BRATISLAVA. Vláda dnes schválila ďalšie opatrenia, ktoré budú súčasťou Akčného plánu boja proti daňovým podvodom. Na odhaľovanie trestnej činnosti majú byť po novom napríklad využívané krycie obchodné spoločnosti, dlžníci majú byť zverejňovaní na portáli finančnej správy a zamedziť sa má aj únikom na spotrebných daniach.
Už v roku 2012 vláda schválila akčný plán boja proti daňovým podvodom, ktorý obsahoval 50 opatrení. Ministerstvo financií (MF) SR skonštatovalo, že po troch rokoch od schválenia tohto dokumentu opatrenia prispeli k zníženiu daňových únikov.
"Podľa aktuálneho odhadu Inštitútu finančnej politiky vyššia efektivita výberu DPH v porovnaní s rokom 2012 priniesla do rozpočtu dodatočné príjmy vo výške 248 miliónov eur v roku 2013, 650 miliónov eur v roku 2014 a v roku 2015 by mala podľa odhadov priniesť dodatočných 744 miliónov eur," uviedol rezort financií.
Lepší výber daní
Kabinet Roberta Fica chce však prijať ďalšie opatrenia. Zamerať sa chce na lepší výber spotrebných daní, či znížiť daňové nedoplatky.
"Bilancovanie tovarov, ktoré podliehajú spotrebným daniam na množstevnej báze zahŕňajúc celý cyklus od výroby, respektíve dovozu až po konečný predaj môže priniesť významné efekty v procese dokazovania a kontroly odvedenia správnej výšky dane," uvádza sa v materiáli.
Znížiť daňové nedoplatky chce zase vláda zavedením systému zasielania automatických notifikácií takýchto výziev daňovým subjektom prostredníctvom finančnej správy a následne zverejňovať dlžníkov na portáli finančnej správy.
Okrem toho sa má zaviesť povinnosť pre spoločnosti s ručením obmedzeným, aby mali určeného konateľa. Taktiež sa má zaviesť aj systém monitorovania cezhraničnej prepravy tovaru, upraviť sa majú aj podmienky pri nadmerných odpočtoch dane z pridanej hodnoty pri hotovostných transakciách.
Za porušenie zákona vezmú živnosť
Podnikateľom pri porušovaní zákona o účtovníctve a daňového poriadku má byť odobraté živnostenské oprávnenie.
"Okrem daňových trestných činov môže výrazne preventívne a sankčne pôsobiť nová právomoc správcu dane, pre ktorú musia byť navrhnuté primerané podmienky vyhovujúce tak daňovým subjektom, ako aj potrebe eliminovania takých subjektov, ktorých existencia prostredníctvom zneužívania daňového práva nepôsobí v súlade s princípmi trhového hospodárstva," píše sa v materiáli.
Do boja s daňovými únikmi sa zapojí aj rezort vnútra a spravodlivosti, ktoré sa budú podieľať na príprave nových opatrení. Po novom sa tak má predĺžiť lehota zadržania neobvyklých obchodných operácií zo 48 na 120 hodín a zmeny sa majú uskutočniť aj v trestnej zodpovednosti právnických osôb.
Vláda dnes celkovo odsúhlasila 30 ďalších opatrení v boji s daňovými únikmi, ktoré sa majú postupne realizovať. Jednotlivé ministerstvá majú analýzy ich realizovateľnosti uskutočniť v nasledujúcich mesiacoch.