SME
Utorok, 27. júl, 2021 | Meniny má BoženaKrížovkyKrížovky

Gréci povedali jasné nie reformám, Európa je v pozore

Reformy v referende odmietlo 61 percent Grékov. Bude mimoriadny summit eurozóny.

Gréci v nedeľu hlasovali o reformách; jednoznačne ich odmietli, krajine tak hrozí, že príde o euro. Napriek tomu Gréci výsledok v uliciach Atén a iných miest oslavovali.Gréci v nedeľu hlasovali o reformách; jednoznačne ich odmietli, krajine tak hrozí, že príde o euro. Napriek tomu Gréci výsledok v uliciach Atén a iných miest oslavovali. (Zdroj: SITA/AP)
Minútu po minúte sme ukončili o 1:39. Čo sa stalo v nedeľu:
 • V nedeľnom referende Gréci hlasovali o reformách, 61,31 percent im povedalo „nie“.
 • Premiér Tsipras to považuje za úspech a suverénne hovorí o ďalších rokovaniach s eurozónou, žiada odpustenie dlhov.
 • Merkelová a Hollande zvolali mimoriadny samit.
 • Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker bude v pondelok rokovať s predsedom Rady Európskej únie, guvernérom ECB a šéfom euroskupiny.
 • Rada guvernérov ECB má v pondelok mimoriadne rokovať o budúcnosti Grécka.
 • Očakáva sa, že ECB neposkytne gréckym bankám dodatočnú núdzovú likviditu, aby vyplácali vklady. Pravdepodobne ešte tento týždeň dôjdu krajine peniaze a bude musieť riešiť vznik paralelnej alebo úplne novej samostatnej meny.

1:39 - Do poslednej chvíle to bolo veľmi tesné. Gréci však napokon odmietli reformy, ktoré od nich požadovali veritelia. Proti sa vyjadrilo šesť z desiatich Grékov, hlasovať prišlo 6,2 milióna ľudí z 9,8 registrovaných voličov.

Je to jednoznačný signál, že Gréci chcú z eurozóny odísť, myslí si Vladimír Baláž, ekonóm SAV.

„Výsledok 'nie' považujem za lepší, aj keď to finančné trhy znervózni. Krátkodobo bude pre všetkých zúčastnených nepríjemný, ale z dlhodobého hľadiska všetkým v konečnom dôsledku pomôže,“ hovorí zas analytička Markéta Šichtařová z Next Finance.

Bez peňazí

Prvou reakciou na výsledok hlasovania bude podľa Šichtařovej po otvorení finančných trhov ich pokles.

Druhý citeľný signál vyšle Európska centrálna banka, ktorá preruší prísun peňazí pre grécke bankovníctvo (program ELA).

Predpoklad je, že už do niekoľkých hodín po referende budú bankomaty prázdne. ECB preto plánuje na pondelok zasadnutie, na ktorom sa bude hovoriť o ďalšom prísune likvidity do gréckych bánk.

Je pravdepodobné, že gréckym bankám už neposkytne ďalšie núdzové peniaze, aby vyplácali vklady. Atény budú musieť vytvoriť paralelnú menu, čo znamená odchod z eurozóny.

Šichtařová si však myslí, že najneskôr po 20. júli, keď sú splatné grécke dlhopisy, ECB preruší prísun peňazí.

„V tej chvíli budú musieť grécke banky oficiálne vyhlásiť bankrot, v ktorom sú v podstate už dnes. Grécka ekonomika zostane bez hotovostných aj bezhotovostných peňazí. Grécko bude týmto aktom donútené prejsť na novú menu,“ dodáva Šichtařová.

Po odchode Grécka z eurozóny bude krajinu čakať oveľa ťažšie obdobie, ako prežíva dnes, je presvedčený Baláž z SAV.

Suverénne reči

Grécky premiér Alexis Tsipras a viacerí jeho ministri v noci z nedeľa na pondelok vyhlasovali, že odmietnutie reforiem posilní Grécko a vláda začne čo najskôr vyjednávať s Európskou úniou a eurozónou.

