BRATISLAVA. Bežný účet platobnej bilancie zostal po aprílovom schodku takmer 150 mil. eur v mínuse aj v máji.
Podľa predbežných údajov Národnej banky Slovenska sa deficit bežného účtu v piatom mesiaci roka ešte prehĺbil na 192 mil. eur.
Postupne sa tak už dostal aj do kumulatívneho schodku, ktorý za prvých päť mesiacov tohto roka predstavoval 16 mil. eur.
Za zhoršením bilancie bežného účtu v apríli a v máji možno podľa údajov centrálnej banky hľadať predovšetkým pokles prebytkov obchodnej bilancie.
Kým od začiatku roka predstavovali prebytky zahraničného obchodu Slovenska od 250 do 340 mil. eur, v apríli to už bolo iba 122 mil. eur a v máji 152 mil. eur.
Celkový vývoz tovarov zo Slovenska pritom v máji dokonca medziročne klesol o 2,4 % na 5,250 mld. eur, kým dovozy naopak rástli o 2,8 % na 5,097 mld. eur.
Z ďalších zložiek bežného účtu okrem obchodnej bilancie zostala v máji v miernom prebytku už iba bilancia služieb, a to na úrovni 6 mil. eur.
Prebytok bilancie služieb tak oproti aprílu klesol o 9 mil. eur. Na druhej strane sa oproti aprílu prehĺbil schodok primárnych výnosov o 59 mil. eur na 243 mil. eur a sekundárnych výnosov o 10 mil. eur na 108 mil. eur.