„Áno“ eurozóne, kričal 22-tisícový dav v Aténach (utorok)

Gréci do polnoci nezaplatia dlhy MMF, pridajú sa medzi neplatičov ako Zimbabwe, Sudán či Somálsko.

Na hlavnom aténskom námestí Syntagma v utorok večer protestujú desaťtisíce ľudí, tentokrát "za" reformy a "za" zotrvanie Grécka v eurozóne. "Nai" v preklade znamená "áno".Na hlavnom aténskom námestí Syntagma v utorok večer protestujú desaťtisíce ľudí, tentokrát "za" reformy a "za" zotrvanie Grécka v eurozóne. "Nai" v preklade znamená "áno".(Zdroj: SITA/AP)

Minútu po minúte sme ukončili o 21:03. Čo sa stalo v utorok:

 • Grécko v utorok požiadalo o nový dvojročný záchranný program z trvalého eurovalu, chce odpísať časť dlhov voči dočasnému eurovalu – tratilo by aj Slovensko.
 • O žiadosti rokovala v utorok podvečer euroskupina, teda ministri financií štátov platiacich eurom. Odmietli okamžité poskytnutie úveru, žiadosť o nový program bude podliehať bežnej procedúre. Nemecko je proti ďalším pôžičkám.
 • Aktuálny záchranný program, ktorý Grécko čerpá z dočasného eurovalu, vypršal v utorok o 24.00. Grécko z neho ďalšie peniaze nedostane.
 • Grécko má v utorok do 24.00 splatiť dlhy za viac ako 1,5 miliardy eur. Už oficiálne priznalo, že ich nesplatí. Ratingové agentúry to v stredu môžu vyhodnotiť ako bankrot.
 • Na aténskom námestí Syntagma sa v utorok večer stretli prívrženci eurozóny a eura, vyzývali vládu, aby súhlasila s reformami, dohodla sa s medzinárodnými veriteľmi a odvrátila tak bankrot krajiny.
 • V utorok ráno sa objavili špekulácie, že Atény pripravujú zavedenie drachmy. Vláda to poprela.

20:49 - Na hlavnom aténskom námestí Syntagma je odhadom 22-tisíc ľudí, ktorí protestujú za zotrvanie Grécka v eurozóne, dohodu s veriteľmi a ponechanie si eura ako meny. V pondelok večer na rovnakom mieste protestovali Gréci proti úsporným opatreniam a za odchod krajiny z eurozóny.

20:38 - Podľa informácií Guardian fínsky minister financií Alex Stubb po mimoriadnej telekonferencii lídrov euroskupiny informoval, že záchranný program pre Grécko nebude rozšírený. O novej žiadosti gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa, ktorou žiada veriteľov o nový záchranný úver z trvalého eurovalu, sa bude rozhodovať podľa predpísaných pravidiel. Zároveň Financial Times informoval, že v stredu sa bude konať ďalšia telekonferencia ministrov financií.

19:32 - Šéf Európskej komisie Jean-Claude Jucker novinárom vo francúzštine naznačil, že dnes môže dôjsť k dohode.

19:29 - Keďže veritelia nedajú Grécku ďalšie peniaze, krajina do polnoci nesplatí dlhy za viac ako 1,5 miliardy eur. Stane sa tak prvou vyspelou ekonomikou v histórii, ktorá načas nezaplatila Medzinárodnému menovému fondu, zaradí sa medzi neplatičov ako Zimbabwe, Sudán či Somálsko. Či to znamená bankrot krajiny, rozhodnú v najbližších dňoch ratingové agentúry a finančné trhy.

19:19 - Ministri financií eurozóny počas dnešnej mimoriadnej telekonferencie v žiadnom prípade neuvoľnia peniaze pre Grécko, aby mohlo do polnoci splatiť Medzinárodnému menového fondu dlh vo výške takmer 1,6 miliardy eur. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenované zdroje z menovej únie.