Od Európskej únie a eurozóny požaduje, aby poskytovali krajine ďalšie nové peniaze a odpustili jej časť dlhov.

Eurozóne dlhuje Grécko asi 180 miliárd eur, čo sú dve tretiny všetkých dlhov krajiny.

Viacerí prídu o miliardy

Nielen Gréci aj ďalšie krajiny môžu po odchode Grécka z eurozóny spočítať straty. Podľa prezidenta nemeckej centrálnej banky Jensa Weidmanna by odchod Grécka z eurozóny obral nemecký rozpočet o miliardy eur.

Royal Bank of Scotland porovnala odpisy dlhov Grécka vo výške 22 percent s priamymi stratami vo výške 40 percent, keby Grécko vystúpilo z eurozóny. Banka tak zistila, že vystúpenie z eurozóny Grécku uškodí asi o sto miliárd eur viac.

Slovenský premiér Robert Fico je presvedčený, že odchod Grécka z eurozóny nás nepoškodí. „Nie je žiadny dôvod, aby Slovensko bolo poškodené,“ povedal v diskusnej relácii TA3 V politike.

Aké sú reakcie

Tsipras sa chce stretnúť s gréckym prezidentom Prokopisom Pavlopoulosom, aby zvolal a viedol spoločné rokovania s opozíciou.

Podľa britských novín The Guardian je o tomto kroku množstvo špekulácií, ľavicová vláda premiéra Tsiprasa môže napríklad pribrať do tímu niekoho z opozície, kto sa dokáže dohodnúť s Úniou a eurozónou skôr.

„Ale veľká otázka je, že keď pôjde do Bruselu, aký bude mať plán?“ pýta sa bývalý eurokomisárka Anna Diamantopoulosová.

Líder gréckej opozície a bývalý premiér Grécka Antonis Samaras v reakcii na výsledky referenda rezignoval na funkciu predsedu opozičnej stredopravej strany Nová Demokracia.

Samaras robil pred referendom kampaň za to, aby Gréci hlasovali „áno“. Nakoniec takto hlasovali iba štyria z desiatich Grékov.

V pondelok bude o výsledkoch referenda rokovať ECB. Stretávajú sa aj nemecká kancelárka Angela Merkelová s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom.

1:38 - Po sčítaní 99,2 percenta okrskov je výsledok 61,33 percenta proti reformám a 38,67 percenta za reformy.

1:28 - Grécky ľud v nedeľu rozhodol o neriadenom bankrote, konci eura v krajine a novej kapitole Európskej únie, píše Peter Schutz.

1:12 - Pozrite sa, ako vyzerajú titulné strany pondelkového vydania svetových denníkov: Le Figaro píše o veľkom kroku k odchodu z eurozóny, The Guardian o vzdorovitých Grékoch.

0:43 - Spočítaných je už 96,4 percenta volebných okrskov, mapa Grécka sa nezmenila. Všetky regióny hlasovali proti reformám.

mapka2_r294.jpg

0:18 - „Tento výsledok je poľutovaniahodný pre Grécko,“ povedal šéf euroskupiny (neformálne zoskupenie ministrov financií štátov, kde sa platí eurom) Jeroen Dijsselbloem. Potvrdil, že ministri budú mimoriadne rokovať v utorok.

23:58 - Tisíce Grékov oslavujú výsledky referenda na hlavnom aténskom námestí Syntagma, a to napriek tomu, že možno už o pár dní nebudú platiť eurom a nebudú mať čo vyberať z bankomatu. Pozrite sa, ako to teraz vyzerá v Aténach.

23:48 - Sčítavanie hlasov sa blíži ku koncu. Doposiaľ bolo sčítaných 93,20 percent hlasov, účasť v referende bola vyše 62-percentná. "Nie" hlasovalo 62,47 percenta Grékov, "áno" 38,71 percent. Prieskumy ešte pred pár dňami očakávali tesný výsledok.

