Grécku zhoršili rating, v Aténach boli masové protesty (pondelok)

Odmietnite reformy, posilní nás to, odkázal premiér Alexis Tsipras Grékom. Vinu za kolaps krajiny hádže na veriteľov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.(Zdroj: SITA/AP)

Minútu po minúte sme ukončili o 23:36. Čo sa stalo v pondelok:

 • Gréci sa ani v pondelok nedohodli veriteľmi, tí tvrdia, že bankrot krajiny je stále možné odvrátiť.
 • V Aténach protestovali tisíce ľudí proti prijatiu reforiem, ktorými veritelia podmieňujú poskytnutie ďalšieho úveru Grécku.
 • S&P znížilo rating Grécka z CCC na CCC-, teda s negatívnym výhľadom. Agentúra zatiaľ nevyhlásila bankrot krajiny, avizuje, že sa tak môže stať do pol roka.
 • Finančné trhy zažili v pondelok mierny prepad, chystajú sa na bankrot Grécka. Spoločná európska mena oproti doláru, franku a jenu oslabila.
 • Grécke banky budú zatvorené pravdepodobne len do stredy, vo štvrtok sa zrejme otvoria. Výbery z bankomatov sú obmedzené na 60 eur (neplatí pre turistov), grécki penzisti môžu vybrať 120 eur.
 • V utorok (30. júna) musia Gréci splatiť 1,5 miliardy eur MMF, peniaze na to nemajú a už oznámili, že dlh nesplatia. Otázka je, ako zareagujú ratingové agentúry a finančné trhy v stredu.
 • Jean-Claude Juncker viní za ukončenie rokovaní Atény, naznačil, že tamojšia vláda zavádza Grékov.
 • Grécky premiér Alexis Tsipras mu kritiku oplatil: „Čím vyššia účasť v referende a čím viac zúčastnených povie ‚nie‘, tým silnejšia bude naša pozícia,“ vyhlásil. Grékov vyzýva, aby v nedeľu hlasovali proti úsporným opatreniam.

((anketa))22:44 - Tsipras v rozhovore pre štátnu televíziu: „Spravodlivosť je na našej strane. Ak sa nám podarí prekonať strach, tak sa nemáme čoho báť.“

22:36 - Našou prioritou je plniť si volebné záväzky, tvrdí grécky premiér. Vládna strana Syriza vyhrala v januári voľby s tým, že zoškrtá dlhy krajiny bez toho, aby zavádzala reformy.

22:30 - „Chceme zostať v eurozóne. V Európe nie sme hostia. Grécko je v srdci Európy,“ povedal Tsipras.

22:17 - Vystúpenie premiéra Tsiprasa v štátnej televízii pokračuje. Živý prenos v angličtine môžete sledovať tu.

22:16 - Hlavný analytik gréckeho webu Macropolis Manos Giakoumis tweetol, že denný limit na výber hotovosti sa má pre gréckych dôchodcov zdvojnásobiť, zo 60 eur na 120 eur denne. V stredu sa má zároveň otvoriť 850 pobočiek bánk po Grécku, no vyplácať budú iba dôchodky.

22:13 - Tsipras: „Nemyslím si, že nás chcú vyštvať z eurozóny, pretože cena je pre nich príliš vysoká.“

21:45 - Aktuálny prejav gréckeho premiéra Tsiprasa je zjavne reakciou na popoludňajší prejav predsedu Európskej komisie Junckera, ktorý opisoval ťažké rokovania s Grékmi. Hovoril napríklad, že ich hodiny museli presviedčať, aby zvýšili zdanenie lodí. „I keď to bolo v súlade so zdravým rozumom,“ povedal Juncker.

21:44 - Tsipras viní veriteľov Grécka, že odstúpili od dohody o ďalej záchrannej pôžičke. „Nechceli hľadať spoločnú reč, ale radšej chceli diktovať extrémne reformy,“ tvrdí grécky premiér.

21:39 - „Gréci majú právo rozhodnúť o svojej budúcnosti,“ vyhlásil Tsipras.

21:37 - „Čím vyššia účasť v referende a čím viac zúčastnených povie 'nie', tým silnejšia bude naša pozícia,“ napísal práve Tsipras na Twitter.

21:33 - Premiér Alexis Tsipras v štátnej televízii hovorí aj o tom, že Grécko poslalo „životaschopný“ návrh reforiem medzinárodným veriteľom. Tento návrh podľa jeho slov ale neráta s krátením dôchodkov a platov verejných zamestnancov.

