BRATISLAVA. Kvalita podnikateľského prostredia na Slovensku sa v prvom štvrťroku 2015 opäť zhoršila. Ako uviedla Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý pripravuje, je 59,8 bodu.
Medzikvartálne to predstavuje pokles o 2,21 %. Podnikateľom prekáža predovšetkým nedôsledné uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom a zlá vymožiteľnosť práva.
Nespokojnosť vyjadrili aj s nízkou efektívnosťou hospodárenia štátu a vadia tiež časté zmeny, slabá kvalita a neprehľadnosť právnych predpisov.
Môže za to aj kauza Váhostav
Na pokles položky rovnosti pred zákonom v indexe mala podľa PAS najväčší podiel debata o reštrukturalizácii spoločnosti Váhostav.
"Okrem tejto témy v spoločnosti rezonovala kauza prepojenia dnes už bývalého ministra hospodárstva Pavla Pavlisa na spoločnosť Port Service, ktorá sa so Slovenskou republikou súdi o odškodné 60 miliónov eur," vysvetlila PAS.
Tieto udalosti podľa aliancie vzbudzujú v podnikateľskej obci pocit, ako by zákony a nariadenia pre vybrané skupiny neplatili v plnej miere a podkopávajú dôveru v štátne inštitúcie, existenciu právneho štátu.
Druhou položkou s najväčším poklesom bola vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva, čo podnikatelia pri svojom hodnotení odôvodnili predovšetkým neexistenciou reálneho zlepšenia v tejto oblasti, aj napriek minuloročným zmenám.
Druhý Ficov balíček zavážil
Efektívnosť hospodárenia štátu a prístup k štátnej pomoci boli treťou najnegatívnejšie hodnotenou položkou indexu. Hodnoteniu určite podľa PAS neprospelo ohlásenie prípravy druhého sociálneho balíčka vládnej strany Smer-SD a vyjadrenia, že do volieb bude aj tretí sociálny balíček.
"Hoci si podnikatelia uvedomujú dôležitosť riešenia mnohých z problémov, na ktoré sa tieto opatrenia zameriavajú, preferovali by radšej systémovejšie riešenia a takto vynaložené finančné prostriedky navrhujú použiť na zníženie daňového a odvodového zaťaženia," podotkla PAS.
Pozitívne hodnotenie získali už druhý štvrťrok po sebe všetky položky z kategórie vlastného vplyvu podnikov na kvalitu podnikateľského prostredia.
Mimo tejto kategórie najviac rástla položka prístupu k finančným zdrojom, ktorá si výraznejšie polepšila už štvrtý kvartál po sebe. Podľa PAS to korešponduje so správami o postupnom zotavení sa z krízy a snahe Európskej centrálnej banky povzbudiť ekonomiku kvantitatívnym uvoľňovaním a zabrániť tak deflácii.