SME
Streda, 12. august, 2020 | Meniny má DarinaKrížovkyKrížovky

Grécko má nového ministra financií, banky sú zajtra zatvorené

Gréci majú nového ministra financií, v utorok popoludní sa koná samit lídrov eurozóny. Témou rokovaní má byť nová dohoda s veriteľmi.

Novým gréckym ministrom financií bude Euklid Tsakalatos.Novým gréckym ministrom financií bude Euklid Tsakalatos. (Zdroj: SITA/AP)
 • Gréci v nedeľu odmietli reformy, 61,31 percenta ľudí im povedalo „nie“.
 • Grécky minister financií podal ráno demisiu, na ministerskom kresle ho nahradil Euklid Tsakalotos.
 • Alexis Tsipras hovoril nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, dohodli sa, že Grécko v utorok predloží nový návrh dohody.
 • Trhy v Európe, Ázii aj USA zareagovali na výsledky referenda miernym poklesom. Zosunuli sa aj ceny ropy.
 • Merkelová a Hollande sa podvečer stretli, témou stretnutia má byť situácia Grécka.
 • Európska centrálna banka zrejme limit núdzovej likvidity pre grécke banky nezvýši, na úrovni 89 miliár eur by mali ostať minimálne do stredy.
 • Grécke banky za v utorok aj napriek sľubom gréckej vlády neotvoria, denný limit pre výbery ostáva na úrovni 60 eur.

Minútu po minúte sme ukončili o 19:45. Čo sa stalo v pondelok:

Grécky bankový systém prežije bez toho, aby dostal injekciu v podobe zvýšenej núdzovej likvidity iba do stredy. Takéto informácie priniesla americká agentúra Bloomberg, citovala zdroje blízke Európskej centrálnej banke. Podľa Bloombergu je eurobanka presvedčená, že grécke banky dovtedy vydržia so súčasným limitom núdzovej likvidity vo výške takmer 89 miliárd eur.

Tieto informácie však hovorca eurobanky odmietol komentovať.

Grécke banky ostávajú zatvorené aj dnes, bankové prázdniny sa však môžu predĺžiť aj na niekoľko dní. Informovala o tom grécka banková asociácia. A tak budú môcť Gréci aj naďalej vyberať zo svojich účtov najviac 60 eur denne.

Stále chcú euro

Po výsledkoch gréckeho referenda, ktoré sa konalo v nedeľu, začali panovať medzi guvernérmi eurobanky obavy, že Grécko sa dostane do defaultu a opustí menu euro. Zatiaľ sa tak nestalo, grécky premiér Alexis Tsipras upokojuje grécky národ: „Nie neznamená, že musíme opustiť euro,“ opakoval Tsipras v nedeľu v noci.

„Dohoda s veriteľmi by mohla byť uzatvorená do dvadsiatich štyroch hodín. To tvrdil ešte v nedeľu (ex)minister financií Yanis Varoufakis. O niekoľko hodín neskôr po vyhlásení výsledkov nedeľného referenda podal demisiu.

Pre Grékov, ale i členov eurozóny to bol ďalší nečakaný krok. Rátalo sa totiž s tým, že Varoufakis rezignuje, ak budú Gréci hlasovať áno reformám.

ECB dlh neodpustí

Osud krajiny je zatiaľ nepredvídateľný. Grécky premiér absolvoval šesťhodinové rozhovory s lídrami gréckych strán o novej dohode a novom ministrovi financií, ktorý nahradí Varoufakisa.

Medzičasom stihol telefonovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý mu vyslovil podporu. Ďalší telefonický rozhovor absolvoval s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Dohodli sa, že Atény v utorok predložia nové návrhy dohody, ktoré by mohli odvrátiť krach Grécka.

Budúcnosť Grécka nebola jasnejšia ani po stretnutí Angely Merkelovej a Francoisa Hollanda. Obaja politici povedali, že Grécko má dvere otvorené, ale musí predložiť realistické návrhy reforiem.

Utorňajší summit lídrov eurozóny sa začína podvečer, rokovať by sa malo o novej dohode medzi Gréckom a jeho veriteľmi. Eurobanka v pondelok oznámila, že peniaze, ktoré jej Atény dlhujú, nemôže odpustiť.

„Som presvedčený, že ECB udrží grécke banky v najbližších dňoch nad vodou, aby mohli pokračovať rokovania,“ povedal grécky minister hospodárstva Giorgos Stathakis.

