Prehľad najdôležitejších správ predchádzajúceho dňa

BRATISLAVA 10. decembra (SITA) - DOMÁCE UDALOSTI BRATISLAVA - Minister financií Ivan Mikloš predložil na rokovanie parlamentu návrh štátneho rozpočtu (ŠR) na rok 2003, ktorý vláda schválila so schodkom 56,8 mld. Sk. Rozpočet počíta s celkový

mi príjmami vo výške 235 mld. Sk a výdavkami 291,8 mld. Sk. Náklady na reštrukturalizáciu bánk v objeme 10,7 mld. Sk sú súčasťou rozpočtových výdavkov, ako aj schodku ŠR. Podľa vládou schváleného návrhu by mali daňové príjmy ŠR medziročne stúpnuť o viac ako 19 % na 215,2 mld. Sk a na medziročnom raste výdavkov o 18,4 mld. Sk by sa mali podieľať najmä výdavky na mzdy a sociálne účely.

BRATISLAVA - Spotrebiteľské ceny sa v novembri medzimesačne nezmenili rovnako ako v októbri. Novembrová inflácia dosiahla na medziročnej báze 2,9 %, čo tiež zodpovedá októbrovej úrovni. Počas prvých jedenástich mesiacov sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 3,3 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

BRATISLAVA - Priemyselná produkcia sa v októbri na medziročnej báze zvýšila o 8,9 %. V ťažbe nerastných surovín sa zvýšila produkcia o 18,4 % a v priemyselnej výrobe o 10,2 %. Po osemmesačnom poklese vyššia ako vlani bola aj vo výrobe a rozvode elektriny, plynu a vody o 0,4 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR. Za desať mesiacov sa priemyselná produkcia medziročne zvýšila o 5,9 %, z toho v ťažbe nerastných surovín o 28,3 % a v priemyselnej výrobe o 7,4 %. Vo výrobe a rozvode elektriny, plynu a vody klesla o 5,1 %.

BRATISLAVA - Protestný míting, ktorý bude v utorok na Námestí SNP v Bratislave, podľa Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR vládu k zmene vlastných krokov neprinúti. Na pondelkovej tlačovej besede to uviedol viceprezident KOZ Eugen Škultéty. Aj napriek tomu chcú odborári podľa neho vyjadriť na mítingu zásadný nesúhlas s doterajším pôsobením vládneho kabinetu.

BRATISLAVA - Štyri expozitúry Strediska cenných papierov SR, a.s., (SCP) - v Trnave, Nitre, Žiline a Prešove, ktoré budú od budúceho roka zrušené, prestanú klientom poskytovať služby už od stredy 11. decembra. "Dôvodom pre postupné znižovanie počtu expozitúr je skutočnosť, že stredisko požiadalo Úrad pre finančný trh (ÚFT) o povolenie na vznik a činnosť centrálneho depozitára. Po udelení tohto povolenia bude centrálny depozitár poskytovať služby fyzickým a právnickým osobám len prostredníctvom obchodníkov s cennými papiermi," uviedla hovorkyňa SCP Želmíra Habánová.

BRATISLAVA - V novembri sa v SR predalo 6 278 nových osobných a malých úžitkových automobilov, čo je najvyšší novembrový odbyt za posledné štyri roky. Od začiatku januára do konca novembra sa tak na slovenskom trhu umiestnilo celkovo 65 277 osobných a malých úžitkových automobilov. Predaj osobných automobilov dosiahol v novembri 5 629 vozidiel, pričom malých úžitkových automobilov sa predalo 649 kusov. Najpredávanejším modelom sa ako už tradične stala Škoda Fabia s 869 predanými vozidlami. Minulý mesiac sa na Slovensku predalo aj 888 nákladných áut a 20 autobusov. Informovala o tom Mária Nováková zo Združenia automobilového priemyslu SR.

BRATISLAVA - Deficit základného fondu dôchodkového zabezpečenia Sociálnej poisťovne (SP) dosiahol ku koncu októbra 3,3 mld. Sk. V porovnaní so septembrom sa tak zvýšil o takmer 1 mld. Sk. Príjmy fondu za prvých desať mesiacov tohto roka predstavovali 63,16 mld. Sk, výdavky fondu boli 66,46 mld. Sk. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa SP Andrea Kadnárová.

BRATISLAVA - Termín uzavretia predaja 49 % akcií Východoslovenskej energetiky, a.s. (VSE) nemeckej spoločnosti RWE Plus AG sa pravdepodobne posunie. Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa ministra hospodárstva Katarína Ševčíková, minister Robert Nemcsics navrhne vládnemu kabinetu posunúť tzv. closing transakcie kvôli tomu, že Protimonopolný úrad Ukrajiny ešte nerozhodol o koncentrácii RWE Plus s VSE, ktorá sa podieľala na privatizácii energetických firiem na Ukrajine.