23:44 - Európska centrálna banka (ECB) pravdepodobne zachová rozsah núdzového financovania gréckych bánk na súčasnej úrovni. Uviedli to dnes zdroje blízke záležitosti po tom, ako Gréci odmietli v referende podmienky medzinárodných veriteľov na riešenie gréckej krízy. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ak sa tak stane, grécke banky už nebudú mať veľa času na spotrebovanie stanoveného objemu peňazí v rámci programu núdzového financovania známeho ako ELA. Ten je stanovený na úrovni okolo 89 miliárd eur. Za takýchto okolností zostanú banky zatvorené minimálne ešte niekoľko nasledujúcich dní.

23:25 - Tsipras tweetuje: Dnešné referendum nemá víťazov a ani porazených. Je to veľké víťazstvo. Dnes oslavujeme víťazstvo demokracie. Zajtra budeme pokračovať na dosiahnutí dohody.

23:20 - Európska komisia rešpektuje výsledky referenda.

23:17 - Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker zvolal na pondelok telekonferenciu. Informuje o tom grécky denník Kathimerini.

23:16 - Ministri financií eurozóny sa zídu na budúci týždeň, aby prediskutovali výsledok referenda o prijatí podmienok medzinárodných veriteľov v Grécku.

V ňom zvíťazil tábor, ktorý podmienky odmieta. Plány v súvislosti so schôdzkou ministrov financií dnes oznámil hovorca predsedu Euroskupiny Jeroena Dijsselbloema, Michel Reijns. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ministri financií sa však nestretnú v pondelok, dodal Reijns, čím potvrdil skoršie informácie od nemenovaného zdroja z eurozóny. Podľa Reijnsa sa ministri zídu až neskôr počas týždňa.

23:05 - Glosovanie výsledkov referenda:

Pre 10 milnov Grkov je na tom referende aj pr pozitvnych vec. Dnes sa opij, vlajky E poplia, aj si zas pol mesta...

Posted by Adam Znasik on 5. júl 2015

22:25 - Tsipras v prejave národu presvedčivo hovorí, ako Grécko opätovne začne rokovať s veriteľmi. „Cieľom je čo najrýchlejší návrat bankového systému do normálneho stavu,“ vyhlasuje grécke premiér. Tvrdí, že pri rokovaniach s veriteľmi bude trvať na tom, aby sa časť dlhu odpísala.

22:48 - Grécky premiér tvrdí, že výsledok dnešného referenda neznamená, že Grécko vystúpi z eurozóny.

22:44 - Tsipras má v tejto chvíli prejav ku gréckemu ľudu. "Chápem, že voliči mi nedali mandát proti Európe, ale mandát na udržateľné riešenie," hovorí. V pondelok (6. júla) sa chce stretnúť s lídrami politických strán, aby prediskutovali plány krajiny.

22:33 - Spočítaných je už 84,89 percenta volebných okrskov, teda 16 148 okrskov z celkovo 19 159 všetkých. Chýba posledných pätnásť percent. Účasť zatiaľ dosahuje 61,83 percenta, teda 5 miliónov ľudí, registrovaných bolo zatiaľ 8,1 milióna.

22:30 - Slovenský minister financií Peter Kažimír (Smer): Odmietnutie reforiem neznamená, že [Gréci] dostanú peniaze jednoduchšie.

22:20 - Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande zvolávajú samit eurozóny na utorok.

22:13 - Líder gréckej opozície a bývalý premiér Grécka Antonis Samaras rezignoval na funkciu predsedu opozičnej stredopravej strany Nová Demokracia. Informuje o tom grécky denník Kathimerini.

22:08 - Grécky politik Panos Kammenos: Grécko zajtra obnoví rokovania o dohode.

22:01 - Grécke "nie" návrhom medzinárodných veriteľov na riešenie finančnej krízy v krajine veci skomplikuje, napriek tomu dvere na ďalšie rokovania ostávajú otvorené.

Povedal to belgický minister financií Johan Van Overtveldt, ktorý ako jeden z prvých predstaviteľov eurozóny reagoval na oficiálne predbežné výsledky referenda v Grécku. Tie poukazujú na výrazné víťazstvo tábora odmietajúceho podmienky veriteľov. Informovala o tom agentúra AP.

21:50 - Grécky minister financií pre médiá povedal, že grécky ľud povedal jasné nie obmedzeniam a jasné áno reálnym reformám.