21:27 - Takto znie schválená otázka, o ktorej budú Gréci hlasovať v referende v nedeľu 5. júla:

„Má byť dohoda, ktorú predložila 25. júna (2015) Európska komisia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond euroskupine, pozostávajú sa z dvoch častí, ktoré spoločne tvoria úplný návrh, akceptovaná? Prvý dokument sa volá „Reformy na dokončenie súčasného [záchranného] programu a na ďalšie obdobie“ a druhý s názvom „Predbežná analýza udržateľnosti dlhu“

Na hlasovacích lístkoch budú potom tieto dve možnosti:

 • „Občania, ktorí odmietajú návrh troch inštitúcií hlasujú neschváliť/nie“
 • „Občania, ktorí súhlasia s návrhom troch inštitúcií hlasujú schváliť/áno“.

Spomenuté dokumenty, na ktoré sa odvoláva referendová otázky, by mali Gréci dostať na naštudovanie v hlasovacích miestnostiach.

21:18 – The Financial Times zverejnil list predsedu Rady Európskej únie Donalda Tuska, ktorý píše gréckemu premiérovi Alexisovi Tsiprasovi, že pokiaľ Grécko neustúpi, ďalšiu pomoc čakať nemôže. „V Európe sú dvere na ďalšie rokovania vždy otvorené, v duchu vzájomnej solidarity a pochopenia,“ napísal na záver Tusk.

21:08 - Ratingová agentúra S&P: "Keďže nemožno predpokladať žiadne neočakávané pozitívne zmeny vo vývoji situácie, S&P odhaduje, že Grécko v nasledujúcich šiestich mesiacoch vyhlási platobnú neschopnosť."

21:06 - Takto vyzeralo hlavné aténske námestie Syntagma krátko po 20.00 nášho času, keď sa demonštranti iba schádzali.

greece_bailout-56576bcccfb746ffb61d56efb_r194_res.jpeg

20:41 - Ratingová agentúra S&P znížila rating Grécka zo stupňa CCC na CCC-, teda s negatívnym výhľadom. Nižšia známka je už len D, teda Default - platobná neschopnosť.

20:20 - Protestujúci: "Áno, chceme odísť z eurozóny a áno, chceme späť drachmu."

20:18 - V Grécku ľudia hromadne protestujú proti reformám, o ktorých majú hlasovať v referende už túto nedeľu.

19:39 - O chvíľku - o 20.00 - začne grécky premiér Alexis Tsipras hovoriť v štátnej televízii. O posolstve sa zatiaľ nešpekuluje. V prvom prejave (v sobotu v noci) vyhlásil referendum, v druhom prejave (v nedeľu večer) vyhlásil kapitálové kontroly a zatvorenie bánk.

19:14 - The Guardian spresnil, že splatnosť 1,5 miliardy pre MMF nastane 30. júna o 18.00 washingtonského času, teda o 24.00 stredoeurópskeho času.

18:59 – Grécko v utorok nesplatí 1,5 miliardy eur Medzinárodnému menovému fondu, splatnosť tejto splátky je do polnoci 30. júna. Pre Wall Street Journal to povedal zdroj z gréckej vlády.

MMF reagoval, že v takom prípade bude považovať splátku za omeškanú.

Nakoniec bude na finančných trhoch, ako nesplatenie dlhu vyhodnotia. Napríklad ratingové agentúry môžu oznámiť, že znižujú hodnotenie Grécka na stupeň D, čo znamená platobnú neschopnosť. V takom prípade by ECB nemala prijímať grécke dlhopisy ako zábezpeku na poskytovanie krátkodobých pôžičiek gréckym bankám.

18:33 - Keďže Európska centrálna banka odmietla zvýšiť limit pred núdzové financovanie gréckych bánk, znamená to, že tie naďalej nemajú dostatok hotovosti, aby vyplácali vklady klientom a doplnili peniaze do bankomatov. Zároveň ani nemajú peniaze na to, aby kúpili krátkodobé štátne pokladničné poukážky a tak financovali chod Grécka.

18:25 - Americký prezient Barack Obama telefonoval s francúzskym prezidentom Francois Hollandom, mali sa dohodnúť na spoločnej stratégii, ako reštartovať rokovania medzi Gréckom a jeho veriteľmi.