Peniaze im zrejme nikto nedá

Bez dohody veritelia prestanú Grékov dotovať, peniaze nedostanú asi ani z Ruska či Číny.

BRATISLAVA. Ak sa Atény v blízkom čase nedohodnú na novej pôžičke, zostanú bez peňazí. Finančnú pomoc podľa analytikov nemôžu veľmi čakať z iných zdrojov ako od súčasných veriteľov.

„Medzinárodný menový fond odhadol, že Grécko bude potrebovať od októbra tohto roku do roku 2018 približne 50 miliárd dolárov. Taký balík peňazí pravdepodobne nebude chcieť poskytnúť žiadny štát,“ myslí si šéf inštitútu INEKO Peter Goliaš.

V poslednom období sa v súvislosti s prípadnou pomocou skloňovalo Rusko. To však podľa analytika Nadácie F. A. Hayeka Martina Reguliho nemá dosť peňazí.

Záchrancom Grécka by podľa analytika INESS Martina Vlachynského mohla byť Čína. Grécko pre ňu môže byť možnosťou, ako lacno vstúpiť na nový trh v Európe. Dlhodobé vyhliadky krajiny sú však príliš negatívne a riziko pri vláde Syrizy veľmi vysoké. „Preto si nemyslím, že bude napríklad Čína ochotná požičať Grécku,“ hovorí Reguli.

Ako jediná možnosť Grékov sa javia ich súčasní veritelia. Podľa Vlachynského je pritom dohoda s nimi stále možná.

Simona Blehová

19:15 - Takto sa zvítal francúzsky prezident Francois Hollande s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou dnes podvečer.

merkelova_hollande_res.jpg

19:14 - Euklid Tsakalotos zložil sľub, začína ministrovať.

18:46 - Merkelová sa stretáva s Hollandom v Paríži kvôli gréckej kríze. Výsledky stretnutia budú známe večer.

18:16 - Európska centrálna banka Grécku pomoc neposkytne až do stredy. Tvrdí, že kým neskončia zajtrajšie rokovania, grécky banky musia vydržať. Informuje o tom Bloomberg.

18:08 - Podľa šéfa gréckej bankovej asociácie sa banky v utorok neotvoria, pravdepodobne ani v stredu. Denný limit pre výber peňazí zostáva na úrovni 60 eur.

18:06 - Grécke banky budú zatvorené zrejme dlhšie, ako sa plánovalo. Predĺžiť sa majú aj kapitálové kontroly, podľa Bloomberg do stredy.

17:56 - Euklid Tsakalatos prevezme po Varoufakisovi ministerské kreslo dnes večer, informuje agentúra Reuters.

17:27 - Ministri financií eurozóny očakávajú, že Grécko po nedeľnom referende predloží nové návrhy dohody.

17:21 - Zdroj blízky gréckemu prezidentovi povedal, že Tsakalotos má byť vymenovaný za nového gréckeho ministra financií ešte dnes (v pondelok).

17:09 - Lídri gréckych strán vydali spoločné vyhlásenie: Usilujeme sa o dohodu, aby sme pokryli finančné potreby Grécka. Cieľom dohody je zabezpečiť financovanie krajiny.

16:50 - Lídri troch gréckych opozičným strán vyjadrili Tsiprasovi podporu v nasledujúcich rokovaniach. Za premiérom nestojí len komunistická strana KKE a extrémna pravicová strana Golden Dawn.

16:41 - "Medzinárodný menový fond je pripravený pomôcť Grécku, ak o to požiada," povedala šéfka menového fondu Christine Lagarde.

16:22 - "Bankové prázdniny sa predĺžia, predpokladám, že do piatka, možno pondelka," povedal pre agentúru Reuters jeden z gréckych bankárov.

16:20 - Grécky minister hospodárstva Giorgos Stathakis je presvedčený, že ECB udrží grécke banky v najbližších dňoch nad vodou, aby mohli pokračovať rokovania s medzinárodnými veriteľmi. Informovala o tom agentúra AP.

Stathakis v rozhovore pre britskú BBC uviedol, že aj keby ECB udržala núdzové financovanie gréckych bánk na súčasnej obmedzenej úrovni, terajšie reštrikcie v oblasti výberu peňazí z bankomatov a transferov financií môžu zostať v platnosti do piatka 10. júla bez toho, aby došlo k prípadným núteným zmenám v jednom či druhom prípade.

