SME
Štvrtok, 23. január, 2020 | Meniny má Miloš
AKTUALIZOVANÉ

Dlhy Širokého zaplatia všetci Slováci, tvrdí KDH

Poslanci na mimoriadnom rokovaní diskutujú o reštrukturalizácii stavebnej spoločnosti Váhostav.

Protest živnostníkov počas rokovania parlamente o kauze Váhostav.Protest živnostníkov počas rokovania parlamente o kauze Váhostav.(Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

Rokovanie sledujeme minútu po minúte.

 • Minister financií Peter Kažimír vysvetľuje ako vláda veriteľom Váhostavu-SK ponúkne prostredníctvom štátnej Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB) okamžité odkúpenie ich pohľadávok
 • "Štát zaplatí dlhy súkromnej firmy, tento návrh je zákerný," povedal poslanec Alojz Hlina.
 • "Neznášam bohatých ľudí ako Široký a Haščák a budem rád ak sa podarí zbaviť moci týchto ľudí," povedal poslanec Smeru Ľuboš Blaha.
 • Smer chce nákup dlhu Váhostavu financovať zo „štátnych finančných aktív," vysvetľuje Ivan Mikloš.
 • My veritelia to máme podstatne ťažšie ako Váhostav. Svoje protesty musíme riešiť nie v pracovnej dobe, ale na úkor pracovnej doby, povedal za veriteľov Váhostavu Milan Blaho.

Minútu po minúte sme uzatvorili.

19:12 "Pán premiér zavádza," reagoval na Fica predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Pripomenul návrh zákona, ktorý jeho strana vo februári do parlamentu priniesla.

Bugár hovorí, že Fico zavádza aj keď tvrdí, že vykupovanie pohľadávok nebude za verejné peniaze. "Nemyslím si, že občania si nezaslúžia takéto nepravdivé informácie," povedal Bugár. Lucia Žitňanská podľa neho priniesla aj teraz konkértny plán ako sa vysporiadať so situáciou.

19:00 Na návrh na odvolanie Jána Figeľa reaguje na tlačovej konferencii aj KDH. Jeho predstavitelia viackrát zopakovali, že Robert Fico sa rozhodol, že dlhy Juraja Širokého zaplatia občania Slovenska.

18:30 Predseda KDH Ján Figeľ zrejme skončí vo funkcii podpredsedu parlamentu, Smer sa ho rozhodol odvolať. „Máme na to nielen faktické právo, ale aj morálne právo,“ povedal Fico. Figeľ podľa premiéra ako minister dopravy priamo riadil Národnú diaľničnú spoločnosť.

18:00 Na dianie v parlamente zareagoval aj premiér Fico. Ako povedal na tlačovej konferencii, opozícia sa podľa neho zmohla iba na klamstvá. V rozprave predviedla štandardný cirkus a nepredstavila žiadne riešenia.

Štát ponúkne živnostníkom a veriteľom Váhostavu, že odkúpil pohľadávky za polovicu ich hodnoty. Tieto peniaze majú dostať do konca roka. Pohľadávky chce tiež kapitalizovať vo firme. V praxi by to znamenalo, že štát by získal podiel vo firme Váhostav.

16:55 Do diskusie vstupuje podpredseda vlády Ľubomír Vážny. Vláda podľa neho mala situáciu platobnej neschopnosti mala riešiť skôr.

Problém neplatenia na diaľničných stavbách je podľa neho len čiastočne spôsobený zákonmi. Opäť hovorí, že za Figeľa sa vysúťažili diaľnice za nereálne nízke ceny. Smer má nové heslo, ktoré každý z poslancov či ministrov opakuje: Kultúra podvodu.

16:52 "Je to len populistický návrh, ktorý nerieši situáciu. Vinný je Smer," povedal poslanec Oľano Igor Hraško. Jozef Bobík z KDH pripomína jeden z tendrov, keď firma ponúkla ministerstvu pod vedením Jána Figeľa nezvyčajne nízku cenu, ale všetko postavila i vyplatila dodávateľov.

