Banská Bystrica 3. februára (TASR) - Odborári už začali získavať podpisy pod petičnú akciu proti prijatiu novely Zákonníka práce (ZP), navrhovanej ministrom Ľudovítom Kaníkom. Do aprílového rokovania parlamentu, ako na tlačovej dnešnej besede v Banskej Bystrici uviedol predseda OZ KOVO Emil Machyna, chcú získať dostatočný počet podpisov na to, aby sa ňou musel parlament zaoberať. Odborári sú v tomto smere pripravení aj na nátlakové akcie.
Machyna zdôraznil, že je chybou, ak sa dohoda z minuloročnej tripartity vo vzťahu k ZP nedodržiava. Odbory s ním súhlasili s tým, že po roku sa vyhodnotí jeho uplatňovanie. Ak bude veľa negatívnych dopadov, budú súhlasiť s novelizáciou. K vyhodnoteniu však neprišlo a novela je už pripravená.
Podľa odborárov je namierená proti zamestnancom. Predpokladá, že ZP sa zmení s pracovnoprávnej normy na obchodnú. Zamestnávateľ do pracovného pomeru, ako stanovuje novela ZP, nebude musieť prijať zamestnanca, ale môže zamestnať živnostníka. Všetci zamestnanci tak budú živnostníkmi, čo je podľa odborárov v rozpore s európskym právom i so smernicou Medzinárodnej organizácie práce. Tá okrem iného stanovuje, že zamestnanec musí dostať odmenu za vykonanú prácu i za kvalifikáciu. Podľa Kaníkovho návrhu aj tí, ktorí majú kvalifikáciu, môžu dostať iba minimálnu mzdu.
Za dôležitú označil E. Machyna aj otázku, kto je zodpovedný za dokazovanie pri vzniknutých problémoch pri pracovnoprávnych vzťahoch. Doteraz to musel zamestnávateľ, vecné bremeno dokazovania by sa ale malo preniesť na toho, kto v takomto prípade bude pred súdom žalobcom. Zamestnávateľ teda podľa neho môže prepustiť zamestnanca a ten nebude mať prístup k materiálom, ktoré vlastní zamestnávateľ, aby pred súdom dokázal svoju nevinu.
Odborársky predák E. Machyna poukázal aj na to, že podľa novely ZP by na Slovensku bol najvyšší týždňový pracovný limit, ktorý by vrátane nadčasov dosiahol 58 hodín. V Taliansku, Portugalsku a inde je nižší o 10 hodín, v Belgicku, Grécku, Španielsku, Írsku a v ďalších štátoch je to maximálne 40 hodín. Podľa spomínaného návrhu novely ZP by ročný limit nadčasových hodín predstavoval až 300 hodín a zamestnanec denne podľa neho môže odpracovať až 8 takých hodín. Inde je táto norma nižšia - v Taliansku 170, vo Francúzsku je to 130, v Španielsku 80 a vo Veľkej Británii len 50 hodín ročne.
Zamestnancov podľa E. Machynu poškodzujú aj ďalšie ustanovenia pripravovanej novely ZP. Odborári ich predostrú na rokovanie tripartity, ktoré sa uskutoční 12. a 13. februára v Ženeve na úrovni Medzinárodnej organizácie práce. Ak sa tam nedohodnú a neúspešné bude aj rokovanie 28. februára, Konfederácia odborových zväzov (KOZ) začne pripravovať nátlakové akcie. Mandát chce na to získať od predstaviteľov základných organizácii na stretnutiach, organizovaných v jednotlivých krajoch, a 26. februára na rokovaní Snemu KOZ.