S&P nám zvýšila rating, NBS predstavila menový program

BRATISLAVA 22. decembra (SITA) - Národná banka Slovenska (NBS) v utorok predstavila menový program na rok 2003, v ktorom prezentovala budúcoročné očakávania, vo štvrtok poskytla údaje o zahraničnom dlhu SR ku koncu septembra a v piatok publikovala pravide

lný menový prehľad. Vo štvrtok ratingová agentúra Standard & Poor`s (S&P) zvýšila rating dlhodobých devízových záväzkov Slovenskej republiky. Vládny kabinet konečne odobril vklad štátnych lietadiel TU 154M do majetku spoločnosti Slovenské aerolínie a Národný úrad práce (NÚP) zverejnil novembrové údaje nezamestnanosti.
Na základe menového programu očakáva NBS v roku 2003 rast slovenskej ekonomiky v pásme 3,7 % až 4,1 %. Najdôležitejšou zložkou, ktorá bude prorastovo pôsobiť na hrubý domáci produkt (HDP), by pritom mal byť zahraničný dopyt. Dynamika jeho rastu by mala byť v porovnaní s domácim dopytom dvojnásobná. V štruktúre domáceho dopytu NBS očakáva pozitívny posun od spotreby k investíciám. Tempo rastu domáceho efektívneho dopytu by sa tak malo znížiť na 3,2 %. Deficit bežného účtu platobnej bilancie by mal v budúcom roku klesnúť na 73 mld. Sk, čo by malo predstavovať 6,2 % z HDP. Pod deficit bežného účtu sa opäť najvýraznejšie podpíše záporné saldo obchodnej bilancie, ktoré by malo dosiahnuť 85 mld. Sk. Centrálna banka počíta v budúcom roku s medziročným rastom spotrebiteľských cien v pásme 7,7 až 9,7 %. Priemerná inflácia by sa mala nachádzať v intervale 8,2 až 9,3 % a jadrová 2,7 až 5 %. Čistá inflácia by mala byť v rozpätí od 2,9 do 4,5 %.
Celkový hrubý zahraničný dlh Slovenska dosiahol ku koncu septembra 11,881 mld. USD, keď počas mesiaca klesol o 92,5 mil. USD. Od začiatku roka sa pritom zahraničná zadlženosť zvýšila o 500,6 mil. USD. Dlhodobý dlh na medzimesačnej báze stúpol, krátkodobý sa znížil. Informovala o tom NBS.
Bežný účet platobnej bilancie SR skončil za prvých deväť mesiacov s deficitom 56,297 mld. Sk. Prispel k nemu najmä schodok obchodnej bilancie, ktorý predstavoval 60,727 mld. Sk. Kapitálový a finančný účet platobnej bilancie ku koncu septembra vykázal prebytok 169,630 mld. Sk. Nezačlenené položky predstavovali 11,152 mld. Sk. Saldo celkovej bilancie tak bolo na konci septembra kladné vo výške 124,485 mld. Sk. Informovala o tom NBS. Peňažná zásoba M2 sa v novembri medzimesačne zvýšila o 8,1 mld. Sk a podľa predbežných dekádnych údajov vo fixnom devízovom kurze k 1. januáru 1993 dosiahla 670,5 mld. Sk. Medziročný rast predstavoval 8 %. Objem novembrových intervencií Národnej banky Slovenska (NBS), ktorými bránila neúmernému zhodnocovaniu slovenskej meny, predstavoval 583 mil. eur. Vyplýva to z menového prehľadu zverejneného centrálnou bankou v piatok. Ako NBS dodala, za tri kvartály prišli na Slovensko priame zahraničné investície (PZI) v objeme 160,944 mld. Sk. Z tohto objemu smerovalo až 82,5 %, resp. 132,8 mld. Sk do výroby a rozvodu elektriny a plynu. V prevažnej miere ide o prostriedky za predaj 49-percentných podielov v Slovenskom plynárenskom priemysle. Celkový objem PZI ku koncu septembra dosiahol 248,539 mld. Sk.
Vo štvrtok medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor`s Ratings Services zvýšila rating dlhodobých devízových záväzkov Slovenskej republiky na BBB z úrovne BBB-. Zároveň potvrdila všetky ostatné ratingy krajiny. Výhľad ratingu devízových záväzkov je pozitívny. "Zvýšenie ratingu odzrkadľuje konzistentnú a v súčasnosti uskutočňovanú implementáciu tzv. acquis communautaire, teda komunitárneho práva Európskej únie (EÚ), pokles čistého dlhu všeobecnej vlády, zredukované kontingentné záväzky a pokrok v rámci medzinárodnej integrácie krajiny," uviedla agentúra S&P. Prípravy na vstup do EÚ slúžili ako kotva pre reformy, ktoré posilnili hospodársku štruktúru SR a rastové perspektívy.
Návrh zákona o kapitalizačnom pilieri dôchodkového poistenia má ministerstvo práce a sociálnych vecí predložiť na rokovanie vlády do 30. júna 2003. Rozhodol o tom v stredu vládny kabinet. Pôvodný termín predloženia návrhu zákona stanovila ešte predchádzajúca vláda v auguste tohto roka na 31. december 2002.