21:47 - Varufakis: Gréci povedali "nie" piatim rokom pokrytectva.

21:46 - Nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel povedal, že Tsipras práve "spálil" posledný most [k dohode].

21:41 - Grécka vláda neustále opakuje, že chce ďalej rokovať so svojimi veriteľmi. „S týmto výsledkom dostal premiér jasný mandát od gréckeho ľudu,“ komentoval výsledky hlasovania hovorca vlády Gavrill Sakellaridis.

Mandát podľa neho znamená, že vláda bude brániť svoje návrhy predložené veriteľom. „Naozajstné rokovania musia začať dnes v noci,“ tvrdí Sakellaridis. Eurozóna naopak odkazuje, že nemá o čom s Gréckom rokovať.

Rada guvernérov Európskej centrálnej banky zas bude rokovať v pondelok o tom, ako sa postaví k výsledkom gréckeho referenda. ECB musí vyriešiť najmä otázku, či poskytne Grécku dodatočnú núdzovú likviditu, teda peniaze na to, aby tamojšie banky dokázali vyplácať vklady.

Po hlasovaní je pravdepodobné, že Gréci tieto peniaze nedostanú. V takom prípade ostanú grécke banky zatvorené, môžu sa sprísniť aj limity na výber hotovosti z bánk. Grécko by v takom prípade malo chystať zavedenie paralelnej alebo úplne novej meny.

21:39 - "Rokovania budú určite pokračovať. Minimálne sa bude musieť vyriešiť prípadné vystúpenie Grécka z eurozóny, zmluvy Európskej únie na to nepamätajú," uviedol v Českej televízii politológ Miloš Brunclík

21:38 - Gréci stále oslavujú.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/0/56/5651630/5651630.jpeg?rev=2"TASR/AP""]Na hlavnom aténskom námestí Syntagma oslavujú tisíce Grékov odmietnutie reforiem. (TASR/AP)[/content]

21:32 - Grécky minister financií Janis Varufakis je s výsledkami referenda spokojný. Sľub, že ak ľud zahlasuje "áno" reformám, odstúpi zo svojej funkcie, pravdepodobne nebude musieť splniť.

21:25 - Po spočítaní 60 percent volebných obvodov má zatiaľ najväčší podiel hlasov "za" Lakónia, čo je región na Peloponézskom polostrove. "Áno" tam hlasovalo asi 49 percent Grékov.

21:23 - Po tom, čo sú výsledky referenda takmer isté, začalo padať euro.

21:20 - Niet regiónu, v ktorom by v referende Gréci hlasovali "áno".

mapka_r973.jpg

21:16 - Grécky minister práce Panos Skourletis: "Výsledky referenda dokazujú silnú vyjednávaciu pozíciu."

21:12 - Grécky premiér Alexis Tsipras telefonuje s francúzskym prezidentom, informuje o tom grécky denník Kathimerini.

((anketa))

21:07 - Kým sú v platnosti kontroly toku kapitálu, Gréci si nebudú môcť vybrať svoje peniaze ani z bezpečnostných schránok v bankách. Uviedla to dnes štátna tajomníčka gréckeho ministerstva financií Nadia Valavaniová.

21:03 - Predstavitelia nemeckých bánk si myslia, že Grécko by malo vystúpiť z eurozóny. Združenie nemeckých exportérov si nevie predstaviť, že Grécko bude mať po referende len jednu menu. Informovala o tom agentúra Reuters.

20:55 - Podľa ratingovej agentúry Standard & Poor´s (S&P) sa budú dať riziká plynúce z prípadného odchodu Grécka z eurozóny na ekonomiku menovej únie zvládnuť, môžu však spôsobiť dlhodobejšie dôsledky.

Podľa analytika S&P Lapa Guadagnuola "celkovo je agentúra presvedčená, že dôsledky Grexitu by sa mali dať zvládnuť".

Na druhej strane však v prípade odchodu Grécka z eurozóny by sa doteraz zdôrazňovaná nemennosť menovej únie ukázala ako nesprávna, čo by podľa neho mohlo odštartovať dlhodobejšie následky, ktoré sa teraz dajú len ťažko odhadnúť.

