Bratislava 30. januára (TASR) - Dva dni pred opätovným rokovaním tripartity o navrhovanej novele Zákonníka práce, ktoré je naplánované na 28. februára, sa uskutoční Snem Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR, aby rozhodol o vyhlásení krízového stavu a zriadil krízový štáb. Odporúča mu to Predstavenstvo KOZ, ktoré považuje situáciu okolo zákonníka za kritickú.
V prípade, že počas tohto krízového stavu nedôjde k akceptácii požiadaviek odborov, vyhlási snem štrajkovú pohotovosť a následne rozhodne o forme ďalších nátlakových akcií vrátane možného štrajku, informoval na dnešnej tlačovej besede viceprezident KOZ Eugen Škultéty. Zatiaľ podľa neho odborári dodržiavajú dohodu z tripartity a až do ďalšieho zasadnutia RHSD budú pokračovať rokovania na expertnej úrovni. Zároveň však odborové zväzy pripravujú svojich ľudí na ďalšie kroky, ak vo vyjednávaní neuspejú. Doterajšie pracovné rokovania s rezortným ministerstvom a zamestnávateľmi majú totiž z pohľadu KOZ len deklaratórny charakter. "V zásadných veciach, ako sú ochrana pred prepustením, dĺžka skúšobnej doby, pracovný pomer na dobu určitú alebo výkon kontroly BOZP, nedochádza k dohode," zhodnotil E. Škultéty. Jednotlivé odborové zväzy preto momentálne vysvetľujú dopady navrhovaného zákonníka medzi svojou členskou základňou a zisťujú podporu pre pripravované nátlakové akcie.
Ako uviedol predseda Odborového zväzu KOVO Emil Machyna, na doterajších regionálnych zhromaždeniach odborových zväzov KOVO, Textil, odev, koža a Služieb boli všetci zúčastnení jednomyseľne za. Okrem aktivizácie svojich členov plánuje KOZ presadzovať svoje stanoviská aj v parlamente a u predstaviteľov Medzinárodnej organizácie práce, s ktorými bude v Ženeve rokovať tripartitne zložená misia.
Podľa E. Škultétyho avizujú neochotu ustúpiť z pozícií aj výsledky rokovaní s vládnymi pravicovými stranami, ktoré trvajú na filozofii novely zákonníka. Naopak, podporu stanoviskám KOZ vyjadrili opozičné parlamentné strany KSS, SMER a HZDS-ĽS ako aj mimoparlamentné ľavicové strany, ktoré vyzývajú svojich sympatizantov, aby podpísali petíciu KOZ proti "Kaníkovej" novele zákonníka. Podpisovú akciu rozbehli odbory 22. januára a jej koniec je predbežne naplánovaný na 4. apríla. Parlament by sa mal zákonníkom zrejme zaoberať koncom apríla.