18:14Európska centrálna banka zamietla žiadosť Grécka o navýšenie programu núdzového financovania gréckych bánk (ELA) o šesť miliárd eur. Očakáva sa však, že ELA zostane otvorený až do gréckeho referenda o podmienkach veriteľov výmenou za finančnú pomoc, ktoré sa bude konať 5. júla. S odvolaním sa na nemenované zdroje z ECB o tom informovala agentúra Reuters.

Gréci sa ponáhľali vyberať svoje peniaze z bánk, čím vyvolali na tamojší bankový systém veľký tlak. Z obáv z dôsledkov týchto výberov centrálna banka Bank of Greece požiadala ECB o navýšenie programu ELA o šesť miliárd eur, aby pokryla očakávaný nedostatok hotovosti.

17:14 – Aký by bol hypotetický kurz drachmy a nemeckej marky, keby Grécko nikdy nevstúpilo do eurozóny? Asi 1500 drachiem za jedno euro, odpovedá český web E15.

17:05 – Predseda euroskupiny (ktorá združuje ministrov financií štátov platiacich eurom) Jeroen Dijsselbloem povedal, že Gréci majú ešte stále čas dohodnúť sa s veriteľmi. „Naše dvere sú stále otvorené, aj keď možnosti a čas sú veľmi obmedzené,“ povedal podľa Reuters.

16:41 - V New Yorku je práve 10:41, teda zhruba pred hodinou sa otvorila burza na Wall Street. Podľa korešpondenta The Guardian už stihla reagovať na obavy z odchodu Grécka z eurozóny, Dow Jones, S&P 500 aj Nasdaq klesli o 0,9 percenta krátko po otvorení burzy.

16:16 - Grécky premiér Alexis Tsipras by mal o ôsmej večer stredoeurópskeho času vystúpiť s prejavom v televízii.

16:03 – Šéf nemeckého Združenia automobilového priemyslu Matthias Wissmann tvrdí, že odchod Grécka z eurozóny už nesmie byť tabu. Automobilový priemysel v Nemecku nevidí v prípadnom grexite len negatívne dôsledky. Wissmann dodáva, že vďaka múdrej stratégii členských štátov by prípadný grexit mohol pomôcť k stabilizácii eurozóny.

15:57 – Slovenský minister financií Peter Kažimír (Smer) si netrúfa odhadnúť, ako dopadne grécke referendum. Na margo prípadného pokračovania rokovaní o gréckom programe vyhlásil, že európske inštitúcie potrebujú na rokovanie partnera. Samotné vyhlásenie referenda v Grécku situáciu ešte viac zamotáva.

Podľa Kažimíra by totiž aj v prípade pozitívneho výsledku vyvstala otázka, aké bude mať referendum dôsledky na vládne pomery v krajine. Súčasný kabinet Alexisa Tsiprasa Grékom odporúča hlasovať proti úsporným opatreniam.

"Ak by bol výsledok úplne opačný, museli by sme si počkať na sebareflexiu tejto exekutívy a z tohto pohľadu je potom vždy eurozóna ako celok samozrejme pripravená rokovať. Ale musí mať s kým rokovať. Nemôžete rokovať a dohodnúť sa s niekým, kto chce konať úplne opačne," tvrdí Kažimír.

15:41 – Vo štvrtok by sa mali banky opäť otvoriť. Informoval o tom Reuters.

15:36 – "Nikto by nemal ovplyvňovať grécke referendum," povedala Merkelová.

15:20 – Nemecká kancelárka Angela Merkelová začala svoj prejav ku gréckej kríze.

15:17 – "Tri a pol miliardy eur. Toľko budú potrebovať grécke banky, aby každý deň až do nedele vydali 60 eur každému dospelému občanovi." (The Wall Street Journal)

15:14 – Dôvera v ekonomiku eurozóny po silnom štarte roka tento mesiac mierne klesla. Ukazovateľ ekonomického sentimentu, ktorý zverejnila v pondelok Európska komisia, v júni klesol na 103,5 bodu z májových 103,8 bodu.

Na index negatívne vplýval mierny pokles dôvery v priemysle a výraznejší prepad v maloobchode, uviedla komisia vo vyhlásení. Prieskum sa uskutočnil ešte pred víkendovým krachom rokovaní medzi Gréckom a jeho veriteľmi.