"Z tohto dôvodu sme presvedčení, že Grexit sa môže stať takou mimoriadnou udalosťou, že nemôžeme vylúčiť ani scenár, ktorý by v otázke politickej súdržnosti viedol k dlhodobejším škodám," dodal Guadagnuolo.

To by podľa neho mohlo následne viesť k opätovnej finančnej fragmentácii v regióne s negatívnymi dôsledkami na dôveryhodnosť ekonomík v rámci a aj mimo Európy.

20:50 - Grécke ministerstvo vnútra po spočítaní polovice volebných obvodov zverejnilo oficiálnu predikciu, ktorá predpovedá 61 percent hlasov pre "nie".

20:46 - "Bolo by lepšie, ak by Grécko vystúpilo z eurozóny," povedal nemecký konzervatívec Hans Michelbach pre Reuters.

20:31 - Ministri financií eurozóny neplánujú na pondelok k výsledkom gréckeho referenda žiadne stretnutie. Informovala o tom agentúra Reuters. „Nie. Ministri by nemali o čom rokovať,“ cituje agentúre Reuters svoj zdroj

STĹPČEK PETRA SCHUTZA

20:17 - A takto sa tešia Gréci, keď je spočítaná viac ako tretina hlasov, a výsledok je jasné "nie" reformám.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/8/56/5651638/5651638.jpeg?rev=2"TASR/AP""]Hlasovali proti reformám, teraz sa radujú. Gréci sa zišli na hlavnom námestí Atén, aby oslávili výsledky referenda. (TASR/AP)[/content]

20:06 - Grécky minister vnútra Nikos Vutsis predpokladá, že zvíťazí "nie".

20:05 - Charles Read, ekonomický historik a novinár: "Gréckym obchodom dochádza jedlo, palivo aj lieky. NIE reformám môže situáciu ešte zhoršiť."

20:00 - Prevody zahraničných bánk grécka vláda zakázala.

19:55 - Euclid Tsakalotos, grécky koordinátor vyjednávaní s veriteľmi Atén: "Nediskutujeme o paralelnej mene. Nemyslím si, že... nás vylúčia. Sme pripravení stretnúť sa s nimi už dnes večer."

Hovorca gréckej vlády Gabriel Sakellaridis uviedol, že vláda jeho krajiny chce obnoviť rokovania so zahraničnými veriteľmi okamžite a dosiahnuť dohodu o ďalšej pomoci. "Rokovania, ktoré sa začnú, sa musia dokončiť veľmi skoro," povedal Sakellaridis.

19:51 - Podľa agentúry AFP sa majú kvôli situácii v Grécku stretnúť lídri eurozóny v pondelok.

19:50 - Gréci majú problémy s výberom peňazí.

19:43 - "Grécko nemá žiadny plán, ako vydávať paralelnú menu," povedal Euclid Tsakalotos, grécky koordinátor rokovaní s veriteľmi pre Star TV.

19:39 - Prvé oficiálne výsledky zatiaľ hovoria jasné "nie" reformám.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/1/56/5651641/5651641.jpeg?rev=2" TASR/AP""]Gréci, ktorí hlasovali v referende proti reformám, majú radosť z prvých výsledkov. (TASR/AP)[/content]

19:26 - V Grécku je 19 159 volebných obvodov, spočítaných je 2 601, teda asi 13,58 percenta - 60,22 percenta Grékov povedalo nie reformám, 39,78 hlasovalo áno.

19:24 - Gréci sledujú prvé výsledky referenda.

19:15 - Prvé výsledky sú známe. Sčítaných je zatiaľ necelých 10 percent z celkovej účasti, ktorá dosiahla viac ako 54 percent. Takmer 60 percent voličov hlasovalo za "nie", zvyšných 40 percent za "áno".

19:04 - „Mierna väčšina sa vysloví za reformy. Pochybujem však, že táto vláda to bude akceptovať,“ odhadoval pred hlasovaním ekonóm Vladimír Baláž.