Jeden zo zdrojov na otázku Reuters, či ministri, ktorí v reakcii na novú žiadosť Grécka o predĺženie záchranného programu zvolali na 19. hodinu SELČ telekonferenciu, môžu schváliť uvoľnenie sumy zo záchranného programu, ktorá Grécku postačí na uhradenie júnovej splátky MMF, zdroj odpovedal - "V žiadnom prípade".

19:02 - Tisíce ľudí sa schádzajú v Aténach. Odmietajú vystúpiť z eurozóny.

18:52 - Merkelová podľa agentúry Reuters odmieta akékoľvek diskusie o záchrannom programe, kým nebude grécke referendum. "Berlín nebude rokovať o treťom záchrannom programe až do nedeľného referenda," potvrdila nemecká kancelárka.

18:48 - Zábava na sociálnych sieťach pokračuje (v esemeske sa píše: "Svoju faktúru od Medzinárodného menového fondu si môžete pozrieť a zaplatiť na www.IMF.com/myimf. Sumu 1,6 miliárd eur je splatná 30. júna.")

18:23 - Markéta Šichtařová, riaditeľka spoločnosti Next Finance, píše, že investori sú aj napriek dnešným udalostiam menej nervózni než včera.

"V priebehu pondelka totiž akcie v eurozóne zaznamenali najväčší jednodňový prepad od roka 2011. Index Euro STOXX 50 poklesol o 4,2%. Dnes tento index klesá „len“ o zanedbateľných 0,2%. Úvod týždňa tak ponúkol obraz, ktorý by sme mali vidieť i v nasledujúcich dňoch. Menšie prepady akciových trhov sa budú striedať s väčšími. I na trhu so slovenskými štátnymi dlhopismi dnes bolo poznať, že investori zo situácie okolo Grécka nie sú múdri a vyčkávajú. Zatiaľ čo pri časti slovenských dlhopisov vidíme mierny rast ich výnosov, pri zvyšnej časti dlhopisov výnosy zľahka klesajú."

Podľa nej sa však po niekoľkých týždňoch situácia na akciových trhoch stabilizuje.

"I keď nechceme podceňovať grécke problémy, grécka ekonomika stále tvorí iba 2% HDP eurozóny. To nie je taká zásadná veľkosť, aby grécka téma sama osebe odštartovala nami očakávané spľasnutie akciových bublín. Je však takmer isté, že načas zneistí európskych investorov. Razantnejší prepad akciových trhov podľa nášho hlavného scenára nastane neskôr (v priebehu roka až roka a pol)."

17:59 - Simpsonovci & grécka kríza.

17:58 - Pokiaľ by sa aj politicky predrokoval nový úver pre Grécko z trvalého eurovalu, jeho schvaľovanie by bolo zdĺhavé. Viaceré štáty eurozóny, medzi nimi aj Nemecko, totiž musia takýto úver schváliť v parlamente. Dá sa očakávať, že iné by si zas túto právomoc (schváliť úver v parlamente) vyhradili na rokovaní euroskupiny.

17:35 - Financial Times informuje, že výška tretej pomoci, ktorú Gréci žiadajú, je na úrovni 29,1 miliárd eur.

17:15 - Podľa Zmluvy o Európskom stabilizačnom mechanizme musí Grécko v žiadosti spresniť, o aký nástroj finančnej pomoci má záujem a na aký účel. Grécky premiér Alexis Tsipras v žiadosti, ktorú zverejnila BBC, píše, že chcú získať dvojročný úver.

„Tento úver bude použitý výhradne na splatenie dlhových cenných papierov,“ píše Tsipras. Z novej pôžičky chcú Gréci splácať svoje dlhopisy, ktoré držia zahraniční investori, ale aj štátne pokladničné poukážky, ktoré nakúpili grécke banky.

Atény by tak splatením týchto poukážok dokázali zvýšiť likviditu tamojších bánk. Iba v júli musí grécka vláda splatiť pokladničné poukážky za približne tri miliardy eur. Tsipras tiež napísal, že dlh voči dočasnému eurovalu, z ktorého už Grécko finančnú pomoc čerpá, by sa mal reštrukturalizovať, teda čiastočne odpísať.