15:02 – Grécku dochádza benzín. Až do budúceho týždňa budú Gréci v Aténach zrejme bezplatne jazdiť autobusmi, električkami či trolejbusmi. Rozhodlo tak ministerstvo dopravy. Snímka: SITA/AP

14:48 – Britský premiér David Cameron plánuje ďalšie rokovanie k situácii v Grécku.

14:21 - Juncker sa podľa politických analytikov svojím prejavom osobne zapojil do gréckej predreferendovej kampane a takpovediac zhodil politické rukavice. V príhovore povedal, že "strach zo smrti nie je dobrým dôvodom na samovraždu". Poznámka o samovraždách bude v Grécku pravdepodobne vnímaná citlivo. V krajine priamo v dôsledku zavedenia úsporných opatrení výrazne stúpol počet samovrážd.

13:47 - Agentúra DPA cituje nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú: „Ak skrachuje euro, skrachuje aj Európa.“ Merkelová tak zopakovala svoje vyhlásenie z roku 2010, keď Grécko taktiež čelilo finančnému kolapsu.

13:31Hlavné body príhovoru predsedu Európskej komisie Jean-Claude Junckera:

 • "Bol to náročný balík (reforiem), ale spravodlivý."
 • "Urobil som všetko, čo som mohol. Všetci sme robili všetko, čo sme mohli. A preto si nezaslúžime kritiku," povedal Juncker.
 • Atény nehovoria svojim občanom pravdu. „Zaslúžia si poznať celý príbeh,“ povedal Juncker. Rozhodnutie gréckej vlády vyhlásiť referendum ho sklamalo. „Sklamalo ma to politicky, aj ľudsky.“ Dodal, že referendum nespochybňuje, lebo je to demokratický nástroj, mrzí ho však, že vyhlásenie plebiscitu prišlo náhle a nečakane.
 • „Nikdy neopustíme Grécky ľud, nenecháme ich padnúť. Grécko je členom európskej rodiny a chceme, aby táto rodina ostala pokope.“
 • „Na základe hlasu gréckeho ľudu sa bude odvíjať ďalší osud krajiny.“
 • Nie je to naša vina, opakovane tvrdí Juncker o ukončení rokovaní medzi Gréckom a jeho veriteľmi. „Trvalo hodiny, kým sme presvedčili grécku vládu o zvýšení daní pre majiteľov lodí, i keď je v súlade so zdravým rozumom,“ komentuje rokovania Juncker. Jeho prejav je skôr politickým posolstvom Grécku.
 • Rokovania podľa Junckera stroskotali vinou gréckej strany a nečakaným vyhlásením referenda. „Boli sme milimeter od dohody a potom náhle vyhlásili referendum,“ povedal Juncker. „Túto hru by bolo treba z ich strany už ukončiť.“

13:09 – O navýšení núdzového financovania gréckych bánk sa rozhodne v stredu (1.7.) na stretnutí Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB). Uviedol to v pondelok člen rady Ewald Nowotny. Neodpovedal však na otázku, či bude program núdzových úverových liniek (ELA) navýšený ešte pred gréckym referendom o požiadavkách veriteľov.

13:00 – Švajčiarska centrálna banka zasiahla na devízovom trhu s cieľom oslabiť švajčiarsky frank. Informoval o tom šéf banky Thomas Jordan. Švajčiarska mena posilnila v reakcii na zavedenie kapitálových kontrol v Grécku a zatvorenie bánk v krajine.

12:36 – Holandská spoločnosť FrieslandCampina, ktorá je jedným z najväčších výrobcov mliečnych produktov v Európe, zvýšila v Grécku svoje zásoby kondenzovaného mlieka a výživy pre dojčatá pre prípad, že ľudia si ich začnú nakupovať do zásoby. "Prijali sme toto rozhodnutie, aby sme zabezpečili dodávky spotrebiteľom, pretože očakávame, že ľudia ich možno budú chcieť nakúpiť viac do zásoby," povedal hovorca firmy Jan-Willem ter Avest.

12:32 – Zdá sa, že zo súčasnej situácie existujú pre Grékov iba dve východiská: buď sa dohodnú s medzinárodnými veriteľmi a zrušia referendum, resp. Gréci v referende reformy potvrdia, a v takom prípade bude Európska centrálna banka naďalej poskytovať peniaze gréckym bankám, aby mohli vyplácať vklady svojim klientom, alebo sa Gréci s medzinárodnými veriteľmi nedohodnú, resp. v referende reformy odmietnu a v takom prípade je pravdepodobné, že grécke banky sa otvoria, no už budú vydávať drachmy namiesto eur.