18:58 - Hovorca gréckej vlády tvrdí, že Národná banka Grécka bude od Európskej centrálnej banky žiadať zvýšenie limitu núdzovej likvidity (ELA) pre grécke banky.

18:55 - Hlasovanie v referende bolo pokojné, pozrite si výber agentúry AP z dnešného dňa v Grécku.

18:51 - Európski lídri začnú konať okamžite po oznámení oficiálnych výsledkov referenda. Európska centrálna banka plánuje na pondelok zasadnutie, na ktorom sa bude hovoriť o ďalšom prísune likvidity do gréckych bánk. Do niekoľkých hodín po referende totiž v bankomatoch dôjdu peniaze.

18:45 - Členovia vládnej strany Syriza sa tešia predbežným prieskumom, podľa nich totiž zvíťazí "nie".

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/2/56/5651642/5651642.jpeg?rev=2"TASR/AP=""]Členovia vládnej strany Syriza majú jasný postoj. (TASR/AP)[/content]

18:41 - Grécky minister financií verí, že dohodu s veriteľmi sa Aténam podarí uzatvoriť do 24 hodín.

18:36 - Podľa gréckeho denníka Kathimerini dorazil grécky premiér do svojej rezidencie.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/4/56/5651644/5651644.jpeg?rev=2"SITA/AP=""]Grécky predseda vlády Alexis Tsipras vstupuje do svojej premiérskej rezidencie. (SITA/AP)[/content]

18:30 - Nemecká kancelárska Angela Merkelová sa má v pondelok stretnúť s francúzskym prezidentom. Cieľom stretnutia má byť rokovanie o Grécku. Informoval o tom Merkelovej hovorca.

18:15 - Hovorca vládnej strany Syriza tvrdí, že výsledky referenda pomôžu vláde "pohnúť sa vpred a uzatvoriť čím skôr dohodu".

18:13 - Podľa The Guardian všetkých šesť hlavných gréckych televízií predpovedá, že zvíťazí "nie". Takýmto (neoficiálnym) výsledkom sa chváli na sociálnej sieti Twitter aj vládna strana Syriza.

18:06 - Podľa gréckych medií budú výsledky referenda tesné.

18:00 - V Grécku je práve 19.00 h a hlasovacie miestnosti sa uzavreli. Odhady výsledkov by mohli byť o 19.00 h nášho času, prvé oficiálne výsledky o hodinu neskôr.

17:57 - Akokoľvek referendum dopadne, čakajú Grékov mesiace neistoty. Keď povedia „áno“ reformám, mohli by si aspoň vybrať z účtov viac peňazí. Prehľad možností, ktoré budú nasledovať po dnešnom referende. A Bloomberg Intelligence k tomu aj s takouto vizualizáciou:

bloomberg_scenare-600px.jpg

17:41 - Slovensko môže byť pre Grécko inšpiráciou, povedal pre francúzsku verejnoprávnu televíziu France 2 ekonomický analytik zo Sberbank Slovensko Vladimír Vaňo.

„Vďaka ochote podstúpiť bolestivé reformy už nie sme vnímaní ako čierna diera, ako to bola na konci 90. rokov, ale ako ekonomický tiger s najvyšším ekonomickým rastom,“ pripomenul Vaňo.

17:37 - Na výsledky referenda sú zvedaví aj lídri krajín Európskej únie. Podľa nich grécke referendum delí spoločnosť na dva tábory a výsledky môžu formovať nielen budúcnosť Grécka, ale aj Únie, píše grécky denník.

17:32 - Gréci hlasujú o reformách, ktorými veritelia podmieňovali poskytnutie 7,2 miliardy eur z dočasného eurovalu.

Ale čo presne sú tieto reformy? Dokument, o ktorom Gréci hlasujú a môžu si ho preštudovať vo volebnej miestnosti, má v gréčtine 37 strán. Prehľad, o čom hlasujú: nižšie dôchodky, privatizácia, vyššia DPH na oblečenie či bicykle.

17:30 - Takto si krátia čas novinári v presscentre v Aténach. Červené = nie, modré = áno.

