SME
Streda, 8. júl, 2020 | Meniny má IvanKrížovkyKrížovky

„Áno“ eurozóne, kričal 22-tisícový dav v Aténach (utorok)

Gréci do polnoci nezaplatia dlhy MMF, pridajú sa medzi neplatičov ako Zimbabwe, Sudán či Somálsko.

Na hlavnom aténskom námestí Syntagma v utorok večer protestujú desaťtisíce ľudí, tentokrát "za" reformy a "za" zotrvanie Grécka v eurozóne. "Nai" v preklade znamená "áno".Na hlavnom aténskom námestí Syntagma v utorok večer protestujú desaťtisíce ľudí, tentokrát "za" reformy a "za" zotrvanie Grécka v eurozóne. "Nai" v preklade znamená "áno". (Zdroj: SITA/AP)

Minútu po minúte sme ukončili o 21:03. Čo sa stalo v utorok:

 • Grécko v utorok požiadalo o nový dvojročný záchranný program z trvalého eurovalu, chce odpísať časť dlhov voči dočasnému eurovalu – tratilo by aj Slovensko.
 • O žiadosti rokovala v utorok podvečer euroskupina, teda ministri financií štátov platiacich eurom. Odmietli okamžité poskytnutie úveru, žiadosť o nový program bude podliehať bežnej procedúre. Nemecko je proti ďalším pôžičkám.
 • Aktuálny záchranný program, ktorý Grécko čerpá z dočasného eurovalu, vypršal v utorok o 24.00. Grécko z neho ďalšie peniaze nedostane.
 • Grécko má v utorok do 24.00 splatiť dlhy za viac ako 1,5 miliardy eur. Už oficiálne priznalo, že ich nesplatí. Ratingové agentúry to v stredu môžu vyhodnotiť ako bankrot.
 • Na aténskom námestí Syntagma sa v utorok večer stretli prívrženci eurozóny a eura, vyzývali vládu, aby súhlasila s reformami, dohodla sa s medzinárodnými veriteľmi a odvrátila tak bankrot krajiny.
 • V utorok ráno sa objavili špekulácie, že Atény pripravujú zavedenie drachmy. Vláda to poprela.

20:49 - Na hlavnom aténskom námestí Syntagma je odhadom 22-tisíc ľudí, ktorí protestujú za zotrvanie Grécka v eurozóne, dohodu s veriteľmi a ponechanie si eura ako meny. V pondelok večer na rovnakom mieste protestovali Gréci proti úsporným opatreniam a za odchod krajiny z eurozóny.

20:38 - Podľa informácií Guardian fínsky minister financií Alex Stubb po mimoriadnej telekonferencii lídrov euroskupiny informoval, že záchranný program pre Grécko nebude rozšírený. O novej žiadosti gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa, ktorou žiada veriteľov o nový záchranný úver z trvalého eurovalu, sa bude rozhodovať podľa predpísaných pravidiel. Zároveň Financial Times informoval, že v stredu sa bude konať ďalšia telekonferencia ministrov financií.

19:32 - Šéf Európskej komisie Jean-Claude Jucker novinárom vo francúzštine naznačil, že dnes môže dôjsť k dohode.

19:29 - Keďže veritelia nedajú Grécku ďalšie peniaze, krajina do polnoci nesplatí dlhy za viac ako 1,5 miliardy eur. Stane sa tak prvou vyspelou ekonomikou v histórii, ktorá načas nezaplatila Medzinárodnému menovému fondu, zaradí sa medzi neplatičov ako Zimbabwe, Sudán či Somálsko. Či to znamená bankrot krajiny, rozhodnú v najbližších dňoch ratingové agentúry a finančné trhy.

19:19 - Ministri financií eurozóny počas dnešnej mimoriadnej telekonferencie v žiadnom prípade neuvoľnia peniaze pre Grécko, aby mohlo do polnoci splatiť Medzinárodnému menového fondu dlh vo výške takmer 1,6 miliardy eur. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenované zdroje z menovej únie.