15:40 Počas svojho vystúpenia Igor Matovič (Oľano) pustil poslancom aj časť na sociálnych sieťach populárne videa zabávača Jána Gorduliča.

15:10 Poslanec parlamentu Alojz Hlina priviedol pred parlament 50 živnostníkov, ktorým spoločnosť Váhostav nezaplatila faktúry za vykonanú prácu. K protestujúcim sa Hlina prihováral z lopaty bagra, ktorý ho vyzdvihol do výšky približne tri metre.

Dôvodom zhromaždenia je nespokojnosť s tým, koľko majú dostať živnostníci zo svojich faktúr a že ich za Váhostav majú zaplatiť banky. Ani Hlina však neverí, že sa živnostníkom podarí získať plnú sumu. „Ja som idealista, ale v tomto nie,“ povedal. Myslí si však, že pri zvýšenom tlaku môžu živnostníci získať dve tretiny z fakturovanej sumy.

Ako povedal Hlina, Slovensko je zvláštna krajina, pretože premiér predstavil návrh, podľa ktorého dlhy súkromnej firmy má odkúpiť štátna banka a tá si ich má vymáhať z budúcich predpokladaných ziskov. „To je sen. Niečo tak absurdné som ešte nepočul,“ vyhlásil s tým, že sú zlé návrhy, blbé návrhy, debilné návrhy a návrhy Smeru-SD. „Toto je absurdný návrh Smeru,“ povedal. Podľa Hlinu cieľom živnostníkov by malo byť dostať čo najviac peňazí, ale od Juraja Širokého a nie od štátnej banky. „Široký a Váhostav majú z čoho,“ dodal.

Za veriteľov Váhostavu prehovoril k zhromaždeniu Milan Blaho. „My veritelia to máme podstatne ťažšie ako Váhostav. Svoje protesty musíme riešiť nie v pracovnej dobe, ale na úkor pracovnej doby,“ uviedol. Zároveň zdôraznil, že každý deň mu nabiehajú úroky na úver, ktorý mu ukradol Váhostav. „Váhostav je Dlhostav,“ uviedol. Blaho je presvedčený, že živnostníci môžu dostať aj sto percent, ale nie od štátu, ale od Váhostavu.

Široký zostane chránený, myslí si Beblavý

15:01 Pohľadávky malých živnostníkov, ktorí pracovali pre Váhostav-SK, a ktoré majú byť uspokojené do výšky 40 percent, zaplatia všetci daňoví poplatníci. Na druhej strane majetok Váhostavu-SK a Juraja Širokého ostane chránený. Pred novinármi to v stredu povedal opozičný poslanec Miroslav Beblavý (Sieť), podľa ktorého by sa dlhy Váhostavu-SK mali pokryť majetkom spoločnosti.

"Hĺbka každého vzťahu sa skúša v kríze. Ukazuje sa, že vzťah tejto vlády a Juraja Širokého je veľmi pevný. Vláda prijíma zákony, ktoré pod nálepkou boja so schránkami a férového riešenia nárokov drobných živnostníkov v skutočnosti pomáhajú Širokému a jeho obchodným záujmom," myslí si Beblavý.

Na margo schválených 40 percent, čo je výška, do ktorej by mali byť živnostníci odškodnení, sa Beblavý pýtal na logiku.

"Ani ja, ani premiér Fico neberie 40 percent platu, nikto by to neakceptoval. Tieto peniaze však nezaplatí Široký, ale my všetci. Z peňazí, ktoré zaplatili banky cez bankový odvod, sa totiž majú cez štátnu Slovenskú záručnú a rozvojovú banku (SZRB) odkúpiť tieto pohľadávky od veriteľov. Tieto peniaze sú však podľa európskych pravidiel aj zdravého rozumu verejnými financiami a ich použitie je na úkor nás všetkých," upozornil.