Za úvery, ktoré má Grécko z dočasného eurovalu, ručí aj Slovensko – v prípade odpísania dlhov by sme tak tratili aj my.

Zmluva o Európskom stabilizačnom mechanizme v 13. článku zmieňuje, čo má formálne nasledovať: vedenie stabilizačného mechanizmu má vyzvať Európsku komisiu a Európsku centrálnu banku, aby povedali a) aké veľké sú riziká pre eurozónu, pokiaľ Grécko nedostane ďalší úver a zbankrotuje, b) či je verejný dlh Grécka udržateľný a c) posúdili, koľko peňazí bude Grécko potrebovať.

Žiadosťou o pomoc z trvalého eurovalu by sa pritom Grécko nemalo vyhnúť tvrdým úsporným opatreniam, ktoré už mesiace žiadajú medzinárodní veritelia. V Zmluve o Európskom stabilizačnom mechanizme sa totiž píše, že pomoc z neho „podlieha prísnej podmienenosti“.

„Táto podmienenosť môže siahať od programov makroekonomickej úpravy až po nepretržité rešpektovanie vopred stanovených podmienok poskytnutia podpory,“ píše sa v 12. článku zmluvy. Inak povedané, pokiaľ lídri Únie nanútia Grécku reformy, musia ich Atény plniť, inak peniaze z trvalého eurovalu nesmú dostať.

17:13 - "Merkelová hovorí nie tretiemu záchrannému programu pre Grécko," píše editor z The Guardian.

16:49 - Na internete sa objavil list, ktorý adresoval grécky premiér Alexis Tsipras euroskupine. Ide o žiadosť o záchranný program z trvalého eurovalu. Informovala o tom BBC.

16:33 - O 19.00 hod. sa uskutoční konferenčný hovor euroskupiny. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem informoval, že predmetom hovoru bude žiadosť Grécka, ktorá bola Bruselu doručená dnes popoludní. O hovore informoval Reuters.

16:11 - Napriek žiadosti o nový záchranný program z trvalého eurovalu grécka vláda bude pokračovať tiež v rokovaniach v snahe dosiahnuť "uskutočniteľnú dohodu" s eurozónou o riešení gréckej krízy.

Agentúra DPA s odvolaním sa na noviny Kathimerini priniesla informáciu, že grécka vláda pripravuje vlastný návrh na dohodu s veriteľmi v poslednej chvíli.

Ponuka má údajne podobu listu, ktorý je adresovaný predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi, predsedovi Euroskupiny (neformálneho združenia ministrov financií eurozóny) Jeroenovi Dijsselbloemovi a Klausovi Regling, šéfovi dočasného záchranného fondu EFSF.

16:08 - Podľa agentúry Reuters by mal mať nový záchranný program dva roky a mal by počítať s reštrukturalizáciou dlhov Grécka, teda s odpísaním časti dlhov.

16:05 - Atény: "Od začiatku sme tvrdili, že referendum nie je koniec, ale pokračovanie rokovaní o lepších podmienkach pre Grékov. Grécka vláda bude hľadať do poslednej chvíle spôsob, ako zostať s eurom." (Guardian)

15:42 - Grécko podľa agentúry Bloomberg požiadalo o úplne nový záchranný program, teraz z Európskeho stabilizačného mechanizmu, takzvaného trvalého eurovalu. Cezeň sa požičiavali peniaze aj Cypru alebo Španielsku. Aktuálny záchranný program, ktorý vyprší dnes o 24.00, čerpá Grécko z Európskeho nástroja finančnej stability, takzvaného eurovalu 1.

15:35 - Ako "naštrbené" vníma vzťahy medzi gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom a predstaviteľmi EÚ belgický premiér Charles Michel. Šéf belgickej diplomacie Didier Reynders upozornil, že nie je možné len tak odpustiť Grékom sedem miliárd eur.

