BRATISLAVA. Finančná výhodnosť PPP projektu novej bratislavskej nemocnice by sa mala opätovne prepočítať, tvrdí Marian Jánoš, spolupracovník nadácie Zastavme korupciu.
Údaje, z ktorých vychádza ministerstvo zdravotníctva sú staré a metodika porovnávania PPP projektov verzus projektov formou tradičného verejného obstarávanie nie je rovnaká, povedal na prvej odbornej diskusii o novej nemocnici, ktorú organizuje Bratislavský samosprávny kraj.
Ministerstvo nič nesľubuje
"Nie je isté, či PPP variant je finančne najvýhodnejší, snažíme sa dosiahnuť, aby bola finančná výhodnosť opätovne prepočítaná. Zatiaľ predbežne ministerstvo nemá problémy s týmto návrhom, ale nepadol verejný prísľub, že k tomu príde,“ povedal Jánoš.
Ján Králik z Inštitútu zdravotnej politiky pri ministerstve zdravotníctva konštatoval, že sa musia s Jánošom dohodnúť na metodike. Nesúhlasia so spôsobom, akým robí závery.
"Nebránime sa tomu, aby sme mali odborný dialóg, aby sme o tom hovorili. My sme samozrejme presvedčení, že spôsob, ktorý sme zvolili, je oprávnený,“ uviedol Králik.
Štúdia uskutočniteľnosti projektu, ktorú vypracovalo konzorcium firiem Ernst & Young a Ružička Csekes za státisíce eur, sa opiera o údaje z britskej analýzy Mott MacDonald z roku 2002. Analýza porovnáva výhodnosť verejných projektov a PPP projektov. Kritizovaná bola za to, že nie je jasné, na základe čoho sa niektoré verejné projekty ocitli vo vzorke a niektoré nie, analýza obsahuje aj malú vzorku PPP.
Jánoš poukazuje na to, že zvolený prepočet pri prekračovaní výdavkov PPP a tradičných obstarávaní nie je porovnateľný. Zatiaľ čo pri tradičných verejných obstarávaniach bolo prekročenie merané z prvého odhadu, pri PPP to bolo vo fáze tesne pred podpisom zmluvy, konštatoval.
"Štúdia porovnávala PPP a tradičné obstarávania ako hrušky s jablkami,“ povedal Jánoš. Dodal, že verejný sektor tak dostal hendikep 280 miliónov eur, za ktoré by sa dala postaviť ďalšia nemocnica.
Maximálne riziko
Jánoš sa pri tvrdeniach odvoláva na názory publikované akademikmi a podobné analýzy zo zahraničia. Spracovateľ štúdie si mal podľa neho urobiť vlastný prieskum a použiť aktuálne a špecifické údaje, a nie sa spoliehať na historické údaje, ktoré sú kritizované.
Podľa Jánoša nemôže nechať nepovšimnutý ani fakt, ako k oceneniu pristúpil spracovateľ štúdie uskutočniteľnosti, ktorý dal maximálne riziko prekročenia investičných výdavkov investorovi z verejného sektora a žiadne riziko súkromnému investorovi.
"Keby sa takýto postup udomácnil, už nás čakajú len PPP nemocnice a verejný sektor nemá šancu," dodal Jánoš.
Králik za štúdiou uskutočniteľnosti stojí. "Keď niekto tvrdí, že nejaká štúdia je zlá a nepodloží svoj názor nejakou inou štúdiou, že koľko to teda je, tak nemáme sa veľmi o čom baviť. Je to názor proti názoru." Tvrdí, že stále nepočul relevantný názor, prečo je štúdia zlá, podľa neho je dobrá a dostačujúca.