Protest pred parlamentom. FOTO - SME JOZEF JAKUBČO

14:44 Poslanec Smeru Anton Marvoň hovorí, že Smer so Širokým nič nemá. Vymenoval zákazky, ktoré dostal Váhostav za vlády Ivety Radičovej.

14:32 "Kauza Váhostav je kauzou Smeru. Manažéri Váhostavu môžu robiť čo robia, pretože majú politické krytie," hovorí vo svojom vystúpení Béla Bugár (Most-Híd). "Toto je podvod," reaguje na slová riaditeľa Váhostavu, že aj stavba garážii pod Bratislavským hradom je stratová.

"Nikdy nebudeme súhlasiť s tým, aby ľudia ktorí to zapríčinili prispeli z vlastného majetku," dodal Bugár. "Váhostav sa stal gorilou Smeru a vašej vlády," povedal Bugár. Most - Híd podľa neho bude súhlasiť len s takým riešením, ktoré ráta aj s prispením z majetku manažérov a majiteľov firmy Váhostav.

14:07 Ivan Mikloš vysvetľuje, že v skutočnosti sa na výkup pohľadávok Váhostavu nebudú skladať banky. Smer chce nákup dlhu Váhostavu financovať zo „štátnych finančných aktív“, kam peniaze poslali banky cez takzvaný bankový odvod. Zatiaľ sa cez odvod vyzbierala asi pol miliarda eur.

„Štátne finančné aktíva sú súčasťou okruhu verejných financií, ide to teda z verejných financií. Nie je teda pravdou, že to zaplatia banky. Namiesto podvodníkov bude výkup pohľadávok platiť verejný sektor, teda občania,“ vyhlásil Mikloš.

Reagoval aj na poznámku ministra financií Petra Kažimíra (Smer), že banky už na zavedenie bankového odvodu reagovali, keďže zákon o odvode sa prijímal v roku 2011. „Banky už reagovali – tak, že zvýšili ceny svojich produktov, čiže v konečnom dôsledku to zaplatili ľudia,“ povedal Mikloš.

Blaha nemá rád bohatých ľudí

14:07 Poslanec Ľuboš Blaha (Smer) nemá rád bohatých ľudí. Zbavil by ich majetku aj moci, vyvlastnil by aj majetok Juraja Širokého, ktorý stojí za stavebnou spoločnosťou Váhostav-SK.

"Tendre, kvôli ktorým vznikol problém s Váhostavom, podpísala pravicová vláda. To sú fakty. Samozrejme, že pravica sa snaží zvaliť vinu na vládnu stranu, ale vládna strana nemá s týmto nič spoločné," oponoval Blaha.

Zároveň vyhlásil, že nemá rád bohatých ľudí. "Budem rád, ak sa podarí zbaviť majetku a moci týchto ľudí. Pokiaľ spravíme nejaký akt, ktorý vyvlastní Širokého, ktorý vyvlastní Váhostav, budem rád," zdôraznil.

Tieto slová zaujali šéfa Mostu-Híd Bélu Bugára. "Takže nemáte rád aj niektorých kolegov z vašej strany," reagoval Bugár. Blaha svoje vyjadrenie po tomto doplnil. Povedal, že nemá rád extrémne bohatých oligarchov, ktorí zbohatli nekalým spôsobom, teda "podvodmi a vykorisťovaním ľudí".

V tejto súvislosti spomenul napríklad finančnú skupinu Penta. O tej dnes v pléne už raz hovoril. Vyhlásil, že keby mal tú možnosť, Pentu by zo zdravotníctva dostal von.

parlament_jakubco_res.jpg

Poslanci počas mimoriadneho rokovania parlamentu. FOTO - SME JOZEF JAKUBČO

14:01 "Štát zaplatí dlhy súkromnej firmy, tento návrh je zákerný," reaguje na Petra Kažimíra poslanec Alojz Hlina.