Belgický liberálny premiér v pondelok večer v rozhovore pre rozhlasovú stanicu RTBF uviedol, že nie je proti Grécku a Grékom. Dodal, že "Grécko má svoje miesto v Európe a v eurozóne", aj keď nemožno poprieť, že v posledných dňoch narástla nedôvera medzi inštitúciami EÚ a vládou v Aténach.

Mnister zahraničných vecí Belgicka Didier Reynders vyjadril nádej, že grécky premiér zostane dôveryhodným partnerom pre Európanov, jeho dôveryhodnosť však závisí od podpory gréckeho parlamentu a od rozhodnutia voličov v referende.

15:26 - Zbierka na záchranu Grécka na webe komunitného financovania Indiegogo.com pokračuje. Hoci sa od rána vyzbieraná suma takmer zdesaťnásobila (v tomto momente dosahuje takmer 130-tisíc eur), portál informuje, že cieľ (v hodnote 1,6 miliardy eur) sa zatiaľ plní na nula percent.

15:24 - Nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes schladila nádeje na dohodu s Gréckom v poslednej chvíli, pár hodín pred vypršaním platnosti súčasného záchranného programu. Vyhlásila totiž, že nie je informovaná o žiadnej novej ponuke, ktorú vraj Grécku poslal v pondelok 29. júna predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

"Dnes večer presne o polnoci stredoeurópskeho času program vyprší. A ja si nie som vedomá žiadnych reálnych indikácií niečoho iného," povedala Merkelová na tlačovej konferencii.

15:11 - Niektorí Gréci sa krízou nenechajú rušiť. Snímka: TASR/AP, Petros Giannakouris)

penzisti_sach_res.jpg

14:39 - Nemecký minister financií Wolfgang Schaeuble tvrdí, že Gréci by mali v eurozóne zostať, aj keby úsporné opatrenia v referende odmietli. "Európska centrálna banka urobí všetko, čo je potrebné pre ochranu eura." Informoval o tom Bloomberg.

14:38 - Varufakis tvrdí, že grécke banky majú dostatočnú likviditu, aby mohli fungovať v čase pred nedeľňajším referendom o požiadavkách medzinárodných veriteľov. Priznal však, že kapitálové kontroly zavedené počas víkendu komplikujú život gréckym firmám.

14:35 - Podľa gréckeho ministra financií Janisa Varufakisa grécka vláda odmieta vyjednávať o svojom členstve v eurozóne. Atény nevylučujú, že sa v celej veci obrátia na Súdny dvor Európskej únie. "Využijeme všetky právne možnosti," zopakoval Varufakis pre britský denní Telegraph.

"Radíme sa a určite zvážime žiadosť na ECJ o vydanie predbežného opatrenia. Zmluvy o EÚ nepredpokladajú možnosť vystúpenia z eurozóny a (túto možnosť) odmietame akceptovať. O našom členstve nemožno vyjednávať," zdôraznil Varoufakis.

14:10 - Na skok od ekonomiky: Grécko trpí aj obezitou. Podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie sa Grécko nachádza na 20. mieste spomedzi krajín Európy, obezitou tu trpí takmer 23 percent obyvateľstva. Slováci sú však na tom omnoho horšie. Šieste miesto obhajujeme s takmer 26 percentami obéznych.

14:07 - Grécky minister financií Janis Varufakis dnes povedal, že krajina svoj dlh voči Medzinárodnému menovému fondu vo výške takmer 1,6 miliardy eur nesplatí. Aj napriek tomu však dúfa, že dnešok sa skončí dohodou s medzinárodnými veriteľmi na poslednú chvíľu.

13:17 - Podľa nemeckej vlády je už neskoro na rozširovanie záchranného programu pre Grécko. Ten vyprší dnes o 24:00.

12:49 - Podľa gréckej televízie posiela grécka vláda veriteľom svoje vlastné návrhy dohody. Informuje o tom Nick Malkoutzis, zástupca šéfredaktora gréckeho denníka Greek daily.