Najlepším scenárom by však podľa neho bolo, ak by ECB navýšila program núdzového financovania gréckych bánk o 3 miliardy eur.

16:02 - Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem: "Chcem, aby Grécko zostalo v eurozóne."

15:54 - Grécky denník Kathimerini informuje, že ministerské kreslo po Varoufakisovi obsadí Euklid Tsakalotos.

15:48 - Už štyri bankové zdroje potvrdili, že Grécko plánuje odstaviť banky ešte na niekoľko dní. Informuje o tom agentúra Reuters.

15:38 - Ak sa Gréci s veriteľmi nedohodnú, môže sa stať, že ľudia prídu o časť peňazí v bankách. Myslí si to prognostik SAV Vladimír Baláž.

„Môže sa zopakovať scenár z Cypru. Vklady nad určitou hranicou sa Grékom zhabú. Ľudia totiž prepadnú panike, budú si chcieť vybrať všetky peniaze a tak ich pri určitej hranici stopnú. Zvyšok prepadne štátu,“ predpokladá Baláž.

15:36 - Stretnutie lídrov strán s prezidentom sa skončilo.

15:31 - Lídri gréckych strán sú stále na stretnutí s gréckym prezidentom Pavlopoulosom, diskusia je zameraná na výsledky nedeľného referenda. Po skončení stretnutia by malo byť známe meno nového ministra financií.

15:24 - Český minister financií Andrej Babiš:

15:21 - Slovákov by prípadný bankrot Grécka vyšiel na 1,6 miliardy eur. Tie sú však rovnocenné zárukám, ktoré sme vystavili za dlhopisy eurovalu. Tvrdí to vo svojej analýze VÚB banka.

„Tieto záruky sú vo vysokej sume, no sú splatné až v roku 2022 a už sú zarátané do štátneho dlhu,“ napísala banka vo svojej analýze.

Tá zároveň tvrdí, že Slováci sa ohrozenia peňazí v bankách obávať nemusia. Tie totiž podľa banky nemajú žiadne priame väzby na grécke banky a tiež nemajú investície do gréckych dlhopisov.

15:15 - Grécko plánuje predĺžiť bankové prázdniny o niekoľko dní, informuje agentúra Reuters.

15:06 - Tsipras hovoril s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, dohodli sa, že Grécko predloží návrh pomoci v utorok (7. júla).

15:05 - Podľa agentúry Reuters sa má Varufakis spolu s Euclidom Tsakalotom, ktorý ho možno nahradí vo funckii ministra financií, stretnúť v utorok s novinármi.

15:02 - "Grécku hrozí platobná neschopnosť," povedal nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel. Zároveň dodal, že Grécko nemôže ostať samé a všetky krajiny Únie sa teraz potrebujú pripraviť na humanitárnu pomoc krajine.

14:58 - Grécke "nie" zvyšuje pravdepodobnosť grexitu, vraví hlavný analytik ČSOB Marek Gábriš. Napriek tomu sa euro podľa neho drží na relatívne silnej úrovni, hoci kurz eura voči doláru počas celého dňa padá.

14:49 - Varufakis dúfa, že ministerské kreslo prevezme Euclid Tsakalotos. Informuje o tom grécka televízia.

14:35 - Varufakis v zajatí novinárov krátko potom, čo odstúpil z funkcie ministra financií.

varufakis_rezignacia_res.jpg

Snímka: TASR, AP/Angelos Christofilopoulos

14:26 - Neistá situácia v Grécku posilnila digitálne meny bitcoin a litecoin. Neregulované digitálne peniaze, ktoré sa dajú ľahko kúpiť online, môže časť Grékov využívať na uloženie úspor v čase neistoty. Za posledných 24 hodín sa bitcoin posilnil o 5 percent. Menej známa digitálna mena litecoin narástla o viac ako 21 percent.

14:22 - Premiér Robert Fico je presvedčený, že odchod Grécka z eurozóny nás nijako nepoškodí. Je síce pravdou, že sme Grékom doteraz nepožičali žiadne peniaze, avšak za krajiny sme sa zagarantovali.

Ministerstvo financií pod vedením Petra Kažimíra sa však odpovedi na otázku denníka SME, čo to pre Slovensko v praxi znamená, vyhlo. "Priedbiehate udalosti," odpovedal nám tlačový odbor rezortu.