12:26 – Gréci v Aténach začali skupovať trvanlivé potraviny, píše reportérka New York Times Niki Kitsantonis.

12:25 – Rady dôchodcov čakajúcich na svoje penzie sa zväčšujú. Snímka: TASR/AP, Giannis Papanikos

12:21 – "Sme len pár centimetrov od dohody," povedal eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici a vyjadril nádej, že sa podarí nájsť východisko zo slepej uličky. Dodal, že "dvere pre rokovania zostávajú otvorené". "Musíme nájsť kompromis," povedal komisár, ktorý si želá, aby Grécko zostalo členom eurozóny. Vyzval preto občanov zadlženej krajiny, aby v referende hlasovali za reformy.

12:11 – Grécky premiér Alexis Tsipras žiada európskych lídrov o rozšírenie záchranného plánu Grécka do utorka. The Financial Times uverejnil jeden z listov, adresovaný luxemburskému premiérovi, v ktorom Tsipras argumentuje, prečo záchranný program predĺžiť. Zdôrazňuje v ňom, že referendum je demokratické právo ľudu a zameriava sa výhradne na návrhy európskych inštitúcií.

Letter PM Luxembourg

12:06 – Nielen s vyplácaním dôchodkov môže mať Grécko problém. Atény totiž potrebovali tranžu zo záchranného úveru (7,2 mld. eur), aby splatili 1,5 miliardy eur MMF, ale asi dve miliardy eur by použili aj na svoju bežnú prevádzku: platy učiteľom či úradníkom, vyplácanie penzií či zaplatenie faktúr za energie na úradoch. Tieto peniaze však Atény nedostanú, keďže odmietajú plniť reformy.

11:51 "Povedali, že dnes budú vyplácať penzie. Tak som tu a čakám," hovorí dôchodkyňa pred gréckou bankou. (The Guardian)

11:35 Európsky burzový index DAX sa krátko po otvorení obchodovania prudko prepadol. Neskôr takmer celý prepad zmazal, ale približne od desiatej opäť klesá. Celkovo o pol dvanástej stratil viac ako tri percentá hodnoty.

dax_novy_res.jpg

11:33 Európska komisia sa rozhodla, že nepredloží nové návrhy na riešenie gréckej dlhovej krízy. Komisia tak spochybnila optimistické vyjadrenie európskeho komisára Pierra Moscoviciho. Ten dnes uviedol, že Grécko a jeho veriteľov delí od dohody len "niekoľko centimetrov". O ďalšom postupe má podľa neho informovať predseda komisie Jean-Claude Juncker.

11:30 Akciové trhy v pondelok negatívne reagujú na eskaláciu gréckej dlhovej krízy. Nemecký akciový index DAX oslabil o 3,8 %, francúzsky index CAC 40 klesol o 3,6 % a o 2,9 % oslabil paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300.

Index EuroSTOXX 50 zaznamenal najhoršiu dennú stratu od konca roka 2011, keď klesol o takmer 4 %. Euro v pondelok oslabilo voči doláru o takmer 2 % na hodnotu 1,0955 USD/EUR, čo predstavuje najnižšiu hodnotu za posledný mesiac.

Na sedemapolročné minimum kleslo euro voči libre, a to na hodnotu 0,69885 GBP/EUR. Oproti jenu euro oslabilo o 3 %, na päťtýždňové minimum 133,80 JPY/EUR.

11:15 Staršia žena sa pozerá cez zatvorené okná banky, kým ostatní penzisti, ktorí zvyčajne dostávajú svoje dôchodky na konci mesiaca, čakajú vonku. Snímka: SITA/AP

greece_bailout-bd11bb6b014f4695bc82ab4c9_r7607_res.jpeg

10:58 – Francúzsky prezident Francois Hollande počas mimoriadneho zasadnutia gréckej vlády povedal, že na záchranu Grécka a uzavretia dohody je ešte čas niekoľko hodín. "Želám si, keby Gréci, ale aj ich vláda, rozhodli, že rozhovory budú pokračovať." (TheGuardian)

10:53 Čína by bola radšej, keby Grécko ostalo v eurozóne. Povedala to dnes hovorkyňa čínskeho rezortu zahraničných vecí Chua Čchun-jing. Čínske ministerstvo zároveň vo svojom vyhlásení uviedlo, že "Eurozóna má rozvahu aj schopnosť vyriešiť dlhovú krízu v Grécku aj po tom, ako sa Aténam nepodarilo dosiahnuť dohodu s veriteľmi a delí ich už len krok od vyhlásenia platobnej neschopnosti, ktoré môže viesť k vystúpeniu Grécka z eurozóny".

