BRATISLAVA. K rozvoju kapitálového trhu na Slovensku má prispieť vznik nových typov fondov s premenlivým základným imaním. Tie sú známe pod skratkou SICAV.
Vyplýva to z návrhu zákona o kolektívnom investovaní, ktorý dnes schválil kabinet Roberta Fica.
Ako skonštatovalo Ministerstvo financií (MF) SR, ktoré návrh zákona pripravilo, súčasná právna norma neumožňuje rozvinúť kolektívne investovanie v takej miere ako v iných členských krajinách Európskej únie.
"Preto je potrebné doplniť a rozšíriť súčasnú právnu úpravu kolektívneho investovania o nové formy, konkrétne o investičné fondy s premenlivým základným imaním, teda o fondy s právnou formou akciovej spoločnosti," skonštatoval rezort financií.
Využívajú ich Luxemburčania aj Česi
Tieto fondy sú v EÚ známe pod skratkou SICAV (Société d'investissement a Capital Variable) a sú bežne využívané v Luxemburgu.
Od roku 2014 je tento typ fondov možné vytvárať aj v Českej republike.
Fondy SICAV sú pritom na Slovensku už v súčasnosti distribuované ako zahraničné fondy na základe takzvaného európskeho pasu.
"Možnosť vytvárať tuzemské fondy SICAV rozšíri možnosti podnikania slovenských finančných inštitúcií, najmä správcovských spoločností, a podporí ich konkurencieschopnosť v prostredí jednotného trhu finančných služieb v rámci únie," predpokladá ministerstvo.
Podmienkou sú zmeny v zákonníku
MF SR zároveň uviedlo, že pre zavedenie investičných fondov s premenlivým základným imaním ako osobitného typu akciovej spoločnosti s premenlivým základným imaním bude potrebné uskutočniť aj zmeny v Obchodnom zákonníku.
"Ide predovšetkým o špeciálny režim vo vzťahu k niektorým inštitútom, najmä k zvyšovaniu alebo znižovaniu základného imania a k odkupovaniu vlastných akcií," dodalo MF SR.
Právna norma by mala nadobudnúť účinnosť od 1. februára budúceho roka, okrem niektorých ustanovení, ktoré majú nadobudnúť účinnosť od 1. júla 2016.