14:19 - Ak ECB ponechá zmrazenú núdzovú likviditu gréckych bánk, banky až do piatka umožnia výbery s denným limitom 60 eur na osobu, povedal minister hodpodárstva Giorgos Stathakis pre BBC.

14:16 - Dnes ráno zaznamenali pokles takmer všetky svetové trhy. Naše dôchodkové správcovské spoločnosti však sporiteľov upokojujú.

"Za mesiac jún garantovaný fond poklesol iba mierne o 0,66 percenta, akciový (ktorý je takmer stopercentne investovaný v akciách) poklesol trochu viac - o 4,1 percenta. Čiže o žiadne dramatické prepady nejde. Neistota spojená s vývojom v Grécku, ovplyvňuje finančné trhy už niekoľko mesiacov," hovorí Head of Investment Department Allianz-Slovenská DSS Miroslav Kotov.

"Pri bankrote Grécka by akciové trhy klesli, nepredpokladáme však, že by tento bankrot mal z dlhodobého hľadiska podstatný vplyv na výnosy dôchodkových fondov. Pri pravidelných investíciách majú krátkodobé výkyvy trhu smerom dole alebo hore len malý vplyv na výnosy a sú prirodzenou súčasťou vývoja na finančných trhoch," hovorí Mário Adámek - člen predstavenstva AEGON, d.s.s

14:11 - Tsipras a Putin dotelefonovali. Podľa agentúry Reuters Rusko neplánuje poskytnúť Grécku finančnú pomoc.

14:07 - Prezident Andrej Kiska k výsledkom referenda: „Ak chce byť Grécko prosperujúcou a stabilnou krajinou, reformy potrebuje. Čím dlhšie sa budú reformy odkladať, tým ťažšie budú. Grécka vláda hovorí, že Grécko chce zostať v eurozóne. Lenže eurozóna má svoje pravidlá a tie treba rešpektovať, pretože bez nich nemôže spoločná mena fungovať. Občania každého štátu sú sami zodpovední za to, ako sa ich krajina bude vyvíjať. Rešpektujem rozhodnutie gréckych voličov, ale aj oni musia rešpektovať záujem občanov ostatných 18 krajín eurozóny, aby bola ich mena spoľahlivá a rešpektovaná. Na tom výsledok referenda nič nezmenil.“

14:03 - Obchodník sleduje vývoj akciových trhov vo Frankfurte.

trader_germany_r7545_res.jpeg

Snímka: SITA, AT/Michael Probst

13:54 - Podľa informácii agentúry Reuters by mala Európska centrálna banka o núdzovom financovaní gréckych bánk rozhodnúť dnes.

13:50 - Nemecké ministerstvo financií hovorí, že zníženie gréckeho dlhu nie je starosť, ktorú by malo riešiť Nemecko. Hovorca Martin Jaeger povedal, že "pozícia Nemecka je známa... znižovanie dlhu Grécka nie je náš problém".

13:33 - Ewald Nowotny, člen Rady guvernérov ECB, tvrdí, že súčasný vývoj ohľadom Grécka nijak neuľahčuje rozhodovanie eurobanky o núdzovom financovaní gréckych bánk.

13:31 - Tsipras vraj prerušil stretnutie lídrov strán, hovoriť má s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, píše Guardian.

13:20 - Tsipras vyzval lídrov gréckych strán, aby brali na vedomie výsledky nedeľného referenda, v ktorom ľudia jasne povedali nie reformám.

Počas dnešného stretnutia hovoril grécky prezident Prokopis Pavlopoulos s francúzskym prezidentom Hollandom, Tsipras zas telefonoval s Putinom. Potvrdil to zdroj z gréckej vlády. Informuje o tom grécky denník Kathimerini.

13:14 - Podľa nemenovaných zdrojov by mala Rada guvernérov Európskej centrálnej banky v neskorších popoludňajších hodinách diskutovať o núdzovom financovaní gréckych bánk, píše Guardian.

13:11 - Kancelária francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda popiera informácie o tom, že Hollande v pondelok telefonoval s Tsiprasom. Informuje o tom Reuters.

13:01 - Rady pred bankami sú stále veľké.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/3/56/5652793/5652793.jpeg?rev=2"TASR/AP, Emilio Morenatti""]Dôchodcovia sa hádajú s pracovníkom banky počas toho, ako čakajú v rade na výber peňazí v dennom limite 120 eur [pre dôchodcov]. (TASR/AP, Emilio Morenatti)[/content]

12:51 - Európsky komisár Valdis Dombrovskis tvrdí, že výsledok gréckeho referenda situáciu okolo Grécka komplikuje, no pre krajinu je v eurozóne stále miesto.

