Bratislava 3. júla (TASR) - Slovensko má jednu z najliberálnejších legislatív v oblasti zamestnanosti spomedzi všetkých krajín, združených v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Zároveň sa však vyznačuje aj najvyššie zdanenou pracovnou silou. Zhodli sa na tom viacerí špičkoví odborníci zo Svetovej banky (SB), mimovládnych organizácií, univerzít, Európskej komisie (EK) a vlád krajín strednej a východnej Európy počas medzinárodnej konferencie, ktorá sa uskutočnila od 28. do 30. júla v rakúskom Badene pri Viedni.
Cieľom konferencie s názvom "Práca, zamestnanosť a sociálna politika v procese rozširovania EÚ: nové perspektívy a možné riešenia" bolo zhodnotiť dopad procesu rozširovania EÚ na zamestnanosť a sociálnu politiku v kandidátskych krajinách.
Za zaujímavý označili odborníci fakt, že aj napriek najvyššej nezamestnanosti v celom regióne je zamestnanosť na Slovensku porovnateľná so susednými krajinami vrátane Maďarska. Za tento paradox môže čiastočne fakt, že v SR prejavuje záujem o zamestnanie oveľa vyššie percento populácie ako v okolitých krajinách. Z diskusie tiež vyplynulo, že SR vytvorila veľmi vyspelý systém sociálnej starostlivosti. Ten úspešne zabránil drastickému prepadu miezd a životnej úrovne najchudobnejšej časti populácie tak, ako sa to stalo v mnohých štátoch východnej Európy.
Flexibilita trhov práce v krajinách strednej a východnej Európy je vyššia ako vo väčšine štátov Európskej únie (EÚ) a dokonca porovnateľná s USA. Pretrváva tu však najvyššie zdanenie pracovnej sily spomedzi všetkých krajín Európy a Severnej Ameriky, čo obmedzuje vytváranie nových pracovných miest.
Zamestnanosť, mzdy a tým aj životná úroveň celej spoločnosti sa dajú podľa účastníkov konferencie najefektívnejšie zvýšiť prostredníctvom takej ekonomickej politiky, ktorá vytvára široké predpoklady pre dlhodobý hospodársky rast. Tomu môže významne napomôcť aj skorá integrácia kandidátskych krajín do EÚ.
Podujatie zorganizoval Inštitút pre verejné otázky (IVO) v spolupráci so SB, Bertelsmannovou nadáciou, EK a ďalšími európskymi inštitúciami. TASR o tom informoval analytik IVO Martin Bruncko.