SME
Piatok, 5. marec, 2021 | Meniny má FridrichKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ

Dlhy Širokého zaplatia všetci Slováci, tvrdí KDH

Poslanci na mimoriadnom rokovaní diskutujú o reštrukturalizácii stavebnej spoločnosti Váhostav.

Protest živnostníkov počas rokovania parlamente o kauze Váhostav.Protest živnostníkov počas rokovania parlamente o kauze Váhostav. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

Rokovanie sledujeme minútu po minúte.

 • Minister financií Peter Kažimír vysvetľuje ako vláda veriteľom Váhostavu-SK ponúkne prostredníctvom štátnej Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB) okamžité odkúpenie ich pohľadávok
 • "Štát zaplatí dlhy súkromnej firmy, tento návrh je zákerný," povedal poslanec Alojz Hlina.
 • "Neznášam bohatých ľudí ako Široký a Haščák a budem rád ak sa podarí zbaviť moci týchto ľudí," povedal poslanec Smeru Ľuboš Blaha.
 • Smer chce nákup dlhu Váhostavu financovať zo „štátnych finančných aktív," vysvetľuje Ivan Mikloš.
 • My veritelia to máme podstatne ťažšie ako Váhostav. Svoje protesty musíme riešiť nie v pracovnej dobe, ale na úkor pracovnej doby, povedal za veriteľov Váhostavu Milan Blaho.

Minútu po minúte sme uzatvorili.

19:12 "Pán premiér zavádza," reagoval na Fica predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Pripomenul návrh zákona, ktorý jeho strana vo februári do parlamentu priniesla.

Bugár hovorí, že Fico zavádza aj keď tvrdí, že vykupovanie pohľadávok nebude za verejné peniaze. "Nemyslím si, že občania si nezaslúžia takéto nepravdivé informácie," povedal Bugár. Lucia Žitňanská podľa neho priniesla aj teraz konkértny plán ako sa vysporiadať so situáciou.

19:00 Na návrh na odvolanie Jána Figeľa reaguje na tlačovej konferencii aj KDH. Jeho predstavitelia viackrát zopakovali, že Robert Fico sa rozhodol, že dlhy Juraja Širokého zaplatia občania Slovenska.

18:30 Predseda KDH Ján Figeľ zrejme skončí vo funkcii podpredsedu parlamentu, Smer sa ho rozhodol odvolať. „Máme na to nielen faktické právo, ale aj morálne právo,“ povedal Fico. Figeľ podľa premiéra ako minister dopravy priamo riadil Národnú diaľničnú spoločnosť.

18:00 Na dianie v parlamente zareagoval aj premiér Fico. Ako povedal na tlačovej konferencii, opozícia sa podľa neho zmohla iba na klamstvá. V rozprave predviedla štandardný cirkus a nepredstavila žiadne riešenia.

Štát ponúkne živnostníkom a veriteľom Váhostavu, že odkúpil pohľadávky za polovicu ich hodnoty. Tieto peniaze majú dostať do konca roka. Pohľadávky chce tiež kapitalizovať vo firme. V praxi by to znamenalo, že štát by získal podiel vo firme Váhostav.

16:55 Do diskusie vstupuje podpredseda vlády Ľubomír Vážny. Vláda podľa neho mala situáciu platobnej neschopnosti mala riešiť skôr.

Problém neplatenia na diaľničných stavbách je podľa neho len čiastočne spôsobený zákonmi. Opäť hovorí, že za Figeľa sa vysúťažili diaľnice za nereálne nízke ceny. Smer má nové heslo, ktoré každý z poslancov či ministrov opakuje: Kultúra podvodu.

16:52 "Je to len populistický návrh, ktorý nerieši situáciu. Vinný je Smer," povedal poslanec Oľano Igor Hraško. Jozef Bobík z KDH pripomína jeden z tendrov, keď firma ponúkla ministerstvu pod vedením Jána Figeľa nezvyčajne nízku cenu, ale všetko postavila i vyplatila dodávateľov.

15:40 Počas svojho vystúpenia Igor Matovič (Oľano) pustil poslancom aj časť na sociálnych sieťach populárne videa zabávača Jána Gorduliča.

15:10 Poslanec parlamentu Alojz Hlina priviedol pred parlament 50 živnostníkov, ktorým spoločnosť Váhostav nezaplatila faktúry za vykonanú prácu. K protestujúcim sa Hlina prihováral z lopaty bagra, ktorý ho vyzdvihol do výšky približne tri metre.

