Bratislava 28. januára (TASR) - Skokovitý nárast cien energií, ktorým sa najmä elektrina dostala pre podniky v SR na úroveň vyššiu oproti krajinám Európy, je dôsledkom deregulácie cien v minulosti.
"Ak by sa vlády po roku 1993 správali zodpovedne, napríklad ako v ČR, kde sa ceny energií zvyšovali postupne, tak dnes mohli ísť ceny energií v SR dole," konštatoval na diskusnom klube Slovenské ekonomické fórum (SEF) predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) SR Ján Matuský. Podľa neho nie je možné porovnávať ceny energií v SR a iných krajinách. "Je to ako porovnávať neporovnateľné. V Čechách, Maďarsku či Poľsku fungujú regulačné úrady už niekoľko rokov," zdôraznil J. Matuský. Podľa neho bolo vyrovnanie cien energií na úroveň spravodlivú pre dodávateľov aj odberateľov už v prvom regulačnom roku potrebné. V prípade zvyšovania cien v etapách by sa totiž podľa J. Matuského dodávateľom energií pokrývali náklady len postupne. "Kto by zaplatil rozdiel medzi vyššími nákladmi na dodávku energií a nižšími cenami?" upozornil J. Matuský.
Podľa zamestnávateľov sú v súčasnosti ceny elektriny pre veľké podniky v zahraničí nižšie o 20 až 30 %. Bratislavský závod automobilky Volkswagen platí po takmer 20-% zdražení od nového roka za elektrinu pravdepodobne najviac spomedzi ostatných európskych závodov koncernu. Závod v Bratislave platil podľa informácií zástupcu AZZZ Štefana Chudobu vlani za elektrinu v priemere 4,93 Sk/kWh, v Györi (Maďarsko) 5,10 Sk, v Pamplone (Španielsko) 4,55 Sk, v Palmele (Portugalsko) 4 Sk a v Moseli (Nemecko) 4,30 Sk.
Na problémy s vyššími cenami elektriny v SR oproti konkurencii v zahraničí upozorňujú aj závody ako OFZ Istebné a NChZ Nováky. Spoločnosti sú síce oprávnenými odberateľmi, ale pre vysoké poplatky, spojené s dovozom elektriny, považujú odber elektriny zo zahraničia za neefektívny.