"Tak ako nie je pravda, že za problémy Váhostavu môže vláda Ivety Radičovej a exminister Figeľ, tak nie je pravda, že tieto výdavky pôjdu mimo verejných financií. Takto vám to vyhovuje, ale je to jednoducho lož. Idete to uhradiť z okruhu verejných financií a nie je z peňazí podvodníkov," povedal Ivan Mikloš (nezaradený). "Nie je pravda, že to zaplatia banky. Namiesto podvodníkov to budú platiť občania," dodal Mikloš.

13:54 Minister financií Peter Kažimír vysvetľuje ako vláda veriteľom Váhostavu-SK ponúkne prostredníctvom štátnej Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB) okamžité odkúpenie ich pohľadávok vo výške 40 percent ich hodnoty, aby nemuseli čakať na ich postupné splácanie v ďalších rokoch.

Operácia podľa neho nemá nijaký vplyv na verejný dlh.

13:34 Schôdza sa začína prvou roztržkou, minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru) prerušil svoj prejav. Keď čítal, že medzi slovenskými podnikateľmi sa udomácnila „kultúra podvodu“, poslanec KDH Pavol Zajac vykrikova. „Široký, Fico“. Pellegrini sa snažil situáciu upokojiť: „Majte svoju dôstojnosť, ste poslancom Národnej rady.“

jozef_jakubco2_res.jpg

Pred parlament prišli protestovať aj veritelia Váhostavu. FOTO - JOZEF JAKUBČO

13:31 Predseda parlamentu Peter Pellegrini navrhol večerné rokovanie parlamentu, 79 poslancov to odobrilo. Znamená to, že poslanci budú rokovať po 19. hodine, no najneskôr do 22. hodine.

13:27 Poslanci teraz upravujú program začínajúcej schôdze. Neschválili napríklad návrh poslancov Miroslava Beblavého a Martina Fedora (obaja Sieť), aby parlament rokoval aj o ich „návrh uznesenia o prejavení solidarity ústavných činiteľov so živnostníkmi a drobnými dodávateľmi Váhostavu“. Poslanci Smeru sa pri tomto hlasovaní zdržali.

13:20 Parlament začal rokovať o problémoch stavebnej firmy Váhostav zo sféry vplyvu oligarchu Juraja Širokého. Oficiálne má program schôdze jediný ohlásený bod – „aktuálne problémy súvisiace s reštrukturalizáciou v Slovenskej republiky a súvisiace otázky v obchodných vzťahoch a sociálnych dopadoch“. Už teraz je zrejmé, že poslanci na schôdzi schvália „lex Váhostav“. Tento zákon umožní napríklad to, aby Smer začal vykupovať pohľadávky veriteľov Váhostavu.

Ak by sme boli vo Franczsku, tak zajtra je stotisc ud v parskych uliciach a protestovali by proti vlde R. Fica. U...

Posted by Alojz Hlina on 14. apríl 2015

13:00 Stavebná spoločnosť Váhostav - SK, a.s. (Váhostav) predpokladá, že rozhodnutie vlády o zmenách v reštrukturalizácii firiem prinesie zníženie strát pre jej nezabezpečených veriteľov.

"Zatiaľ nepoznáme detaily navrhovanej zmeny, ale podľa medializovaných informácií by to nemalo ovplyvniť priebeh reštrukturalizácie," uviedol v stredu pre agentúru SITA hovorca Váhostavu Tomáš Halán.

Slovenská záručná a rozvojová banka by podľa návrhu novely Obchodného zákonníka mala nakupovať od nezabezpečených veriteľov v reštrukturalizácii 40 % ich pohľadávok.

Tie by potom splácali banke dlhujúce firmy, teda aj Váhostav. Reštrukturalizačný plán Váhostavu počíta s tým, že nezabezpečeným veriteľom, teda firmám a živnostníkom, zaplatí 15 %, resp. 15,7 mil. eur z ich pohľadávok vo výške 104,7 mil. eur, a to počas piatich rokov.