Jeden zo zdrojov na otázku Reuters, či ministri, ktorí v reakcii na novú žiadosť Grécka o predĺženie záchranného programu zvolali na 19. hodinu SELČ telekonferenciu, môžu schváliť uvoľnenie sumy zo záchranného programu, ktorá Grécku postačí na uhradenie júnovej splátky MMF, zdroj odpovedal - "V žiadnom prípade".

19:02 - Tisíce ľudí sa schádzajú v Aténach. Odmietajú vystúpiť z eurozóny.

18:52 - Merkelová podľa agentúry Reuters odmieta akékoľvek diskusie o záchrannom programe, kým nebude grécke referendum. "Berlín nebude rokovať o treťom záchrannom programe až do nedeľného referenda," potvrdila nemecká kancelárka.

18:48 - Zábava na sociálnych sieťach pokračuje (v esemeske sa píše: "Svoju faktúru od Medzinárodného menového fondu si môžete pozrieť a zaplatiť na www.IMF.com/myimf. Sumu 1,6 miliárd eur je splatná 30. júna.")

18:23 - Markéta Šichtařová, riaditeľka spoločnosti Next Finance, píše, že investori sú aj napriek dnešným udalostiam menej nervózni než včera.

"V priebehu pondelka totiž akcie v eurozóne zaznamenali najväčší jednodňový prepad od roka 2011. Index Euro STOXX 50 poklesol o 4,2%. Dnes tento index klesá „len“ o zanedbateľných 0,2%. Úvod týždňa tak ponúkol obraz, ktorý by sme mali vidieť i v nasledujúcich dňoch. Menšie prepady akciových trhov sa budú striedať s väčšími. I na trhu so slovenskými štátnymi dlhopismi dnes bolo poznať, že investori zo situácie okolo Grécka nie sú múdri a vyčkávajú. Zatiaľ čo pri časti slovenských dlhopisov vidíme mierny rast ich výnosov, pri zvyšnej časti dlhopisov výnosy zľahka klesajú."

Podľa nej sa však po niekoľkých týždňoch situácia na akciových trhoch stabilizuje.

"I keď nechceme podceňovať grécke problémy, grécka ekonomika stále tvorí iba 2% HDP eurozóny. To nie je taká zásadná veľkosť, aby grécka téma sama osebe odštartovala nami očakávané spľasnutie akciových bublín. Je však takmer isté, že načas zneistí európskych investorov. Razantnejší prepad akciových trhov podľa nášho hlavného scenára nastane neskôr (v priebehu roka až roka a pol)."

17:59 - Simpsonovci & grécka kríza.

17:58 - Pokiaľ by sa aj politicky predrokoval nový úver pre Grécko z trvalého eurovalu, jeho schvaľovanie by bolo zdĺhavé. Viaceré štáty eurozóny, medzi nimi aj Nemecko, totiž musia takýto úver schváliť v parlamente. Dá sa očakávať, že iné by si zas túto právomoc (schváliť úver v parlamente) vyhradili na rokovaní euroskupiny.

17:35 - Financial Times informuje, že výška tretej pomoci, ktorú Gréci žiadajú, je na úrovni 29,1 miliárd eur.

17:15 - Podľa Zmluvy o Európskom stabilizačnom mechanizme musí Grécko v žiadosti spresniť, o aký nástroj finančnej pomoci má záujem a na aký účel. Grécky premiér Alexis Tsipras v žiadosti, ktorú zverejnila BBC, píše, že chcú získať dvojročný úver.

„Tento úver bude použitý výhradne na splatenie dlhových cenných papierov,“ píše Tsipras. Z novej pôžičky chcú Gréci splácať svoje dlhopisy, ktoré držia zahraniční investori, ale aj štátne pokladničné poukážky, ktoré nakúpili grécke banky.

Atény by tak splatením týchto poukážok dokázali zvýšiť likviditu tamojších bánk. Iba v júli musí grécka vláda splatiť pokladničné poukážky za približne tri miliardy eur. Tsipras tiež napísal, že dlh voči dočasnému eurovalu, z ktorého už Grécko finančnú pomoc čerpá, by sa mal reštrukturalizovať, teda čiastočne odpísať.

Za úvery, ktoré má Grécko z dočasného eurovalu, ručí aj Slovensko – v prípade odpísania dlhov by sme tak tratili aj my.

Zmluva o Európskom stabilizačnom mechanizme v 13. článku zmieňuje, čo má formálne nasledovať: vedenie stabilizačného mechanizmu má vyzvať Európsku komisiu a Európsku centrálnu banku, aby povedali a) aké veľké sú riziká pre eurozónu, pokiaľ Grécko nedostane ďalší úver a zbankrotuje, b) či je verejný dlh Grécka udržateľný a c) posúdili, koľko peňazí bude Grécko potrebovať.

Žiadosťou o pomoc z trvalého eurovalu by sa pritom Grécko nemalo vyhnúť tvrdým úsporným opatreniam, ktoré už mesiace žiadajú medzinárodní veritelia. V Zmluve o Európskom stabilizačnom mechanizme sa totiž píše, že pomoc z neho „podlieha prísnej podmienenosti“.

„Táto podmienenosť môže siahať od programov makroekonomickej úpravy až po nepretržité rešpektovanie vopred stanovených podmienok poskytnutia podpory,“ píše sa v 12. článku zmluvy. Inak povedané, pokiaľ lídri Únie nanútia Grécku reformy, musia ich Atény plniť, inak peniaze z trvalého eurovalu nesmú dostať.

17:13 - "Merkelová hovorí nie tretiemu záchrannému programu pre Grécko," píše editor z The Guardian.

16:49 - Na internete sa objavil list, ktorý adresoval grécky premiér Alexis Tsipras euroskupine. Ide o žiadosť o záchranný program z trvalého eurovalu. Informovala o tom BBC.

16:33 - O 19.00 hod. sa uskutoční konferenčný hovor euroskupiny. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem informoval, že predmetom hovoru bude žiadosť Grécka, ktorá bola Bruselu doručená dnes popoludní. O hovore informoval Reuters.

16:11 - Napriek žiadosti o nový záchranný program z trvalého eurovalu grécka vláda bude pokračovať tiež v rokovaniach v snahe dosiahnuť "uskutočniteľnú dohodu" s eurozónou o riešení gréckej krízy.

Agentúra DPA s odvolaním sa na noviny Kathimerini priniesla informáciu, že grécka vláda pripravuje vlastný návrh na dohodu s veriteľmi v poslednej chvíli.

Ponuka má údajne podobu listu, ktorý je adresovaný predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi, predsedovi Euroskupiny (neformálneho združenia ministrov financií eurozóny) Jeroenovi Dijsselbloemovi a Klausovi Regling, šéfovi dočasného záchranného fondu EFSF.

16:08 - Podľa agentúry Reuters by mal mať nový záchranný program dva roky a mal by počítať s reštrukturalizáciou dlhov Grécka, teda s odpísaním časti dlhov.

16:05 - Atény: "Od začiatku sme tvrdili, že referendum nie je koniec, ale pokračovanie rokovaní o lepších podmienkach pre Grékov. Grécka vláda bude hľadať do poslednej chvíle spôsob, ako zostať s eurom." (Guardian)

15:42 - Grécko podľa agentúry Bloomberg požiadalo o úplne nový záchranný program, teraz z Európskeho stabilizačného mechanizmu, takzvaného trvalého eurovalu. Cezeň sa požičiavali peniaze aj Cypru alebo Španielsku. Aktuálny záchranný program, ktorý vyprší dnes o 24.00, čerpá Grécko z Európskeho nástroja finančnej stability, takzvaného eurovalu 1.

15:35 - Ako "naštrbené" vníma vzťahy medzi gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom a predstaviteľmi EÚ belgický premiér Charles Michel. Šéf belgickej diplomacie Didier Reynders upozornil, že nie je možné len tak odpustiť Grékom sedem miliárd eur.

Belgický liberálny premiér v pondelok večer v rozhovore pre rozhlasovú stanicu RTBF uviedol, že nie je proti Grécku a Grékom. Dodal, že "Grécko má svoje miesto v Európe a v eurozóne", aj keď nemožno poprieť, že v posledných dňoch narástla nedôvera medzi inštitúciami EÚ a vládou v Aténach.

Mnister zahraničných vecí Belgicka Didier Reynders vyjadril nádej, že grécky premiér zostane dôveryhodným partnerom pre Európanov, jeho dôveryhodnosť však závisí od podpory gréckeho parlamentu a od rozhodnutia voličov v referende.

15:26 - Zbierka na záchranu Grécka na webe komunitného financovania Indiegogo.com pokračuje. Hoci sa od rána vyzbieraná suma takmer zdesaťnásobila (v tomto momente dosahuje takmer 130-tisíc eur), portál informuje, že cieľ (v hodnote 1,6 miliardy eur) sa zatiaľ plní na nula percent.

15:24 - Nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes schladila nádeje na dohodu s Gréckom v poslednej chvíli, pár hodín pred vypršaním platnosti súčasného záchranného programu. Vyhlásila totiž, že nie je informovaná o žiadnej novej ponuke, ktorú vraj Grécku poslal v pondelok 29. júna predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

"Dnes večer presne o polnoci stredoeurópskeho času program vyprší. A ja si nie som vedomá žiadnych reálnych indikácií niečoho iného," povedala Merkelová na tlačovej konferencii.

15:11 - Niektorí Gréci sa krízou nenechajú rušiť. Snímka: TASR/AP, Petros Giannakouris)

penzisti_sach_res.jpg

14:39 - Nemecký minister financií Wolfgang Schaeuble tvrdí, že Gréci by mali v eurozóne zostať, aj keby úsporné opatrenia v referende odmietli. "Európska centrálna banka urobí všetko, čo je potrebné pre ochranu eura." Informoval o tom Bloomberg.

14:38 - Varufakis tvrdí, že grécke banky majú dostatočnú likviditu, aby mohli fungovať v čase pred nedeľňajším referendom o požiadavkách medzinárodných veriteľov. Priznal však, že kapitálové kontroly zavedené počas víkendu komplikujú život gréckym firmám.

14:35 - Podľa gréckeho ministra financií Janisa Varufakisa grécka vláda odmieta vyjednávať o svojom členstve v eurozóne. Atény nevylučujú, že sa v celej veci obrátia na Súdny dvor Európskej únie. "Využijeme všetky právne možnosti," zopakoval Varufakis pre britský denní Telegraph.

"Radíme sa a určite zvážime žiadosť na ECJ o vydanie predbežného opatrenia. Zmluvy o EÚ nepredpokladajú možnosť vystúpenia z eurozóny a (túto možnosť) odmietame akceptovať. O našom členstve nemožno vyjednávať," zdôraznil Varoufakis.

14:10 - Na skok od ekonomiky: Grécko trpí aj obezitou. Podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie sa Grécko nachádza na 20. mieste spomedzi krajín Európy, obezitou tu trpí takmer 23 percent obyvateľstva. Slováci sú však na tom omnoho horšie. Šieste miesto obhajujeme s takmer 26 percentami obéznych.

14:07 - Grécky minister financií Janis Varufakis dnes povedal, že krajina svoj dlh voči Medzinárodnému menovému fondu vo výške takmer 1,6 miliardy eur nesplatí. Aj napriek tomu však dúfa, že dnešok sa skončí dohodou s medzinárodnými veriteľmi na poslednú chvíľu.

13:17 - Podľa nemeckej vlády je už neskoro na rozširovanie záchranného programu pre Grécko. Ten vyprší dnes o 24:00.

12:49 - Podľa gréckej televízie posiela grécka vláda veriteľom svoje vlastné návrhy dohody. Informuje o tom Nick Malkoutzis, zástupca šéfredaktora gréckeho denníka Greek daily.

12:30 - V gréckom referende sú podľa hlavného ekonóma spoločnosti Coface Juliena Marcillyho možné tri scenáre.

V referende vyhrá „Áno plánu“. Vtedy sa dá podľa neho očakávať, že sa Grécko s veriteľmi dohodne. "Riziko odlivu kapitálu by sa zmenšilo, podpora bankovému systému by prišla aj zo strany ECB. Grécko by zotrvalo v eurozóne, vláda Tsiprasa by rezignovala, krajine by sa otvorili dvere k predčasným voľbám, alebo by sa začala formovať koaličná vláda vrátane strán Potami, ND a PASOK,“ hovorí Marcilly.

V referende vyhrá „Nie plánu“: „Ak by došlo k tomuto scenáru, ECB by zastavila poskytovanie likvidity gréckym bankám. Zahraničné investície by sa obmedzili na dlhé obdobie. Len pripomeňme, že takéto opatrenia trvali na Cypre dva roky, zatiaľ čo Island už zjemnil niektoré z opatrení na kontrolu kapitálu, ktoré v krajine trvali od roku 2008. Okrem toho, ak by sa banky opäť otvorili, odliv kapitálu by pokračoval. Grécka centrálna banka by zrejme vydala nejakú paralelnú menu (a de facto by opustila eurozónu). Dalo by sa očakávať značné znehodnotenie novej meny. Vzrástla by inflácia a ekonomika by sa dostala do hlbokej recesie.“

Menej pravdepodobné scenáre: „Prezident Pavlopoulos by zrušil referendum, alebo by zrušil jeho výsledky, ak by bola účasť príliš nízka (menej ako 40 percent). Oba scenáre by však priniesli veľa neistoty.“

12:22 - Takto bude vyzerať hlasovací lístok v gréckom referende, ktoré sa uskutoční v nedeľu 5. júla.

12:15 - Zdroje z Európskej únie a Grécka oznámili, že predseda EK Jean-Claude Juncker ponúkol Tsiprasovi, že dnes by sa mohli opätovne mimoriadne zísť ministri financií eurozóny, aby schválili vyplatenie finančnej pomoci Aténam, čím by zabránili defaultu (platobnej neschopnosti) Grécka. Podmienkou ale je, že Tsipras písomne potvrdí prijatie podmienok veriteľov.

Zdroj z gréckej vlády v súvislosti s Junckerovým návrhom uviedol, že Tsipras ústupky robiť nemieni. Ako informoval, grécky premiér bude v referende hlasovať proti návrhom veriteľov.

12:06 - Grécka vláda poprela reči o znovuzavedení drachmy. "Toto tvrdenie je sci-fi," uvádza sa v stanovisku. Informuje o tom The Guardian.

11:35 - Zástupca šéfredaktora gréckeho denníka Greek daily Nick Malkoutzis na Twitteri: Tsipras je pod tlakom niektorých ministrov, chcú, aby akceptoval Junkerovu dohodu.

11:08 - Grécky krach môže oslabiť aj českú korunu, zároveň môže spôsobiť rast dovozných cien. Informuje o tom český portál E15. "Niekoľko mesiacov môžeme trpieť tým, že sme malou ekonomikou, a trhy občas vnímajú menšie európske ekonomiky rovnakou optikou," uviedol Josef Kotrba zo spoločnosti Delloite.

V prípade aténskeho pádu by boli prvé na rade akcie. "Pražská burza by grécky bankrot pocítila najsilnejšie. Naopak, prakticky nijakú reakciu by som neočakával od dlhopisových trhov. Záujem o české dlhopisy by mohol dokonca vzrásť," povedal Petr Sklenář z J&T Banky. Financovanie štátu

10:58 - Špekuluje sa, že grécka vláda uvažuje o návrate k rokovaniam. Podľa gréckych médií by sa tak malo stať dnes večer.