Dôvodom zhromaždenia je nespokojnosť s tým, koľko majú dostať živnostníci zo svojich faktúr a že ich za Váhostav majú zaplatiť banky. Ani Hlina však neverí, že sa živnostníkom podarí získať plnú sumu. „Ja som idealista, ale v tomto nie,“ povedal. Myslí si však, že pri zvýšenom tlaku môžu živnostníci získať dve tretiny z fakturovanej sumy.

Ako povedal Hlina, Slovensko je zvláštna krajina, pretože premiér predstavil návrh, podľa ktorého dlhy súkromnej firmy má odkúpiť štátna banka a tá si ich má vymáhať z budúcich predpokladaných ziskov. „To je sen. Niečo tak absurdné som ešte nepočul,“ vyhlásil s tým, že sú zlé návrhy, blbé návrhy, debilné návrhy a návrhy Smeru-SD. „Toto je absurdný návrh Smeru,“ povedal. Podľa Hlinu cieľom živnostníkov by malo byť dostať čo najviac peňazí, ale od Juraja Širokého a nie od štátnej banky. „Široký a Váhostav majú z čoho,“ dodal.

Za veriteľov Váhostavu prehovoril k zhromaždeniu Milan Blaho. „My veritelia to máme podstatne ťažšie ako Váhostav. Svoje protesty musíme riešiť nie v pracovnej dobe, ale na úkor pracovnej doby,“ uviedol. Zároveň zdôraznil, že každý deň mu nabiehajú úroky na úver, ktorý mu ukradol Váhostav. „Váhostav je Dlhostav,“ uviedol. Blaho je presvedčený, že živnostníci môžu dostať aj sto percent, ale nie od štátu, ale od Váhostavu.

Široký zostane chránený, myslí si Beblavý

15:01 Pohľadávky malých živnostníkov, ktorí pracovali pre Váhostav-SK, a ktoré majú byť uspokojené do výšky 40 percent, zaplatia všetci daňoví poplatníci. Na druhej strane majetok Váhostavu-SK a Juraja Širokého ostane chránený. Pred novinármi to v stredu povedal opozičný poslanec Miroslav Beblavý (Sieť), podľa ktorého by sa dlhy Váhostavu-SK mali pokryť majetkom spoločnosti.

"Hĺbka každého vzťahu sa skúša v kríze. Ukazuje sa, že vzťah tejto vlády a Juraja Širokého je veľmi pevný. Vláda prijíma zákony, ktoré pod nálepkou boja so schránkami a férového riešenia nárokov drobných živnostníkov v skutočnosti pomáhajú Širokému a jeho obchodným záujmom," myslí si Beblavý.

Na margo schválených 40 percent, čo je výška, do ktorej by mali byť živnostníci odškodnení, sa Beblavý pýtal na logiku.

"Ani ja, ani premiér Fico neberie 40 percent platu, nikto by to neakceptoval. Tieto peniaze však nezaplatí Široký, ale my všetci. Z peňazí, ktoré zaplatili banky cez bankový odvod, sa totiž majú cez štátnu Slovenskú záručnú a rozvojovú banku (SZRB) odkúpiť tieto pohľadávky od veriteľov. Tieto peniaze sú však podľa európskych pravidiel aj zdravého rozumu verejnými financiami a ich použitie je na úkor nás všetkých," upozornil.

Protest pred parlamentom. FOTO - SME JOZEF JAKUBČO

14:44 Poslanec Smeru Anton Marvoň hovorí, že Smer so Širokým nič nemá. Vymenoval zákazky, ktoré dostal Váhostav za vlády Ivety Radičovej.

14:32 "Kauza Váhostav je kauzou Smeru. Manažéri Váhostavu môžu robiť čo robia, pretože majú politické krytie," hovorí vo svojom vystúpení Béla Bugár (Most-Híd). "Toto je podvod," reaguje na slová riaditeľa Váhostavu, že aj stavba garážii pod Bratislavským hradom je stratová.

"Nikdy nebudeme súhlasiť s tým, aby ľudia ktorí to zapríčinili prispeli z vlastného majetku," dodal Bugár. "Váhostav sa stal gorilou Smeru a vašej vlády," povedal Bugár. Most - Híd podľa neho bude súhlasiť len s takým riešením, ktoré ráta aj s prispením z majetku manažérov a majiteľov firmy Váhostav.

14:07 Ivan Mikloš vysvetľuje, že v skutočnosti sa na výkup pohľadávok Váhostavu nebudú skladať banky. Smer chce nákup dlhu Váhostavu financovať zo „štátnych finančných aktív“, kam peniaze poslali banky cez takzvaný bankový odvod. Zatiaľ sa cez odvod vyzbierala asi pol miliarda eur.

