Obrat Bučiny tak podľa jej riaditeľa Petra Lispucha zotrval zhruba na rovnakej úrovni ako v roku 2001, a to aj napriek tomu, že pri vlaňajšej recesií na trhoch s drevárskymi výrobkami museli znížiť ceny. Pri niektorých produktoch sa toto zníženie dostalo až k úrovni 10 %. Len mierna ziskovosť skupiny bola podľa jeho slov ovplyvnená tým, že firma nemalé prostriedky vlani zainvestovala do zmeny orientácie svojho energetického hospodárenia na využívanie drevného odpadu a prachu. "Ale investície sa nám vrátia. Zdražovanie plynu nás vôbec neohrozuje a elektrinu si tiež vyrábame vlastnou kogeneračnou jednotkou," informoval P. Lispuch.
Najvýznamnejšou investíciou tohto roku bude pre Bučinu rozbehnutie spoločného závodu na výrobu krájaných dýh s talianskym partnerom. Bučina do podniku vloží svoje vlastné pozemky a zabezpečí infraštruktúru, čo bude predstavovať zhruba pätinový podiel celej tejto investície s predpokladaným ročným obratom zhruba 200 miliónov Sk pri produkcii asi 6 miliónov metrov štvorcových dýh. Závod bude pritom ročne potrebovať zhruba 10 000 kubíkov najkvalitnejšej drevnej suroviny. "Všetci investori požadujú garantovanie potrebných dodávok, a preto aj my rokujeme s ministerstvom pôdohospodárstva o zabezpečení suroviny zo štátnych lesov," konštatoval P. Lispuch.
Okrem už dohodnutej talianskej investície Bučina rokuje o obdobných spoločných podnikoch aj s investormi zo Švédska a Japonska. V ich prípade sa však zatiaľ rokuje len o zmluvách a otvorenie nových závodov posilňujúcich tuzemskú drevospracovateľskú základňu by sa mohlo podľa šéfa Bučiny uskutočniť až koncom tohto či v priebehu nasledujúceho roku. "Švédi u nás zvažujú rozbehnutie výroby polotovarov na parkety s neskoršou výrobou hotových parkiet s Japoncami ide o preglejku," dodal P. Lispuch.
* iha pop zll