Vládny kabinet s pripomienkou schválil aj vklad troch štátnych lietadiel TU 154M do majetku spoločnosti Slovenské aerolínie (SA), čím štát získa vo firme takmer 90-percentný akcionársky podiel. Hodnota vkladu troch lietadiel a leteckých sedadiel predstavuje podľa znaleckého posudku 642,016 mil. Sk. Základné imanie SA po navýšení by malo dosiahnuť takmer 764 mil. Sk. Ako informoval minister dopravy Pavol Prokopovič, vláda prijala uznesenie Protimonopolného úradu SR (PMÚ), ktoré má zabrániť SA zneužívať majetkovú účasť ministerstva dopravy. Podľa predsedníčky PMÚ Danice Paroulkovej je ministerstvo uznesením zaviazané, aby postupovalo pri výkone svojej pôsobnosti v súlade so zákonom o cenách a zákonom o hospodárskej súťaži.
Miera evidovanej nezamestnanosti v novembri tohto roka dosiahla 16,75 %, keď bez práce bolo 453 112 občanov. Medzimesačne tak vzrástla o 0,31 percentuálneho bodu, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka klesla o 0,97 bodu. Ako na tlačovej besede v piatok uviedol minister práce a predseda predstavenstva NÚP Ľudovít Kaník, novembrový medzimesačný nárast nezamestnanosti je oveľa menší ako v minulých rokoch, čo je podľa neho dobrý signál pre jej ďalší vývoj. Ako spresnil námestník generálneho riaditeľa NÚP Jozef Pauk, november bol síce prvým mesiacom v tomto roku, kedy nezamestnanosť vzrástla, jej medzimesačný nárast takmer o 9,5 tis. občanov je však podľa neho najmenší novembrový nárast za posledných päť rokov.
Návrh novely Zákonníka práce predložil rezort práce a sociálnych vecí na pripomienkové konanie. Ako na tlačovej besede v stredu uviedol minister práce Ľudovít Kaník, navrhovaná novela obsahuje 178 zmien platného pracovného kódexu. Po jej schválení bude Zákonník práce podľa neho liberálnejší a vytvorí lepšie podmienky na vytváranie nových pracovných miest. Účinnosť novej právnej úpravy ministerstvo navrhuje od 1. júla 2003. Odborári sú však pripravení na masívny protest voči pripravenej novele. Podľa prezidenta Konfederácie odborových zväzov Ivana Saktora "návrh novely Zákonníka práce absolútne nechráni práva zamestnancov, keď umožňuje zamestnávateľom doslova vykopnúť zamestnanca z hodiny na hodinu". Kvôli tomu budú podľa prezidenta KOZ odbory iniciovať veľmi tvrdý atak voči vláde a zamestnávateľom v jarných mesiacoch, kedy na občanov začnú dopadať všetky cenové opatrenia.
Európska banka pre obnovu a rozvoj má záujem o získanie podielov už len v dvoch rozvodných energetických podnikoch (REP). Ako povedal riaditeľ banky pre ČR a SR Alexander Auboeck, banka stále rokuje so strategickými investormi o kúpe podielov v Západoslovenskej energetike, a.s. a Stredoslovenskej energetike, a.s. Na začiatku októbra banka deklarovala svoj záujem o získanie podielov vo všetkých troch REP.
Ministerstvo hospodárstva pripraví návrh novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Na pondelkovom rokovaní tripartity sa na tom dohodli zástupcovia vlády a predstavitelia zamestnávateľov. Ako na tlačovej besede uviedol predseda Rady hospodárskej a sociálnej dohody Róbert Nemcsics, novela zákona by mala obsahovať možnosť odvolania proti rozhodnutiam Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a povinnosť úradu informovať o spôsobe a metodike tvorby cien. Taktiež by mala stanovovať lehoty medzi vyhlásením a účinnosťou úpravy cien. Termín predloženia navrhovanej novely by sa mal podľa Nemcsicsa určiť na januárovom zasadnutí tripartity.
Generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Eduard Kováč v stredu písomne abdikoval. Jeho odstúpenie Správna rada VšZP, ktorá mimoriadne zasadla na ministerstve zdravotníctva, akceptovala a z funkcie ho odvolala. Rada zároveň dočasne poverila riadením poisťovne námestníčku riaditeľa pre obchodnú politiku Evu Andrejčákovú. Nového riaditeľa určí výberové konanie. V stredu o tom informoval novozvolený predseda správnej rady Svätopluk Hlavačka.
Banka Slovakia, a.s., Banská Bystrica predala svoj 11,1-percentný podiel v Reštitučnom investičnom fonde, a.s. (RIF). Ako vyplýva z pondelkových informácií Strediska cenných papierov SR (SCP), podiel na základnom imaní spoločnosti si zároveň zvýšil Agrocons Banská Bystrica, a.s. na 11,16 %. Na Burze cenných papierov v Bratislave sa 12. decembra ukončil repoobchod s 242 857 akciami Reštitučného investičného fondu pri cene 747,79 Sk za akciu. Balík akcií zodpovedá 11,1-percentnému podielu na základnom imaní fondu. Repoobchod s akciami bol otvorený 29. apríla tohto roku.
Zástupcovia spoločnosti Metro Bratislava, a.s., a zástupcovia dodávateľského združenia spoločnosti Doprastav, rakúskej spoločnosti Vatech Voest MCE GmbH & Co podpísali v pondelok zmluvu o dielo na Most Košická. Stavebné práce na piatom bratislavskom moste by sa mali začať podľa zmluvy od februára 2003 a ukončiť by sa mali 31. mája 2005, zmluvná cena je 2,253 mld. Sk bez DPH.