"Rozhodujúci je ten spôsob, ktorý hovorí, že rozdiel medzi 15 % a 40 %, teda 25 %, bude vyplácaný z dividend, ktoré bude firma tvoriť," informoval Halán. Na otázku, či sa uskutoční schôdza veriteľov, ktorá má 30. apríla hlasovať o pláne reštrukturalizácie, čiže oddlžení Váhostavu, odpovedal, že zatiaľ áno.

Firmy by sa od povolenia reštrukturalizácie do jej skončenia podľa rozhodnutia vlády zároveň nemali zúčastňovať na verejnom obstarávaní.

Generálny riaditeľ Váhostavu Marián Moravčík v utorok tvrdil, že problémy spoločnosti sa môžu ešte viac prehĺbiť, ak by miera uspokojenia nezabezpečených veriteľov bola vyššia ako navrhovaných 15 %. Spoločnosť zostavila plán výnosov a nákladov na päť rokov, počas ktorých bude trvať reštrukturalizácia.

"Vychádzajúc z tohto plánu sme schopní zarobiť 44 mil. eur. Táto firma za posledné tri roky vyrobila stratu takmer 30 mil. eur," uviedol Moravčík.

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Stredné školy: Kam a kedy poslať prihlášku?
 2. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 3. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 4. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy
 5. Ako budeme jesť v roku 2020? Letí výstrednosť aj ekológia
 6. First moment Turecko: Deväť hotelov len pre dospelých
 7. Prichádza nová doba: firmy, ktoré riešia spoločenské problémy
 8. Viete, prečo sú dôležité ekologické predajne?
 9. Slovenský magazín čítajú v 83 krajinách sveta. Viete, o čom je?
 10. Takto by ste sa mali správať v horách, radí horský záchranár
 1. Stredné školy: Kam a kedy poslať prihlášku?
 2. Rádio Košice počúva každý tretí košičan
 3. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 4. Šperk, ktorý sa neodkladá do šperkovnice
 5. Hlavným partnerom súťaže Podnikateľka Slovenska sa stala BILLA
 6. Kúpeľný park Kováčová spustil predaj nových pozemkov
 7. Kúpeľný park Kováčová spustil predaj nových pozemkov
 8. Noerr advise NEI on acquisition of Kinex
 9. V košickom Kauflande pribudol nový McDonald´s
 10. Duálna akadémia: Na strednej škole sa vzdelávajú, aj zarábajú
 1. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny 19 997
 2. First moment Turecko: Deväť hotelov len pre dospelých 12 782
 3. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy 11 317
 4. Slovenský magazín čítajú v 83 krajinách sveta. Viete, o čom je? 10 929
 5. Takto by ste sa mali správať v horách, radí horský záchranár 10 156
 6. Tipy od sprievodkyne: Magický Marakéš vás očarí svojimi vôňami 8 175
 7. Obraz, ktorý chceli komunisti do každého bytu, ide na kreditky 8 147
 8. Miesta na Slovensku, o ktorých ste možno nevedeli 7 613
 9. Keď okolo neho kráčali, vždy spal. Čo prežívajú zachránení 7 542
 10. Vydávajú tých, ktorých sa iní báli. Vydavateľstvo Absynt 7 495

Téma: Juraj Široký


Hlavné správy zo Sme.sk

Kočnerovo sledovacie komando vyškolili za dva mesiace. Bol v ňom aj policajt

Mlynarčík, ktorý sa podieľal na sledovaní, dnes pracuje ako policajný vyšetrovateľ.

Miroslav Kriak počas hlavného pojednávania vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka.

Polícia zadržala po incidente v reštaurácii ministra Sólymosa

Podpredseda vlády mal byť pod vplyvom alkoholu.

Na snímke podpredseda vlády a minister životného prostredia SR László Sólymos.
Dobré ráno

Dobré ráno: Všetko, čo potrebujete vedieť o impeachmente Trumpa

Žaloba už beží na plné obrátky.

Podcast Dobré Ráno.
Stĺpček šéfredaktorky

Nebolo to paparazzovanie, ale zločinné sledovanie novinárov

Sú to metódy mafiánskeho sveta, o akom prináša svedectvo Threema.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME