BRATISLAVA. Nie všetky politické strany sú presvedčené o výhodnosti spätného odkupovania akcií štátom v energetických podnikoch.
Jednoznačnú podporu spätného odkupovania podielov v energetických podnikoch, ktoré boli sprivatizované, vyjadrila len politická strana SNS.
"SNS bude jednoznačne podporovať systematické zvyšovanie kapitálového vplyvu štátu v energetike,“ uviedla tlačová tajomníčka SNS Zuzana Kohútková.
Národniari dokonca hovoria o potrebe prijatia zákona o ochrane strategických spoločností, ktorým je daná povinnosť vlády odkúpiť, spravovať a rozvíjať majetkové účasti v strategických spoločnostiach tak, aby štát nad nimi už nikdy nestratil kontrolu.
KDH významné zmeny nechce
Politická strana Smer-SD upozorňuje, že spätné odkupovanie akcií si vyžaduje veľa financií.
"Energetiku považujeme za strategický sektor, v ktorom by mal mať štát svoj vplyv. Preto rokujeme o potenciálnom navýšení podielu štátu v Slovenských elektrárňach. Otázka spätného odkúpenia podielov v sprivatizovaných energetických podnikoch, je ale vecou veľkého objemu zdrojov, ktoré dnes potrebujeme na podporu ekonomiky, investícií, životnej úrovni ľudí, a napokon, táto téma ani dnes nie je na stole,“ uviedla hovorkyňa Smeru-SD Ľubica Končalová.
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) je presvedčené, že v období štyroch rokov nie je nevyhnutné uvažovať o nejakých významných zmenách týkajúcich sa podielu štátu v energetických spoločnostiach.
"Pre rozhodovanie sa v rámci strednodobého horizontu je ale nevyhnutné čo najskôr, do dvoch rokov etablovať energetický holding pod gesciou ministerstva hospodárstva, prostredníctvom ktorého môže štát efektívne a operatívne meniť svoje postavenie na energetickom trhu. Energetický holding bude mať právo disponovať akciami štátu vo všetkých existujúcich energetických podnikoch a v súlade so spomínanou koncepciou uskutočňovať potrebné investičné rozhodnutia,“ uviedol podpredseda KDH Ján Hudacký.
Miškov: Existuje obrovské množstvo spôsobov
Politická strana Sieť upozorňuje, že úspešné firmy neopúšťajú úspešné projekty. "Ak sa firmy rozhodnú predať svoje podiely, tak treba veľmi pozorne skúmať dôvody, ktoré ich k tomu vedú. Nemáme záujem podporovať neúspešné firmy kúpou ich podielov a sanovať ich z verejných zdrojov,“ konštatovala hovorkyňa strany Sieť Karolína Ducká.
Politické strany Most-Híd, SaS a SKOK zastávajú názor, že štát je zlý podnikateľ. "Jednoznačne hovoríme, že štát by nemal podnikať. Štát má pôsobiť ako nezávislý regulátor v odvetviach, ktoré si to vyžadujú svojim charakterom, no nemal by priamo vstupovať na tento trh,“ uviedol hovorca strany Most-Híd Matej Kováč.
"Ako sa ukázalo aj v minulosti, štát je najhorším vlastníkom. Krátkodobé čarovanie s číslami síce vyzerá pekne, avšak je dlhodobo neudržateľné a nakoľko podlieha politickej objednávke, zástupcovia takýchto spoločností sa stávajú bábkami v rukách vládnucich strán,“ myslí si tímlíder SaS pre energetiku Karol Galek.
Podľa bývalého ministra hospodárstva a šéfa strany SKOK Juraja Miškova existuje obrovské množstvo spôsobov, ako lepšie využiť peniaze daňových poplatníkov, ako ich využiť na spätné odkupovanie podielov v energetických firmách.
Portál vEnergetike.sk oslovil k tejto téme aj politické strany OĽaNO, NOVA, SMK, SDKÚ-DS a Šanca. Odpovede od týchto strán však doposiaľ neobdržal.