BRATISLAVA. Nálada v slovenskej ekonomike sa v júni mierne zhoršila. Podľa prieskumu Štatistického úradu SR totiž trojmesačný kĺzavý priemer indikátora ekonomického sentimentu (IES) oproti v júni oproti predchádzajúcemu mesiacu klesol o 0,1 bodu na 101,2.
Dôvodom bolo najmä zníženie dôvery v službách. Aktuálne hodnota indikátora prevyšuje hodnotu rovnakého obdobia minulého roka o 0,7 bodu a naďalej zaostáva za úrovňou dlhodobého priemeru o 3,1 bodu.
Indikátor dôvery v priemysle v júni vzrástol oproti máju o 4,3 bodu na hodnotu 4,3 bodu, pričom sa dostal o 2,3 bodu nad úroveň dlhodobého priemeru. Rast indikátora ovplyvnil najmä priaznivý vývoj očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace.
Indikátor dôvery v stavebníctve v júni vzrástol oproti predchádzajúcemu mesiacu o 1 bod na hodnotu záporných 8 bodov v dôsledku priaznivejších hodnotení úrovne objednávok. Aktuálny výsledok prevyšuje dlhodobý priemer o 20 bodov.
Indikátor dôvery v obchode klesol v júni v porovnaní s májom o 1 bod na 14,7 bodu vplyvom negatívneho vývoja súčasných podnikateľských aktivít a mierneho rastu stavu zásob. Indikátor dôvery v službách v júni klesol, jeho hodnota sa v porovnaní s májom znížila o 10,3 bodu na 5,7 bodu.
Vývoj indikátora podľa štatistikov ovplyvnili negatívne hodnotenia všetkých troch jeho komponentov, najmä však nepriaznivejší vývoj podnikateľskej situácie a očakávaného dopytu.
Oproti máju 2015 sezónne očistený indikátor spotrebiteľskej dôvery na úrovni záporných 15,4 bodu bol o 2,5 bodu vyšší. Dôvodom bol nárast dôvery pri troch zložkách, a to pri názoroch na očakávanú hospodársku situáciu na Slovensku, odhadovaný vývoj nezamestnanosti a perspektívy úspor.
Aktuálny výsledok bol o 1,8 bodu horší ako v rovnakom období minulého roka, avšak prevyšoval dlhodobý priemer.