12:45 - Španielsky minister hospodárstva Luis de Guindos: Naša vláda je pripravená hovoriť o treťom záchrannom programe pre Grécko.

12:40 - Lídri gréckych strán prerušili rokovanie, počas prestávky by mal ruský prezident Vladimir Putin hovoriť s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom. Informuje o tom grécky denník Kathimerini.

12:30 - Prečo Yanis Varoufakis odišiel? Pozrite si veľký profil kontroverzného ministra.

12:13 - Člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) a zároveň prezident francúzskej centrálnej banky Christian Noyer tvrdí, že reštrukturalizácia gréckeho dlhu voči ECB nie je uskutočniteľná. Informovala o tom agentúra DPA. Fakt, že okresanie dlhu nie je na rokovacom stole potvrdil pre Reuters aj hovorca nemeckého ministerstva financií.

Francúzski a talianski politici presadzujú zmierlivejší tón a vyzývajú na kompromis.

12:00 - Rusko dúfa, že Grécko dosiahne čo najskôr dohodu s medzinárodnými veriteľmi. Vyhlásil to dnes hovorca Kremľa Dmitrij Peskov a dodal, že otázky, ktoré sa týkajú finančnej pomoci Grécku, by mali novinári adresovať Aténam. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Chceme, aby naši grécki partneri dosiahli potrebný kompromis s veriteľmi čo najskôr a prijali rozhodnutie, ktoré čo najlepším spôsob umožní zabezpečiť hospodársku a sociálnu stabilitu v krajine," povedal Peskov novinárom.

11:54 - Pred Gréckym ministerstvom je pomerne napätá atmosféra.

11:40 - „Rešpektujeme rozhodnutie ľudí v Grécku. Odmietnutie reforiem ale nemôže znamenať jednoduchší prístup k ďalším peniazom," hovorí tlačový odbor ministerstva financií pod vedením Petra Kažimíra. Podľa neho s výsledkom referenda prichádza možný krízový scenár postupného odchodu Grécka z Eurozóny.

„Rezignáciu gréckeho ministra financií vnímame aj ako potvrdenie toho, že nemôže dodržať, to čo včera sľúbil. To znamená, že dnes nevie otvoriť banky a zabezpečiť dohodu s veriteľmi do 24 hodín," dodáva rezort.

11:34 - Grécke banky môžu vydávať peniaze so 60 eurovým denným limitom do konca týždňa aj v prípade, že ECB neobnoví financovanie. Grécky vládny predstaviteľ to potvrdil pre reportéra BBC.

11:23 - Nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel, líder koaličných sociálnych demokratov, po referende uviedol, že si nevie predstaviť nové rokovania o ďalšej pôžičke Aténam po tom, ako grécki voliči odmietli podmienky veriteľov.

11:22 - Stretnutie ministrov financií eurozóny k situácií Grécka bude v utorok (7. júla) o jednej hodine popoludní. Informoval o tom šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

11:20 - Cena ropa v reakcii na výsledky referenda padla. Prvýkrát od apríla klesla ropa pod 60 dolárov za barel.

11:14 - Svetové trhy klesajú. Menej ako sa pôvodne očakávalo a odborníci radia nepodliehať panike.

„Najviac postihnuté budú rizikové aktíva ako sú akcie, pri ktorých sa dá očakávať ich pokles. Investori dajú prednosť bezpečným dlhopisom ako nemecké či americké. Investori v podielových fondoch by aj pri zvýšenej neistote na trhoch nemali podliehať panike, ale mali by dodržiavať zvolenú dlhodobú investičnú stratégiu a svoj investičný horizont,“ hodnotí situáciu Silvia Čechovičová, investičná strategička KBC Asset Management Slovensko

11:12 - Francúzsky minister financií Michel Sapin tvrdí, že je na Grécku, aby prišlo s ponukou. "Základy rozhovorov sú na stole, ale je na Grécku, aby dokázalo, že rokovania berie vážne a že krajina vie, že môže zostať v eurozóne, no musí urobiť rozhodnutia," povedal Sapin v pre rádio Europe 1. "Francúzsko netúži vidieť, ako Grécko opúšťa eurozónu," hovorí. "To Grécko je v ťažkostiach, nie Európa. No tá čelí aj gréckym problémom."