17:22 - Grékom ostáva ešte viac ako pol hodina na to, aby rozhodli o svojej krajine.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/8/56/5651648/5651648.jpeg?rev=2"TASR/AP=""]Grék drží v rukách svoj občiansky preukaz, čaká, kým bude môcť zahlasovať v referende. (TASR/AP)[/content]

17:18 - Slovenský premiér Robert Fico si myslí, že odchod Grécka z eurozóny nebude pre fungovanie eurozóny nič znamenať.

"Nie je žiadny dôvod, aby Slovensko bolo poškodené," deklaroval v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike. Dodal, že ak by aj Gréci opustili euro, Slovensko o žiadne peniaze nepríde. "To je fáma, máme iba garancie, ktoré si budeme vymáhať."

17:15 - Keď Grécko bankrotovalo v roku 2011, pocítili to aj okolité štáty – Taliansko, Portugalsko, Španielsko, pretože si na trhoch požičiavali drahšie. Aj vďaka eurovalu je teraz situácia pokojnejšia a výnosy na 10-ročných dlhopisoch týchto štátov nerastú spolu s gréckymi. Pozrite si aj ďalšie grafy ktoré vysvetľujú zlú situáciu Grécka.

17:11 - Klebetí sa, že ak Gréci zahlasujú dnes "áno reformám", guvernér Gréckej národnej banky a bývalý minister financií Yannis Stournaras chce vymeniť súčasného premiéra Alexisa Tsiprasa. Informoval o tom britský Telegraph.

17:01 - Grécko plánuje zaviesť daňovú amnestiu pre všetkých Grékov, ktorí majú švajčiarske bankové účty. Informovala o tom agentúra Reuters.

16:59 - Podľa prezidenta nemeckej centrálnej banky Jensa Weidmanna by odchod Grécka z eurozóny obral nemecký rozpočet o miliardy eur. Uviedol to dnes nemecký denník Handelsblatt, ktorý sa odvolal na vládne zdroje. Informovala o tom agentúra Reuters.

Weidmann zároveň dodal, že straty centrálnej banky budú väčšie než 14,4 miliardy eur, ktoré už banka vyčlenila ako rezervu na krytie strát v dôsledku dlhovej krízy eurozóny, nakoľko bude musieť zaúčtovať straty z nákupu gréckych dlhopisov.

16:38 - Ekonomický redaktor BBC Robert Peston informuje, že grécky minister financií Janis Varufakis sa má ešte dnes po zverejnení výsledkov referenda stretnúť s bankármi Gréckej národnej banky.

16:33 - Ešte približne hodinu a pol a volebné miestnosti v Grécku sa zatvoria.

16:28 - Podľa BBC sa peniaze v gréckych bankách v najbližších dňoch vyčerpajú. Vládnu totiž obavy, že grécke firmy začnú kvôli finančnej kríze prepúšťať zamestnancov.

16:23 - Gréci si fotia hlasovacie lístky a svoje pocity z hlasovania zdieľajú na sociálnych sieťach.

15:20 - Podľa aktuálnych výsledkov je zatiaľ účasť Grékov na referende "pozoruhodne vysoká". Grécka súkromná televízia Mega TV informovala, že hlasovať prišlo zatiaľ 35 percent Grékov. Na to, aby boli výsledky referenda platné, je potrebná účasť aspoň 40 percent.

Podľa agentúry AP je takáto vysoká účasť voličov v Grécku bežná, pretože hlasovania sú v krajine povinné, aj keď sa tento zákon v posledných rokov v praxi veľmi neuplatňuje.

Od roku 1974 ide o prvé grécke referendum, naposledy hlasovali o zrušení monarchie.

14:49 - Kto a ako môže zrušiť výsledky dnešného referenda? A prečo vôbec Gréci hlasujú o zvyšovaní daní, keď takúto hlasovanie zvyknú ústavy zakazovať? Pre denník SME odpovedá aténsky advokát Stelios Koutnatzis, ktorý prednáša verejné právo na Právnickej fakulte Univerzity Démokrita z Trácie.