10:49 Frankfurtská burza: Takto spadol DAX. (Ralph Orlowski/Reuters)

4978_res.jpg

10:41 Európske akciové trhy zažívajú najhorší deň od roku 2011. (EconomicTimesMarkets/The Irish Times)

10:27 – Šéf Európskej komisie Jean-Claude Jucker a nemecká kancelárka Angela Merkelová budú mať prejav k situácii v Grécku približne okolo 12.00 hod. Krátko potom má Merkelová o gréckej kríze diskutovať v nemeckom parlamente na mimoriadnom stretnutí. Informoval o tom eurokomisár Pierre Moscovici.

10:01 – Wall Street Journal: Po zatvorení gréckych bánk klesajú európske akcie, dlhopisy aj euro.

9:59 – Takto padajú hlavné európske akciové trhy (Guardian/Reuters):

europsketrhy.png

9:25 – Keď Grécko zbankrotuje, Slovensko to môže stáť aj 2,4 miliardy eur, teda 443 eur na každého obyvateľa Slovenska.

9:13 – Na udalosti okolo Grécka v pondelok reagovali aj ceny ropy, americká WTI sa prepadla pod 59 dolárov za barel, čo je najnižšia úroveň za posledné tri týždne.

8:54 – The Guardian píše, že akcie európskych bánk padajú. Napríklad francúzska BNP Paribas, ktorá u nás vlastní Cetelem, oslabila o 7 percenta. Akcie Erste Group, matky Slovenskej sporiteľne, klesli o 6,1 percenta. Akcie rakúskej Raiffeisen (Tatra banka, Zuno) klesli 14,4 percenta.

8:44Pozrite sa, o akých reformách majú Gréci v nedeľu 5. júla hlasovať v referende.

8:34 – Zatvorenie bánk, vypnutie bankomatov či obmedzenie výberu hotovosti na 60 eur denne sa podľa Európskej komisie javí byť primeraným opatrením na stabilizáciu finančného systému. Povedal to eurokomisár pre finančnú stabilitu Jonathan Hill. Európska komisia kapitálové kontroly v Grécku sleduje, keďže ide o obmedzenie voľného pohybu kapitálu, čo je jeden zo základných princípov Únie.

8:04 – Spoločná európska mena v pondelok začala výraze oslabovať. Na ázijskom trhu kleslo euro o 1,4 percenta na 1,1010 dolára za euro, prechodne oslabilo až na 1,0955 dolára za euro. Je to najmenej za posledný mesiac. Voči franku euro oslabilo najviac od apríla, keď sa na ázijských trhoch obchodovalo za 1,0245 franku za euro.

7:50 – Japonský hlavný akciový index Nikkei v pondelok oslabil o 2,9 percenta, príčinou je hrozba odchodu Grécka z eurozóny. Na víkendové udalosti reagoval aj širší japonský akciový index Topix, ktorý oslabil o 2,5 percenta.

Krátky prehľad (posledné dni/hodiny)

