BRATISLAVA. Maximálna výška investičnej štátnej pomoci v jednotlivých regiónoch Slovenska sa bude stanovovať novým nariadením vlády.
Ministri totiž na svojom stredajšom rokovaní odsúhlasili nový návrh ministerstva hospodárstva, ktorým sa ustanovuje maximálna intenzita a výška investičnej pomoci.
"Odstraňujeme obmedzenia maximálnej intenzity investičnej pomoci, ktoré nestanovujú právne predpisy Európskej únie v oblasti štátnej pomoci. Prispeje sa tak k zvýšeniu konkurencieschopnosti Slovenskej republiky a k zatraktívneniu investičného prostredia,“ zdôvodnilo potrebu zmeny nariadenia vlády ministerstvo.
Východ, stred a západ
Na účely poskytnutia investičnej pomoci sa územie Slovenska rozdeľuje na tri regióny, a to Východné Slovensko, Stredné Slovensko a Západné Slovensko.
Bratislavský kraj je vylúčený z poskytovania investičnej pomoci. Výška príspevku na jedno vytvorené pracovné miesto závisí od miery evidovanej nezamestnanosti.
"Zároveň sa zavádza nová kategória okresov s výrazne nadpriemernou mierou evidovanej nezamestnanosti, v rámci ktorej je poskytovaný najvyšší príspevok na vytvorenie nového pracovného miesta," dodal rezort hospodárstva.
Dotáciám na majetok dali strop
Vo vládnom nariadení sa taktiež ustanovuje maximálna výška dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok a maximálna výška úľavy na dani z príjmu. Tie sú vyjadrené ako percentuálny podiel z nákladov investičného zámeru.
"Pri dotácii na obstaraný dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok sa vychádza z investičných nákladov, ktoré tvorí dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok, ktorý musí spĺňať podmienky zákona o investičnej pomoci," spresnilo ministerstvo.
Pri úľave na dani z príjmu sa bude vychádzať z celkových oprávnených nákladov investičného zámeru, vrátane mzdových nákladov.