pe

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 4. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 5. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 6. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 7. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 8. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 9. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 10. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 15 197
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 10 344
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 543
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 306
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 107
 6. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 967
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 664
 8. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 4 526
 9. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 4 293
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 007

Hlavné správy zo Sme.sk

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

KOMENTÁRE

Ťapákovci uvažujú o lapaní kotlebovcov

Kotlebovcom vraj percentá porastú. Tak radšej seďme a buďme.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.

Neprehliadnite tiež

Legendárne Hviezdne vojny oslavujú výročie. Zarobili miliardy dolárov

Prvý diel kultovej série Star Wars mal premiéru pred 40-timi rokmi. Vtedy stál 11 miliónov dolárov

Môžete si doma otestovať zeleninu na dusičnany? A čo tým získate?

Prístroje na meranie dusičnanov si na internete bez problémov kúpite, ale ich výsledky sú otázne.

Autododávatelia tlačia, aby štát zjednodušil prijímanie cudzincov

Na Slovensku pôsobí asi tristo dodávateľských firiem. Svoje výrobky dodávajú aj pre automobilky v samotnom regióne

Rusko považuje novú spoluprácu s OPEC za úspešnú

Všetko naznačuje tomu, že OPEC sa s producentmi mimo kartelu dohodne na predĺžení aktuálnych ťažobných limitov až do marca 2018.