11:10 - "Ako hlavný scenár vidíme situáciu, keď Európa bude vyčkávať. Grécko sa bude medzitým škvariť na oleji, ktorý si samo navarilo. Situácia v Grécku začne byť možno už od dnes dramatická," predpokladá analytik spoločnosti Trim Broker Ronald Ižip. Podľa neho tak Grécko môže smútiť, pretože jeho šance na zotrvanie v eurozóne klesli na 20 percent.

11:05 - Grécke politické strany rokujú o novej stratégii a vyberajú ministra financií.

greece_bailout-57cc6048cb45423b935e67bcf_r9633_res.jpeg

10:46 - Eurposlankyňa Monika Flašíková Beňová (Smer) si myslí, že aktuálny vývoj situácie v Grécku bude mať zásadný význam pre budúcnosť Európskej únie. "Grécky dlh neprejedli bežní grécki občania," povedala Beňová. "Môže zaň nezodpovedné správanie sa ich predošlých garnitúr a rôznych oligarchov."

10:35 Líder KDH Ján Fígeľ: "Rozhodnutie, ktorým potvrdili doterajšiu líniu populistickej ľavicovej vlády, ktorá nemá riešenia pre vlastnú krajinu, je cesta do totálneho neznáma. Slovensko, EÚ a eurozóna sú však dnes pripravené na scenáre, ktoré predtým neexistovali, aj na prípadný odchod Grécka."

10:27 - Čína verí, že Grécko zostane v eurozóne a vyrieši svoje problémy. Povedala to hovorkyňa čínskeho ministra zahraničných vecí Hua Chunying. Informovala o tom agentúra Reuters.

10:25 - Francúzsky minister financií Michel Sapin v pondelok vyzval grécku vládu na zostavenie nového návrhu reforiem. Zároveň uviedol, že priestor pre dialóg je naďalej otvorený. Podľa jeho slov grécke "nie" v referende automaticky neznamená odchod Grécka z eurozóny. Zároveň zopakoval svoje stanovisko, podľa ktorého odpis gréckeho dlhu "nie je tabu". "Je na Grécku, aby teraz prišlo s návrhmi," povedal Sapin. Otázkou ostáva, či na zmierlivý tón presvedčí Hollande aj Merkelovú.

10:20 - Český premiér Bohuslav Sobotka: "Gréci sa rozhodli pre horší a ťažší variant. Nielen pre Grécko, ale pre celú Európu," uviedol Sobotka, ktorého citovali Novinky.cz.

10:04 - Naopak výnosy britských dlhopisov sú najnižšie od polovice júna. Obchodníci vnímajú podľa Guardianu britské dlhy ako bezpečný pristav.

10:01 - Výnosy gréckych dlhopisov nakrátko narástli na najvyššiu hodnotu od roku 2012. Obavy investorov sa preliali aj do španielskych, talianskych a portugalských výnosov, ktoré mierne vzrástli.

grecko1_r6740_res.jpeg

Foto: SITA, AP Photo/Emilio Morenatti

9:53 - JP Morgan a Barclays zvýšili pravdepodobnosť odchodu Grécka z eurozóny na 55 percent. Grexit je teraz základným predpokladom pre budúce scenáre vývoja.

9:40 - Hlavným favoritom na post gréckeho ministra financií je podľa Reuters súčasný hlavný vyjednávač s veriteľmi Euklid Tsakalotos.

9:28 - Nástupcu Yanisa Varoufakisa oznámia po dnešnom dopoludňajšom zasadnutí gréckych politických lídrov, potvrdil to hovorca gréckej vlády.

9:22 - Podľa Guardianu je pokles na európskych trhoch menší, ako sa pôvodne čakalo. Obchodníci čakajú na výsledok zajtrajšieho zasadnutia ministrov eurozóny. Výrazne klesajú akcie bánk. Investori predávajú v obave z toho, že by bankové skupiny mohol poškodiť prípadný kolaps gréckeho bankového systému.

9:18 - Takto vyzerali svetové trhy v pondelok ráno po otvorení európskych búrz. Poklesu sa vyhol jedine čínsky trh, do ktorého cez víkend významne zasiahla vláda.

trhy.jpg

9:14 - "Grécka vláda teraz musí povedať ostatným krajinám, aké sú jej plány na stabilizovanie krajiny a nájsť riešenia problémov svojej krajiny," citoval Bloomberg fínskeho ministra financií Juha Sipila.

