná vytvoriť pre jej výrobný sektor. "Sme za vstup. Potrebujeme však dostatok informácií, aby sme ho pred referendom našim členom mohli odporučiť s pokojným svedomím. Už pri terajších ekonomických podmienkach totiž z trhu odchádza asi desatina podnikov," zdôrazňuje I. Oravec.
Václav Fabrici zo Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločnosti SR dodáva, že aktuálne požiadavky budú chcieť presadiť aj prostredníctvom tripartity. "Pri štátnej pomoci agrosektoru si treba uvedomiť, že nejde len o výrobu potravín ako takú, ale aj o zachovanie vidieka," konštatuje V. Fabrici s tým, že vážnym problémom pre agropotravinársky komplex na Slovensku je nadmerný dovoz vysokodotovaných potravín zo zahraničia. "Producenti z ČR a únie ovládli už zhruba tretinu nášho trhu. To by sa malo kompenzovať aspoň obdobnými podporami pre náš vývoz. Ale vláda pre to na tento rok nevyčlenila žiadne zdroje a preto na subvencovanie exportu mlieka, sladu či mäsa žiadame 800 miliónov Sk," dodáva V. Fabrici.
Vlastná podpisová akcia k tejto petícii sa má rozbehnúť v jednotlivých regiónoch v polovici februára a zhruba v polovici marca ju chcú organizátori odovzdať predsedom vlády i parlamentu. Okrem SPPK a ZPDaOS nej participuje aj Únia potravinárov SR a Zväz roľníkov a agropodnikateľov SR.