 • V piatok (26. jún) stroskotali rokovania medzi Gréckom a jeho veriteľmi – Európskou komisiou, Európskou centrálnou bankou a Medzinárodným menovým fondom. Gréci totiž odmietajú plniť reformy, ktorými títo veritelia podmieňujú poskytnutie ďalšej tranže (7,2 mld. eur) zo záchranného úveru. Gréci tieto peniaze potrebujú, aby v utorok (30. júna) splatili 1,5 miliardy eur MMF a financovali chod štátu (platili úradníkov, učiteľov či policajtov, vyplácali dôchodky a pod.).
 • V sobotu (27. jún) nadránom grécky premiér Alexis Tsipras nečakane vyhlásil referendum o navrhovaných reformách. Prebehnúť má túto nedeľu 5. júla. Gréci zároveň požiadali, aby veritelia v utorok 30. júna neukončili záchranný program a vyčkali na výsledky referenda.
 • V sobotu (27. jún) euroskupina, ktorá združuje ministrov financií štátov platiacich eurom, rozhodla, že záchranný program pre Grécko sa predlžovať nebude. Vyprší teda v utorok 30. júna o polnoci, Gréci tak nebudú mať z čoho splatiť dlh MMF.
 • Gréci počas celého víkendu vyberali peniaze, iba v sobotu si vyberali z bankomatov 600 miliónov eur. Gréckym bankám dochádza hotovosť, bankomaty preto ostali prázdne.
 • V nedeľu (28. jún) Európska centrálna banka rozhodla, že nezvýši limit pre núdzovú likviditu gréckym bankám (ide o krátkodobé pôžičky, ktoré grécky banky potrebujú, aby dokázali vyplácať vklady a požičiavať peniaze). Aktuálny limit je 89 miliárd eur, pravdepodobne sa už dosiahol a grécke banky tak nemajú peniaze, aby vyplácali vklady.
 • V nedeľu (28. jún) grécka Rada pre finančnú stabilitu rozhodla, že v pondelok (a pravdepodobne aj nasledujúcich šesť dní) budú v krajine zatvorené banky. V pondelok sú vypnuté aj bankomaty, v utorok by sa mali opätovne zapnúť, ale výbery budú obmedzené na 60 eur denne z jednej gréckej platobnej karty. Turistov sa tento limit nemá týkať. V pondelok je zatvorená aj aténska burza cenných papierov.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 2. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 3. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 4. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 5. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime
 6. Stotisíc ľudí rozhodlo: Nadácia banky rozdelí štvrť milióna eur
 7. Slovensko má historicky najvyšší počet ľudí bankujúcich online
 8. ZSE ako jediné prináša Virtuálnu batériu pre fotovoltiku
 9. First moment: Španielske pobrežie patrí medzi najpredávanejšie
 10. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma
 1. Podnikanie a významné ukazovatele v roku 2019
 2. Smartfóny Samsung Galaxy S priniesli množstvo inovácií
 3. eKasa prichádza na Slovensko
 4. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 5. 4 úkony, ktoré treba absolvovať po založení s.r.o.
 6. Konferencia - EU support for research
 7. A dynamic year in the industrial and logistics sector
 8. Hotovosť je na ústupe. Karty akceptujú aj v kostole či na ulici
 9. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 10. Zápis do Registra partnerov vo verejnom sektore
 1. Na dôchodok si možno sporíte zle. Šesť zásad správneho šetrenia 18 770
 2. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 13 410
 3. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 11 803
 4. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma 8 372
 5. Hotovosť je na ústupe. Karty akceptujú aj v kostole či na ulici 4 939
 6. First moment: Španielske pobrežie patrí medzi najpredávanejšie 4 652
 7. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online 4 417
 8. Esin Group: Líder Iniciatívy poľnohospodárov vydiera 4 024
 9. Zbrojársky líder z Považia pomáha ľuďom 4 021
 10. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime 3 793

Téma: Grécka dlhová kríza


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Zločin v priamom prenose. Súd popísal kauzu nástenka

Aktéri kauzy mali podľa súdu politické krytie.

Dobré ráno

Dobré ráno: Nástenkový tender nebol ani na tej nástenke

Čo ukázali súdne dokumenty.

Stĺpček Petra Schutza

Nástenka sa stala súčasťou legendy len akosi omylom

Odkaz na úradnú tabuľu kdesi na rezortnej chodbe má svoje univerzálne využitie.

Neprehliadnite tiež

Airbus opäť varoval pred neriadeným brexitom

Firma už minula desiatky miliónov eur na prípravu na brexit.

Airbus A320neo je úspornejší a tichší.

Agentúra S&P zvýšila ratingy Maďarska

Dlhodobým a krátkodobým záväzkom pridelila stabilný výhľad.

Fidesz je najpopulárnejšou maďarskou stranou.

Ceny ropy v piatok vzrástli na tohtoročné maximá

Saudská Arábia obmedzuje ťažbu viac, než sa očakávalo.

Ilustračné foto

Na Slovensku nikdy nepristál. Prečo Airbus končí so superjumbom?

Lietadlo sa na dnešnom trhu ťažko uplatňuje.

Pohľad do prvej triedy lietadla Airbus A380.

V Česku vytláčajú komodity zo zahraničia domáce produkty

Českí producenti svoju produkciu predávajú do zahraničia.

Ilustračné foto.