Bratislava/Liptovský Hrádok 16.januára (TASR) - Vidiecky parlament Slovenska vyjadril protest voči rozhodnutiu vlády SR zrušiť osobnú dopravu na 25 regionálnych železničných tratiach.
V zverejnenom stanovisku označili jeho predstavitelia tento krok za "tvrdý zásah do kvality života obyvateľstva vidieka". Ohrozuje sa tým podľa nich nielen zamestnanosť vidieckych obyvateľov, ale aj ich "ústavné práva na dostupnosť a obsluhu územia". "Rozhodne odmietame, aby sa ďalšie úsporné opatrenia vlády prenášali na najnižšie a najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva žijúce na vidieku," uvádza sa v protestnom stanovisku.
Jeho autori upozorňujú, že regionálne železnice predstavujú aj kultúrne dedičstvo národa a sú jednou z priorít Európskej únie pri podpore rozvoja vidieka. Konštatujú ich potenciálny význam pre ekonomický rozvoj najmä horských oblastí, ako aj ekologický prínos. V tejto súvislosti poukázali na skúsenosti z vyspelých krajín, kde sa s vysokými nákladmi obnovujú regionálne trate, zrušené v 60. rokoch.
Rozhodnutie o zrušení časti železníc nie je podľa Vidieckeho parlamentu ani v súlade so Stratégiou trvalo udržateľného rozvoja Slovenska, ktorú prijala Národná rada (NR) SR.
Vidiecky parlament vládu žiada, aby až do času majetkovej transformácie nerušila prevádzku na regionálnych tratiach a zachovala ich funkčnosť a prevádzkyschopnosť. Zároveň požaduje urýchlenú prípravu legislatívnych úprav a decentralizačnej daňovej reformy, ktorá umožní prevzatie týchto železníc do správy regiónov. Žiada aj zrovnoprávnenie ekonomických podmienok železničnej a automobilovej dopravy a zapojenie verejnosti do spolurozhodovania o využívaní regionálnych tratí. Vláda by ďalej podľa vyhlásenia mala vytvoriť priestor pre celospoločenskú diskusiu o udržateľnom rozvoji dopravnej infraštruktúry v SR.
Stanovisko Vidieckeho parlamentu na Slovensku poskytla TASR jeho predsedníčka Vlasta Körnerová.
Z 25 dotknutých tratí sa má v zmysle prijatého rozhodnutia na 22 zrušiť len osobná doprava a na 3 úplne zastaviť prevádzka.
* jf gl