Bratislava 23. januára (TASR) - Okrem odborárov dnes pred budovu ministerstva práce prišli aj predstavitelia zamestnávateľov, aby podporili rezortného ministra Ľudovíta Kaníka v presadzovaní návrhu novely Zákonníka práce.
"Dnešné stretnutie má demonštrovať, že prevažná časť zamestnávateľov, ale aj zamestnancov potrebuje novelizáciu zákonníka. Prišli sme aj preto, aby sme povedali odborárom, že sme pripravení ďalej vyjednávať o ustanoveniach, na ktorých sa musíme dohodnúť, ale nedá sa to robiť za zvuku sirén a tak, že sa budeme prekrikovať," zdôvodnil prezident Združenia podnikateľov Slovenska Karol Pavlů.
Zástupcovia zamestnávateľských združení, medzi inými aj zo sektora poľnohospodárstva a potravinárstva, demonštrovali potrebu zmien v Zákonníku práce aj živou kravou, ktorú priviedli pred ministerstvo. "Krava má symbolizovať to, že dodržaním dnešného zákonníka jej ide o život. Nemôže totiž po piatich dňoch prestať žrať len preto, že jej to úprava pracovného času v zákonníku neumožňuje," vyjadril sa Pavlů. Zamestnávatelia sú presvedčení, že v súčasnosti zastupujú aj záujmy väčšiny ľudí, ktorí majú chuť pracovať, aby si viac zarobili. Avizovali, že na piatkovom rokovaní tripartity budú až na malé pripomienky súhlasiť s navrhovanými zmenami v zákonníku.
Odborári z Odborového zväzu (OZ) Stavba, sklári a potravinári, ktorí dnes ako poslední protestovali pred ministerstvom proti novele, sa chvíľu prekrikovali so zamestnávateľmi a snažili sa ich prejavy prehlušiť sirénami a pískaním. Medzi oboma stranami vznikli aj menšie roztržky, k vážnejším incidentom však nedošlo. Prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Ivan Saktor zopakoval, že k tomu, aby boli v uliciach, núti odborárov sama vláda a zamestnávatelia, ktorí hoci deklarujú snahu rokovať, nie sú ochotní pristúpiť k žiadnym zásadným zmenám v znení návrhu novely. Prítomných preto znovu vyzýval k tvrdším nátlakovým akciám, na ktorých sa zhodla KOZ. "Okupácie už nestačia, treba pripravovať zastavenie práce v podnikoch," vyhlásil Saktor.
Predseda OZ Stavba Ivan Barčík pripomenul, že v novembri minulého roka minister sľúbil, že ak sa zamestnávatelia a zamestnanci dohodnú na zmenách v zákonníku, nebude do tohto procesu vstupovať. Nečakal však, ani kým pracovná skupina začne činnosť, a na posledné rokovanie tripartity doniesol arogantne darček v podobe novely. Barčík zdôraznil, že už teraz je asi 65 000 z celkovo 125 000 zamestnancov v stavebnom priemysle živnostníkmi, pretože im zamestnávatelia zrušili pracovnú zmluvu s tým, že nechcú za nich platiť odvody.
Minister Kaník, ktorému zamestnávatelia vyjadrili podporu, okomentoval ich zhromaždenie tým, že ich vníma ako vyjadrenie názoru rovnako ako zo strany odborov. "Myslím si, že väčšina občanov tejto krajiny, čo ukazujú aj prieskumy verejnej mienky, podporuje tieto zmeny (v zákonníku) a uvedomuje si, že sú v záujme zamestnancov rovnako ako v záujme zamestnávateľov," uzavrel.