„Štátne finančné aktíva sú súčasťou okruhu verejných financií, ide to teda z verejných financií. Nie je teda pravdou, že to zaplatia banky. Namiesto podvodníkov bude výkup pohľadávok platiť verejný sektor, teda občania,“ vyhlásil Mikloš.

Reagoval aj na poznámku ministra financií Petra Kažimíra (Smer), že banky už na zavedenie bankového odvodu reagovali, keďže zákon o odvode sa prijímal v roku 2011. „Banky už reagovali – tak, že zvýšili ceny svojich produktov, čiže v konečnom dôsledku to zaplatili ľudia,“ povedal Mikloš.

Blaha nemá rád bohatých ľudí

14:07 Poslanec Ľuboš Blaha (Smer) nemá rád bohatých ľudí. Zbavil by ich majetku aj moci, vyvlastnil by aj majetok Juraja Širokého, ktorý stojí za stavebnou spoločnosťou Váhostav-SK.

"Tendre, kvôli ktorým vznikol problém s Váhostavom, podpísala pravicová vláda. To sú fakty. Samozrejme, že pravica sa snaží zvaliť vinu na vládnu stranu, ale vládna strana nemá s týmto nič spoločné," oponoval Blaha.

Zároveň vyhlásil, že nemá rád bohatých ľudí. "Budem rád, ak sa podarí zbaviť majetku a moci týchto ľudí. Pokiaľ spravíme nejaký akt, ktorý vyvlastní Širokého, ktorý vyvlastní Váhostav, budem rád," zdôraznil.

Tieto slová zaujali šéfa Mostu-Híd Bélu Bugára. "Takže nemáte rád aj niektorých kolegov z vašej strany," reagoval Bugár. Blaha svoje vyjadrenie po tomto doplnil. Povedal, že nemá rád extrémne bohatých oligarchov, ktorí zbohatli nekalým spôsobom, teda "podvodmi a vykorisťovaním ľudí".

V tejto súvislosti spomenul napríklad finančnú skupinu Penta. O tej dnes v pléne už raz hovoril. Vyhlásil, že keby mal tú možnosť, Pentu by zo zdravotníctva dostal von.

parlament_jakubco_res.jpg

Poslanci počas mimoriadneho rokovania parlamentu. FOTO - SME JOZEF JAKUBČO

14:01 "Štát zaplatí dlhy súkromnej firmy, tento návrh je zákerný," reaguje na Petra Kažimíra poslanec Alojz Hlina.

"Tak ako nie je pravda, že za problémy Váhostavu môže vláda Ivety Radičovej a exminister Figeľ, tak nie je pravda, že tieto výdavky pôjdu mimo verejných financií. Takto vám to vyhovuje, ale je to jednoducho lož. Idete to uhradiť z okruhu verejných financií a nie je z peňazí podvodníkov," povedal Ivan Mikloš (nezaradený). "Nie je pravda, že to zaplatia banky. Namiesto podvodníkov to budú platiť občania," dodal Mikloš.

13:54 Minister financií Peter Kažimír vysvetľuje ako vláda veriteľom Váhostavu-SK ponúkne prostredníctvom štátnej Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB) okamžité odkúpenie ich pohľadávok vo výške 40 percent ich hodnoty, aby nemuseli čakať na ich postupné splácanie v ďalších rokoch.

Operácia podľa neho nemá nijaký vplyv na verejný dlh.

13:34 Schôdza sa začína prvou roztržkou, minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru) prerušil svoj prejav. Keď čítal, že medzi slovenskými podnikateľmi sa udomácnila „kultúra podvodu“, poslanec KDH Pavol Zajac vykrikova. „Široký, Fico“. Pellegrini sa snažil situáciu upokojiť: „Majte svoju dôstojnosť, ste poslancom Národnej rady.“

jozef_jakubco2_res.jpg

Pred parlament prišli protestovať aj veritelia Váhostavu. FOTO - JOZEF JAKUBČO

13:31 Predseda parlamentu Peter Pellegrini navrhol večerné rokovanie parlamentu, 79 poslancov to odobrilo. Znamená to, že poslanci budú rokovať po 19. hodine, no najneskôr do 22. hodine.

13:27 Poslanci teraz upravujú program začínajúcej schôdze. Neschválili napríklad návrh poslancov Miroslava Beblavého a Martina Fedora (obaja Sieť), aby parlament rokoval aj o ich „návrh uznesenia o prejavení solidarity ústavných činiteľov so živnostníkmi a drobnými dodávateľmi Váhostavu“. Poslanci Smeru sa pri tomto hlasovaní zdržali.

13:20 Parlament začal rokovať o problémoch stavebnej firmy Váhostav zo sféry vplyvu oligarchu Juraja Širokého. Oficiálne má program schôdze jediný ohlásený bod – „aktuálne problémy súvisiace s reštrukturalizáciou v Slovenskej republiky a súvisiace otázky v obchodných vzťahoch a sociálnych dopadoch“. Už teraz je zrejmé, že poslanci na schôdzi schvália „lex Váhostav“. Tento zákon umožní napríklad to, aby Smer začal vykupovať pohľadávky veriteľov Váhostavu.

Ak by sme boli vo Franczsku, tak zajtra je stotisc ud v parskych uliciach a protestovali by proti vlde R. Fica. U...

Posted by Alojz Hlina on 14. apríl 2015

13:00 Stavebná spoločnosť Váhostav - SK, a.s. (Váhostav) predpokladá, že rozhodnutie vlády o zmenách v reštrukturalizácii firiem prinesie zníženie strát pre jej nezabezpečených veriteľov.

"Zatiaľ nepoznáme detaily navrhovanej zmeny, ale podľa medializovaných informácií by to nemalo ovplyvniť priebeh reštrukturalizácie," uviedol v stredu pre agentúru SITA hovorca Váhostavu Tomáš Halán.

Slovenská záručná a rozvojová banka by podľa návrhu novely Obchodného zákonníka mala nakupovať od nezabezpečených veriteľov v reštrukturalizácii 40 % ich pohľadávok.

Tie by potom splácali banke dlhujúce firmy, teda aj Váhostav. Reštrukturalizačný plán Váhostavu počíta s tým, že nezabezpečeným veriteľom, teda firmám a živnostníkom, zaplatí 15 %, resp. 15,7 mil. eur z ich pohľadávok vo výške 104,7 mil. eur, a to počas piatich rokov.

"Rozhodujúci je ten spôsob, ktorý hovorí, že rozdiel medzi 15 % a 40 %, teda 25 %, bude vyplácaný z dividend, ktoré bude firma tvoriť," informoval Halán. Na otázku, či sa uskutoční schôdza veriteľov, ktorá má 30. apríla hlasovať o pláne reštrukturalizácie, čiže oddlžení Váhostavu, odpovedal, že zatiaľ áno.

Firmy by sa od povolenia reštrukturalizácie do jej skončenia podľa rozhodnutia vlády zároveň nemali zúčastňovať na verejnom obstarávaní.

Generálny riaditeľ Váhostavu Marián Moravčík v utorok tvrdil, že problémy spoločnosti sa môžu ešte viac prehĺbiť, ak by miera uspokojenia nezabezpečených veriteľov bola vyššia ako navrhovaných 15 %. Spoločnosť zostavila plán výnosov a nákladov na päť rokov, počas ktorých bude trvať reštrukturalizácia.

"Vychádzajúc z tohto plánu sme schopní zarobiť 44 mil. eur. Táto firma za posledné tri roky vyrobila stratu takmer 30 mil. eur," uviedol Moravčík.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Študuj perspektívne programy!
 2. Si maturant? Vyber si kvalitu a príď študovať pod Zobor!
 3. Študuj ekonómiu na špičkovej škole a odštartuj svoju kariéru!
 4. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tradíciou!
 5. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 6. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 7. Nové číslo Historickej revue
 8. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 9. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 10. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 1. Last chance to get The Slovak Spectator discounted subscription
 2. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 3. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 4. Nové číslo Historickej revue
 5. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 6. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 7. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 8. Počas pandémie vzrástli obavy z právnych sporov
 9. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 10. A new, multifunctional centre will revive the Danube embankment
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 17 784
 2. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 17 198
 3. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 15 794
 4. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 8 646
 5. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 8 466
 6. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 7 662
 7. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 7 306
 8. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 7 137
 9. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 6 431
 10. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 5 963
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Juraj Široký

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér a minister zdravotníctva vítali príchod ruskej vakcíny na košickom letisku.

Dôležité bude aj to, na čiu stranu sa postaví Sme rodina.

7 h

Covid má na Slovensku vyše 7500 obetí.

4 h
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Žijeme to, čoho sme sa najviac báli

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Dnes nikto nechce od nás recept, len tragické poučenie, aby nezopakovali naše chyby.

7 h

Neprehliadnite tiež

Komunikácia so štátom sa má digitalizovať.

Občan stále robí úradom poštára.

3 h
Turecko patrí medzi top destinácie.

Ceny zájazdov neklesli.

4 h
Ilustračné foto

Ubudne 917-tisíc vlakokilometrov plánovaných pre rok 2021.

7 h
(ilustračné foto)

Prešetrovanie sčasti vyvolali sťažnosti developerov aplikácií.

7 h