10:52 - Španielsky premiér Mariano Rajoy zdieľa s európskymi lídrami rovnaký názor na grécke referendum: Ak Gréci budú hlasovať proti návrhom, Grécko bude musieť opustiť eurozónu. "Ľudia si myslia, že ak jedna krajina opustí euro, môžu tak urobiť aj ostatné. Myslím, že po odchode Grécka z eurozóny môžu nastať veľmi vážne problémy."

10:40 - Penzista čaká na vyplatenie svojho dôchodku pred Gréckou národnou bankou v Aténach. Ministerstvo financií totiž informovalo, že v utorok ráno sa otvorí približne tisíc pobočiek bánk. Budú vyplácať peniaze penzistom, ktorí nemajú platobné karty.

Ministerstvo financií však dnes informovalo, že pobočky bánk sa otvoria až zajtra, teda v stredu 1. júla. Cieľom je pomôcť starším ľuďom, ktorí nepoužívajú platobné karty. Pre ostatné účely majú banky zostať zatvorené podľa pôvodného plánu do 6. júla. Výbery na pobočkách budú tento týždeň pre dôchodcov ohraničené čiastkou 120 eur na osobu. Snímka: SITA/AP

10:10 - V Grécku sa začína klebetiť, že Atény chystajú Plán B, teda plán, kedy a ako nahradiť eurá drachmou. Tweetol to grécky poslanec Harry Theoharis, podľa ktorého na pláne návratu drachmy pracuje grécka finančná správa. Agentúra Reuters naproti tomu informovala, že podľa gréckeho ministra zahraničných vecí Nikosa Kotziasa krajina nechce opustiť eurozónu.

9:58 - Grécke banky by mali byť od stredy 1. júla opäť otvorené. Tisíc bankových pobočiek otvorí svoje dvere najmä preto, aby mohli vyplácať peniaze dôchodcom, ktorí nemajú platobné karty. Oznámilo to dnes grécke ministerstvo financií. Bankové pobočky budú otvorené do konca týždňa. Informovala o tom agentúra Reuters.

9:48 - Kolaps Grécka prináša aj vtipné momenty: Na webe komunitného financovania Indiegogo.com sa rozbehla zbierka na záchranu Grécka, vyzbierať treba 1,6 miliardy eur. Zatiaľ sa vyzbieralo asi 14-tisíc eur. Napríklad ten, kto pošle šesť eur, dostane od organizátorov zbierky grécky syr feta a olivový šalát.

9:41 - Grécky minister financií Janis Varufakis sa vyhráža Európskej únii, ak by jeho krajina bola prinútená opustiť eurozónu. "Zmluvy o Európskej únii neumožňujú odchod z eurozóny a my to nebudeme akceptovať," povedal Varufakis.

Ako dodal, o členstve Grécka v menovej únii sa nedá diskutovať a v prípade iného vývoja sú Atény pripravené obrátiť sa na Európsky súdny dvor. "Grécka vláda využije všetky dostupné právne možnosti," povedal Varufakis.

09:25 - Atény zažili v pondelok masové protesty, ľudia demonštrovali proti úsporným opatreniam. Pozrite sa, ako to vyzeralo na hlavnom aténskom námestí Syntagma.