12:30 - V gréckom referende sú podľa hlavného ekonóma spoločnosti Coface Juliena Marcillyho možné tri scenáre.

V referende vyhrá „Áno plánu“. Vtedy sa dá podľa neho očakávať, že sa Grécko s veriteľmi dohodne. "Riziko odlivu kapitálu by sa zmenšilo, podpora bankovému systému by prišla aj zo strany ECB. Grécko by zotrvalo v eurozóne, vláda Tsiprasa by rezignovala, krajine by sa otvorili dvere k predčasným voľbám, alebo by sa začala formovať koaličná vláda vrátane strán Potami, ND a PASOK,“ hovorí Marcilly.

V referende vyhrá „Nie plánu“: „Ak by došlo k tomuto scenáru, ECB by zastavila poskytovanie likvidity gréckym bankám. Zahraničné investície by sa obmedzili na dlhé obdobie. Len pripomeňme, že takéto opatrenia trvali na Cypre dva roky, zatiaľ čo Island už zjemnil niektoré z opatrení na kontrolu kapitálu, ktoré v krajine trvali od roku 2008. Okrem toho, ak by sa banky opäť otvorili, odliv kapitálu by pokračoval. Grécka centrálna banka by zrejme vydala nejakú paralelnú menu (a de facto by opustila eurozónu). Dalo by sa očakávať značné znehodnotenie novej meny. Vzrástla by inflácia a ekonomika by sa dostala do hlbokej recesie.“

Menej pravdepodobné scenáre: „Prezident Pavlopoulos by zrušil referendum, alebo by zrušil jeho výsledky, ak by bola účasť príliš nízka (menej ako 40 percent). Oba scenáre by však priniesli veľa neistoty.“

12:22 - Takto bude vyzerať hlasovací lístok v gréckom referende, ktoré sa uskutoční v nedeľu 5. júla.

12:15 - Zdroje z Európskej únie a Grécka oznámili, že predseda EK Jean-Claude Juncker ponúkol Tsiprasovi, že dnes by sa mohli opätovne mimoriadne zísť ministri financií eurozóny, aby schválili vyplatenie finančnej pomoci Aténam, čím by zabránili defaultu (platobnej neschopnosti) Grécka. Podmienkou ale je, že Tsipras písomne potvrdí prijatie podmienok veriteľov.

Zdroj z gréckej vlády v súvislosti s Junckerovým návrhom uviedol, že Tsipras ústupky robiť nemieni. Ako informoval, grécky premiér bude v referende hlasovať proti návrhom veriteľov.

12:06 - Grécka vláda poprela reči o znovuzavedení drachmy. "Toto tvrdenie je sci-fi," uvádza sa v stanovisku. Informuje o tom The Guardian.

11:35 - Zástupca šéfredaktora gréckeho denníka Greek daily Nick Malkoutzis na Twitteri: Tsipras je pod tlakom niektorých ministrov, chcú, aby akceptoval Junkerovu dohodu.

11:08 - Grécky krach môže oslabiť aj českú korunu, zároveň môže spôsobiť rast dovozných cien. Informuje o tom český portál E15. "Niekoľko mesiacov môžeme trpieť tým, že sme malou ekonomikou, a trhy občas vnímajú menšie európske ekonomiky rovnakou optikou," uviedol Josef Kotrba zo spoločnosti Delloite.

V prípade aténskeho pádu by boli prvé na rade akcie. "Pražská burza by grécky bankrot pocítila najsilnejšie. Naopak, prakticky nijakú reakciu by som neočakával od dlhopisových trhov. Záujem o české dlhopisy by mohol dokonca vzrásť," povedal Petr Sklenář z J&T Banky. Financovanie štátu

10:58 - Špekuluje sa, že grécka vláda uvažuje o návrate k rokovaniam. Podľa gréckych médií by sa tak malo stať dnes večer.

