SME

Prečo uhorková sezóna trvá po celý rok

O čom, cez leto, ak nie o uhorkách? Že sa o nich píše málo, sa poľnohospodári sťažovali už pred viac ako sedemdesiatimi rokmi.

Uhorková sezóna trvá celý rok. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

TEXT: Alena Štifilová  FOTO: Gabriel Kuchta

Je deväť hodín ráno, teplomer sa šplhá k tridsiatim šiestim stupňom a jedenásť žien oberajúcich uhorky pomaly končí. V týchto horúčavách na farme v obci Zemné neďaleko Nových Zámkov začínajú o piatej ráno, po desiatej už vo fóliovníku nikoho nenájdete.

Do prepraviek naukladali jedenásťtisíc kusov hadoviek z jedného hektára, teraz sa presúvajú do haly, kde ich balia do fólie a odnášajú do chladničiek. Desať stupňov je teplota, ktorú potrebujú, zajtra ráno putujú do predajní.

Prechádzať sa vo fóliovníku s rozlohou dvoch hektárov má v sebe futuristickú atmosféru. Trojmetrové rastliny sa tlačia jedna k druhej, obsypané sú plodmi rovnakej veľkosti a bezchybného tvaru, listy sýtozelené a zdravé.

Nevyrastajú z pôdy, korene majú zabalené vo fólii naplnenej kokosovým vláknom, uložené sú v tenkých válovčekoch tesne nad zemou. Ku každej stonke je natiahnutá hadička, ktorá rastlinu napája. Podlaha je vyzametaná, po hline a zablatených topánkach ani stopa.

Dokonalé podmienky na rast

Hydroponické pestovanie rastlín je podľa viacerých odborníkov budúcnosťou poľnohospodárstva. Pôdy ubúda, obyvateľstva pribúda a pri tejto metóde pestovania zbierate úrodu tri- až štyrikrát do roka.

Na minimálnej ploche, s rastlinami, ktoré majú korene zachytené v kokosovom rošte, v hlinených granulách alebo voľne plávajúce v živnom roztoku. Pestovanie v pôde nemôže konkurovať. Rastliny rastú rýchlejšie, plody majú sýtejšiu farbu, nemusíte ich umývať od hliny, mrkva je dokonale rovná, pretože nikdy nenarazila na kameň, reďkovka neuveriteľne šťavnatá, výnosy vyššie. Vyhnete sa aj obmieňaniu plodín, napríklad obilniny nemôžete pestovať dva roky za sebou na tom istom poli.

„Naše uhorky si rastú ako v bavlnke,“ hovorí Katarína Asztalosová z farmy Zelstar. Vystihuje tým podstatu. Rastlinám nič nechýba, zalievanie, čiže prísun živín, riadi počítač, ktorý zohľadňuje teplotu a vlhkosť vzduchu, dokonca aj množstvo vody, ktoré sa aktuálne nachádza v kokosovom paplóne, ako sa hmota, kde sú zachytené korene, nazýva.

Žiadne extrémne výkyvy a suchá, zalievanie je nepretržité, jedna dospelá rastlina uhorky denne vypije tri až tri a pol litra výživového roztoku. Desať percent vytečie z paplóna von, je to drenážna voda, ktorá vyplavuje nadbytočné soli. Korene by sa inak spálili. Výživový roztok im na mieru namiešali v Belgicku, trvalo celé mesiace, kým boli spokojní s jeho zložením.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3TDF na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Letisko M.R. Štefánika v Bratislave

Najväčšie slovenské letiská pridávajú nové destinácie.


Dnes  vieme, že  medzi cárskym ortodoxným imperializmom, imperializmom Sovietskeho zväzu a dnes Ruskej federácie nie je rozdiel.

Žiada aj prijatie opatrení, ktoré zaistia použitie domáceho softvéru.


TASR
Ilustračné foto.

Neznámy odosielateľ informuje ľudí, že majú otvorený účet.


TASR
Richard Raši, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

Hranica podlimitnej zákazky sa zvýši na 50-tisíc eur.


TASR
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Orbánove médiá vykresľujú Pellegriniho ako mierotvorcu a Korčoka ako vojnového štváča.


Eduard Šebo (3 ku 2)

Eduard Šebo patrí medzi najbohatších Slovákov.


Ranný brífing SME

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


SkryťZatvoriť reklamu