Prečítajte si, čo sa dialo v pondelok

Krátke zhrnutie (posledné hodiny/dni)

 • V utorok (30. jún) ponúkol predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker poslednú ponuku Grécku, kľúčová je požiadavka veriteľov, aby grécky premiér Alexis Tsipras podporil v referende reformy. Očakáva sa, že Tsipras to neurobí a rokovania s veriteľmi sa neobnovia.
 • V pondelok (29. jún) mal Juncker prejav, kde vysvetľoval, že rokovania zlyhali vinou Grécka. Tsipras večer v takmer trojhodinovom interview potom tieto obvinenia odmietal.
 • Ratingová agentúra S&P v pondelok (29. jún) znížila hodnotenie Grécka z CCC na CCC-, teda s negatívnym výhľadom. Agentúra očakáva, že do pol roka vyhlási Grécko bankrot.
 • V utorok (30. jún) o 24.00 stredoeurópskeho času je splatný dlh 1,5 miliardy eur voči Medzinárodnému menovému fondu. Grécko nemá na zaplatenie, v pondelok (29. jún) sa už objavili špekulácie, že vôbec nezaplatí.
 • V sobotu (27. jún) nadránom Tsipras vyhlásil referendum na nedeľu 5. júla, v ktorom majú Gréci hlasovať o prijatí/neprijatí reforiem. Plnením týchto reforiem podmieňujú veritelia Grécka poskytnutie ďalšej pôžičky (7,2 mld. eur). Peniaze krajina potrebuje, aby splatila dlhy a dokázala prežiť (vyplácať dôchodky, platy učiteľom, policajtom a pod.).
 • V nedeľu (28. jún) grécka Rada pre finančnú stabilitu rozhodla o zatvorení bánk, otvoriť sa majú najneskôr v pondelok 6. júla, ale môžu aj skôr. Predpokladá sa, že 850 bánk by mohli otvoriť už v stredu, aby vyplácali dôchodky.
 • Od pondelka (29. jún) platia v Grécku kapitálové kontroly: z bankomatov možno vybrať najviac 60 eur denne (pre turistov to neplatí), od stredy by sa mal limit zvýšiť pre dôchodcov na 120 eur denne.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si správne vybrať akumulátorovú techniku?
 2. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 3. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 4. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky
 5. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 6. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 7. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 8. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 9. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 10. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 1. O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku
 2. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky
 3. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 4. Garmin pridáva technológiu solárneho dobíjania
 5. Discover even more with the Spectacular Slovakia bundle offer
 6. Najviac slovenských dodávateľov vlastnej značky má COOP Jednota
 7. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 8. Nechceli ich pustiť na pozemok
 9. Užite si sedem dobrých rokov s hypotékou
 10. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 1. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 38 239
 2. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 20 232
 3. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 19 847
 4. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 16 656
 5. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 13 319
 6. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 13 080
 7. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 12 930
 8. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 692
 9. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 673
 10. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 9 929
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto
Obvinený Norbert Bödör prichádza na Špecializovaný trestný súd
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Kollárovo Fun Radio vysielalo reklamu škole, na ktorej získal podozrivý titul

Koľko škola zaplatila, to neprezradila.

Boris Kollár stále tvrdí, že svoj titul získal v súlade so zákonom.
Píše Martin Kugla

Miklošovo zrkadlo koaličnej krízy zlyhalo

A ukazuje, kam smeruje Matovičova vláda.

Podpredseda Za ľúdi Juraj Šeliga a šéf Národnej rady Boris Kollár počas rozpravy.
Cynická obluda

Oficiálne odhodenie zábran

Rozumnejším ľuďom to bolo jasné už dávno pred voľbami a tí ostatní dostali včera šancu aspoň troška vytriezvieť.

Neprehliadnite tiež

Balík na zlepšenie podnikateľského prostredia sa dostal do druhého čítania

Plénum o balíku rokuje v skrátenom legislatívnom konaní.

Na snímke minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) počas 9. schôdze parlamentu 8. júla 2020 v Bratislave.

O post šéfa Svetovej obchodnej organizácie sa uchádza šesť kandidátov

V stredu vypršal termín na oznámenie kandidatúry.

Šéf Svetovej obchodnej organizácie Roberto Azevedo.
Ilustračné foto.

Prípravu obnovy agentúry pre cestovný ruch bude viesť Mika, vybral si ho Doležal

O angažovaní Miku informoval minister vo videu na sociálnej sieti.