10:52 - Španielsky premiér Mariano Rajoy zdieľa s európskymi lídrami rovnaký názor na grécke referendum: Ak Gréci budú hlasovať proti návrhom, Grécko bude musieť opustiť eurozónu. "Ľudia si myslia, že ak jedna krajina opustí euro, môžu tak urobiť aj ostatné. Myslím, že po odchode Grécka z eurozóny môžu nastať veľmi vážne problémy."

10:40 - Penzista čaká na vyplatenie svojho dôchodku pred Gréckou národnou bankou v Aténach. Ministerstvo financií totiž informovalo, že v utorok ráno sa otvorí približne tisíc pobočiek bánk. Budú vyplácať peniaze penzistom, ktorí nemajú platobné karty.

Ministerstvo financií však dnes informovalo, že pobočky bánk sa otvoria až zajtra, teda v stredu 1. júla. Cieľom je pomôcť starším ľuďom, ktorí nepoužívajú platobné karty. Pre ostatné účely majú banky zostať zatvorené podľa pôvodného plánu do 6. júla. Výbery na pobočkách budú tento týždeň pre dôchodcov ohraničené čiastkou 120 eur na osobu. Snímka: SITA/AP

10:10 - V Grécku sa začína klebetiť, že Atény chystajú Plán B, teda plán, kedy a ako nahradiť eurá drachmou. Tweetol to grécky poslanec Harry Theoharis, podľa ktorého na pláne návratu drachmy pracuje grécka finančná správa. Agentúra Reuters naproti tomu informovala, že podľa gréckeho ministra zahraničných vecí Nikosa Kotziasa krajina nechce opustiť eurozónu.

9:58 - Grécke banky by mali byť od stredy 1. júla opäť otvorené. Tisíc bankových pobočiek otvorí svoje dvere najmä preto, aby mohli vyplácať peniaze dôchodcom, ktorí nemajú platobné karty. Oznámilo to dnes grécke ministerstvo financií. Bankové pobočky budú otvorené do konca týždňa. Informovala o tom agentúra Reuters.

9:48 - Kolaps Grécka prináša aj vtipné momenty: Na webe komunitného financovania Indiegogo.com sa rozbehla zbierka na záchranu Grécka, vyzbierať treba 1,6 miliardy eur. Zatiaľ sa vyzbieralo asi 14-tisíc eur. Napríklad ten, kto pošle šesť eur, dostane od organizátorov zbierky grécky syr feta a olivový šalát.

9:41 - Grécky minister financií Janis Varufakis sa vyhráža Európskej únii, ak by jeho krajina bola prinútená opustiť eurozónu. "Zmluvy o Európskej únii neumožňujú odchod z eurozóny a my to nebudeme akceptovať," povedal Varufakis.

Ako dodal, o členstve Grécka v menovej únii sa nedá diskutovať a v prípade iného vývoja sú Atény pripravené obrátiť sa na Európsky súdny dvor. "Grécka vláda využije všetky dostupné právne možnosti," povedal Varufakis.

09:25 - Atény zažili v pondelok masové protesty, ľudia demonštrovali proti úsporným opatreniam. Pozrite sa, ako to vyzeralo na hlavnom aténskom námestí Syntagma.

Prečítajte si, čo sa dialo v pondelok

Krátke zhrnutie (posledné hodiny/dni)