9:11 - Rovnako ako ázijské akciové trhy, aj tie európske zaznamenali po gréckom referende pokles. Britský FTSE 100 je v súčasnosti nižší o viac ako jedno percento, čo ale znamená menší pokles, ako sa očakávalo.

Nemecký Dax je nižší o približne dve percentá, španielsky Ibex o 2,2 percenta a taliansky FTSE MIB o 2,8 percenta. Nižší je rovnako aj francúzsky CAC, ktorý klesol rovnako o približne dve percentá.

8:58 - Prvé reakcie na odstúpenie Varoufakisa - Šanca na dohodu vzrástla z extrémne nepravdepodobnej na takmer nemožnú. Varoufakis sa môže dištancovať od katastrofy, ktorá nastane, ak sa Gréci s veriteľmi nedohodnú.

8:50 - Kľúčové očakávané udalosti dnešného dňa:

 • ECB musí dnes rozhodnúť, či bude ďalej podporovať grécke banky.
 • Výsledok rokovania medzi nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom.
 • Dopoludňajšie politické rokovania v Grécku, ktoré zvolal premiér Tsipras. Pravdepodobne navrhne novú stratégiu a zostaví nový tím vyjednávačov.

8:45 - Na odstúpenie Varufakisa zareagovalo euro prudkým posilnením. Predpokladá sa, že bez kontroverzného ministra budú utorňajšie rokovania s veriteľmi o niečo jednoduchšie.

8:40 - Alexis Tsipras zvolal na desiatu dopoludnia politické rokovania o výsledkoch referenda.

8:37 - Grécky minister financií Janis Varoufakis v pondelok oznámil, že odstupuje z funkcie. Vo svojom stanovisku Varoufakis uviedol, že si „je vedomý“, že niektorí predstavitelia eurozóny ho považujú za nevítaného na stretnutiach ministrov financií eurozóny.

6:23 - Ázijské akciové trhy, ktoré sa ako prvé otvorili po gréckom referende, zareagovali na výsledky miernym poklesom. Japonský index Nikkei stratil počas obchodovania viac ako percento. Mierne klesali aj ďalšie hlavné indexy regiónu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 2. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 3. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 4. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 5. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 6. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 7. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 8. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 9. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 10. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 1. Mio Pilot: moderní navigace s bezplatnými aktualizacemi
 2. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 3. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 4. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 5. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 6. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 7. Svätá vojna
 8. Aj v dm rozkvitli žlté narcisy
 9. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 10. Uľahčujeme ľuďom s hendikepom nastupovanie do automobilu
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 28 093
 2. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 22 407
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 19 220
 4. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 14 021
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 13 690
 6. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso 10 548
 7. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 9 650
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 9 634
 9. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 9 584
 10. Gaderská dolina poteší celú rodinu 9 555
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Grécka dlhová kríza

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Spieval antisemitské texty a vystupoval v Paneláku. Rogel čakal na zatknutie 30 rokov

Polícia zadržala v akcii Šašovia deväť ľudí za extrémizmus.

V roku 2007 mal Rogel menšiu úlohu v seriáli Ordinácia v ružovej záhrade, kde vystupoval v tričku značky Eighty Eight, čo je symbol pre nacistický pozdrav Heil Hitler. Zahral si aj v seriáli Panelák.
Komentár Petra Schutza

Remišová sa odkopala

Tretinová podpora Kollára ohlasuje, že demokratická debata u zaľudí žije a neumiera.

Peter Schutz.
CYNICKÁ OBLUDA

Zavarené mozočky

Správa že Rusi majú vakcínu na koronu, musela narobiť rošambo v slovenských konšpirátorsko-vlasteneckých hlavičkách.

Neprehliadnite tiež

Pohľad na londýnsku finančnú štvrť.

Čína aj napriek rastúcemu napätiu plní prvú fázu obchodnej dohody

Povedal to ekonomický poradca amerického prezidenta.

Ekonomický poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa Larry Kudlow.

Zvýšenie dane z cigariet môže viesť k rastu nelegálneho dovozu

Obavy vyjadrilo združenie zastupujúce 98 percent trhu s tabakovými výrobkami.

Ilustračná fotografia.

Camaieu dopláca na koronvírus. Sťahuje sa z viacerých trhov

Môžu za to dlhy z minulosti i koronavírus.

Camaieu predáva dámske oblečenie a doplnky.