14:24 - Takto videli referendum prieskumné agentúry:

prehlad_prieskumov_r5235.jpg

14:00 - Royal Bank of Scotland porovnala odpisy dlhov Grécka vo výške 22 percent s priamymi stratami vo výške 40 percent, keby Grécko vystúpilo z eurozóny. Ak by Grécko naozaj odišlo, strata krajiny by sa vyšplhala na 227 miliárd eur, v prípade odpisov dlhov by bola strata nižšia o sto miliárd eur, teda v hodnote 127 miliárd.

13:21 - Takto to vidí karikaturista Ben Jennings.

13:07 - Zahlasoval už aj grécky prezident Prokopis Pavlopulos. Grékov vyzval, aby boli jednotní, nech je výsledok referenda akýkoľvek. "Budeme kráčať všetci spolu," povedal, keď hádzal hlasovací lístok do urny.

12:41 - Doobeda bol hlasovať už aj grécky minister financií Janis Varufakis, k urne ho sprevádzal jeho otec. Minister už pred pár dňami priznal, že ak ľudia zahlasujú v prevažnej väčšine za prijatie reforiem, je pripravený odstúpiť zo svojej funkcie.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/4/56/5651654/5651654.jpeg?rev=2" author="SITA/AP"]Na snímke minister financií Varufakis a fanúšička.[/content]

12:30 - "Dnes podporujeme demokraciu - pre lepšiu budúcnosť pre nás všetkých, v Grécku aj v Európe." (Alexis Tsipras)

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/6/56/5651656/5651656.jpeg?rev=2" author="SITA/AP"]Grécky premiér Alexis Tsipras.[/content]

12:25 - Podľa agentúry Reuters bude mať akákoľvek nová mena alebo drachma, ak by v nedeľu zaznelo v referende jasné nie, hodnotu jednej pätiny z eura.

11:40 - Šéf Európskeho parlamentu Martin Schulz pre nemecký rozhlas Deutschlandfunk povedal, že ak v nedeľňajšom referende zvíťazí "nie", Grécko sa bude musieť vzdať eura.

"V okamihu, ako niekto zavedie novú menu, odchádza z eurozóny. To sú prvky, ktoré mi dávajú určitú nádej, že ľudia dnes v referende nepovedia 'nie'," konštatoval Schulz.

7:12 - V gréckom referende si zahlasoval už aj tamojší premiér Alexis Tsipras. "Dnes je deň osláv, lebo demokracia je oslava," povedal premiér a zdôraznil, že rozhodnutie má v rukách grécky ľud. "Vôľu vlády môžu mnohí ignorovať, ale nie vôľu ľudu," dodal.

6:00 - V Grécku je 7. hodín a volebné miestnosti sa otvárajú, Gréci začínajú hlasovať. Výsledok hlasovania môže rozhodnúť o ďalšom zotrvaní Grécka v eurozóne. V Grécku evidujú približne 9,8 milióna oprávnených voličov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 2. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 3. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 4. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 5. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú
 9. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 2. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 3. Slovník investora 07: Bitcoin a jeho úloha v portfóliu investora
 4. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 5. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 6. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 7. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú
 8. Lenivý brunch s Muchom
 9. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 10. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 10 124
 2. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 7 067
 3. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 766
 4. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 303
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 269
 6. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú 3 944
 7. Od Česka až po Jadran 3 805
 8. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 107
 9. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 3 087
 10. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu 2 173
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda parlamentu Boris Kollár a poslanecký klub Sme rodina.

Peter Pčolinský žiadal splnenie požiadaviek do konca júlovej schôdze.


a 1 ďalší 4 h

Neprehliadnite tiež

Nový nástroj využíva šesť šálok mletej kávy.

Dôvodom sú mrazy, ktoré ohrozujú úrodu.


TASR 5 h
Ján Kotuľa (vľavo) na snímke z roku 2010 spolu s Jánom Figeľom.

S menom Jána Kotuľu sa spájajú aj viaceré dopravné stavby. Zomrel vo veku 70 rokov.


TASR 7 h
Ilustračné foto

Analýza INDEXU ukázala, že výber je obmedzený, ceny rastú.


7 h
Ilustračná fotografia.

Komisia označuje AI ako rizikovú.


TASR 8 h