 • V utorok (30. jún) ponúkol predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker poslednú ponuku Grécku, kľúčová je požiadavka veriteľov, aby grécky premiér Alexis Tsipras podporil v referende reformy. Očakáva sa, že Tsipras to neurobí a rokovania s veriteľmi sa neobnovia.
 • V pondelok (29. jún) mal Juncker prejav, kde vysvetľoval, že rokovania zlyhali vinou Grécka. Tsipras večer v takmer trojhodinovom interview potom tieto obvinenia odmietal.
 • Ratingová agentúra S&P v pondelok (29. jún) znížila hodnotenie Grécka z CCC na CCC-, teda s negatívnym výhľadom. Agentúra očakáva, že do pol roka vyhlási Grécko bankrot.
 • V utorok (30. jún) o 24.00 stredoeurópskeho času je splatný dlh 1,5 miliardy eur voči Medzinárodnému menovému fondu. Grécko nemá na zaplatenie, v pondelok (29. jún) sa už objavili špekulácie, že vôbec nezaplatí.
 • V sobotu (27. jún) nadránom Tsipras vyhlásil referendum na nedeľu 5. júla, v ktorom majú Gréci hlasovať o prijatí/neprijatí reforiem. Plnením týchto reforiem podmieňujú veritelia Grécka poskytnutie ďalšej pôžičky (7,2 mld. eur). Peniaze krajina potrebuje, aby splatila dlhy a dokázala prežiť (vyplácať dôchodky, platy učiteľom, policajtom a pod.).
 • V nedeľu (28. jún) grécka Rada pre finančnú stabilitu rozhodla o zatvorení bánk, otvoriť sa majú najneskôr v pondelok 6. júla, ale môžu aj skôr. Predpokladá sa, že 850 bánk by mohli otvoriť už v stredu, aby vyplácali dôchodky.
 • Od pondelka (29. jún) platia v Grécku kapitálové kontroly: z bankomatov možno vybrať najviac 60 eur denne (pre turistov to neplatí), od stredy by sa mal limit zvýšiť pre dôchodcov na 120 eur denne.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 2. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 3. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 4. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 5. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime
 6. Stotisíc ľudí rozhodlo: Nadácia banky rozdelí štvrť milióna eur
 7. Slovensko má historicky najvyšší počet ľudí bankujúcich online
 8. ZSE ako jediné prináša Virtuálnu batériu pre fotovoltiku
 9. First moment: Španielske pobrežie patrí medzi najpredávanejšie
 10. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma
 1. Podnikanie a významné ukazovatele v roku 2019
 2. Smartfóny Samsung Galaxy S priniesli množstvo inovácií
 3. eKasa prichádza na Slovensko
 4. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 5. 4 úkony, ktoré treba absolvovať po založení s.r.o.
 6. Konferencia - EU support for research
 7. A dynamic year in the industrial and logistics sector
 8. Hotovosť je na ústupe. Karty akceptujú aj v kostole či na ulici
 9. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 10. Zápis do Registra partnerov vo verejnom sektore
 1. Na dôchodok si možno sporíte zle. Šesť zásad správneho šetrenia 19 131
 2. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 12 431
 3. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 9 255
 4. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma 8 278
 5. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime 6 044
 6. Hotovosť je na ústupe. Karty akceptujú aj v kostole či na ulici 4 933
 7. First moment: Španielske pobrežie patrí medzi najpredávanejšie 4 606
 8. Esin Group: Líder Iniciatívy poľnohospodárov vydiera 4 184
 9. Zbrojársky líder z Považia pomáha ľuďom 4 038
 10. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online 3 869

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Kedy tu mávate leto? Vlani bolo v stredu

Reportáž z najchladnejšieho miesta na Slovensku.

Píše Emil Višňovský

Dankova kauza ukázala, že naši politici si nevážia vzdelanie

Stačí im ničím nekrytý papier.

Neprehliadnite tiež

Britské regionálne aerolinky skrachovali, dôvodom je aj brexit

Flybmi lietali sa 17 strojmi do 25 európskych miest

Štrajk ochromil aj letisko v Hamburgu.

Smer plánuje zvýšiť minimálnu mzdu na 600 eur

Dvojnásobný vianočný príspevok sa má transformovať na trinásty dôchodok.

Peňaženka. Priemerný východniar si ju výplatou takto nenaplní.

Vývoz americkej whiskey klesá, dopláca na Trumpove clá

Výrobcovia doplácajú na odvetné clá.

Ilustračné foto

Merkelovú desí, keď USA pokladajú dovážané autá za nebezpečenstvo

S postojom americkej vlády vyslovila nespokojnosť.

Merkelová na konferencii v Mníchove.

Počet zahraničných turistov v Portugalsku vzrástol na nový rekord

Tempo rastu však bolo v porovnaní s rokom 2017 veľmi nízke.

Ilustračné foto