ČADCA - Železnice SR (ŽSR) otvorili v pondelok v Čadci elektrifikovanú prevádzku v úseku Čadca - Skalité - štátna hranica s Poľskom. Do siete ŽSR tak pribudlo 20,2 km elektrifikovanej trate, ktorá sa nachádza na medzinárodnom koridore z poľského Gdanska cez Varšavu do Čadce a Žiliny. Modernizáciu a elektrifikáciu trate Čadca - Zwardoń realizovali ŽSR od júna 1998 s celkovým investičným nákladom takmer 1,8 mld. Sk. Časť stavby sa financovala aj z prostriedkov Európskej únie (EÚ) cez program Phare vo výške 2,2 mil. eur. Generálny riaditeľ ŽSR Ladislav Saxa predpokladá návratnosť investícií do štyroch až piatich rokov.

PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA - Elektrárne Nováky v Zemianskych Kostoľanoch, odštepný závod Slovenských elektrární, a.s. (ENO) vyrobili v novembri tohto roka elektrickú energiu v objeme 176,327 gigawatthodín (GWh) a teplo v objeme 194 673 gigajoulov (GJ). Agentúru SITA o tom informoval referent pre styk s verejnosťou ENO Pavel Pekár.

BRATISLAVA - Tatra banka, a.s., začne 17. decembra vydávať novú emisiu hypotekárnych záložných listov (HZL). Celý objem emisie bude predstavovať 1 mld. Sk, nominálna hodnota dlhopisu je 100 tis. Sk. Ako vyplýva zo zverejnených emisných podmienok, splatnosť dlhopisov je 10 rokov a výnos je na úrovni 5,5 % p.a. Prostriedky z vydaných HZL budú slúžiť na refinancovanie hypotekárnych úverov poskytnutých bankou.

BRATISLAVA - Predstavenstvo spoločnosti Istrochem, a.s., Bratislava 5. decembra rozhodlo o odvolaní mimoriadneho valného zhromaždenia (MVZ), ktoré sa malo konať 9. decembra v sídle spoločnosti. "Dôvodom odvolania bol podnet majoritného akcionára, ktorý zvolanie MVZ pôvodne aj inicioval," uviedol v rozhovore pre SITA generálny riaditeľ Istrochemu Stanislav Podmanický. O rozhodnutí predstavenstva spoločnosť informovala akcionárov 5. decembra a 9. decembra. Túto skutočnosť Istrochem zároveň oznámil v denníku SME 7. decembra.

BRATISLAVA - Spoločnosť Klimavex, a.s., Košice plánuje emitovať dlhopisy Klimavex 02 v celkovej hodnote 49,2 mil. Sk, pričom začiatok vydávania dlhopisov bude 3. januára 2003. Dlhopis možno nadobudnúť v lehote šiestich mesiacov od začiatku vydávania, pričom za emisný kurz možno dlhopis nadobudnúť do troch mesiacov od začiatku vydávania. Po tomto termíne kupujúci zaplatí menovitú hodnotu dlhopisu a príslušný alikvotný úrokový výnos ku dňu nadobudnutia dlhopisu. Splatnosť dlhopisov stanovila spoločnosť na 3. januára 2009. Úrokový výnos dlhopisov predstavuje 14 % p.a. Vyplýva to z informácií zverejnených spoločnosťou.

BRATISLAVA - Spoločnosť Farmacen, s.r.o., Bratislava, prevádzkujúca lekáreň, plánuje emitovať dlhopisy v celkovej hodnote 6 mil. Sk, pričom začiatok ich vydávania bude 17. decembra 2002. Predpokladanou lehotou vydávania dlhopisov sú dva mesiace od začiatku ich vydávania. Firma bude predávať dlhopisy formou neverejného predaja vybraným investorom, ktorých počet nepresiahne 50. Vyplýva to z informácií zverejnených spoločnosťou.

BRATISLAVA - Balík 97 % akcií spoločnosti Dinas Banská Belá, a.s. už previedol Fond národného majetku SR (FNM) na ich nového majiteľa, firmu Femag, s.r.o., Banská Belá. Vyplýva to z výpisu Strediska cenných papierov SR. Femag by mal za akcie výrobcu žiaruvzdorných keramických výrobkov zaplatiť 37,1 mil. Sk. Firma sa tiež zaviazala do sprivatizovaného majetku investovať ďalších 23,1 mil. Sk. Podľa podmienok súťaže by nový majiteľ akcií mal splatiť prvú splátku kúpnej ceny do 30 dní od podpisu zmluvy. Celá kúpna cena vrátane investícií by sa mala vyrovnať do konca roka 2005.

BRATISLAVA - Investičná a Dôchodková správcovská spoločnosť, a.s. (IaD), ktorá vznikla v prvej polovici tohto roka premenovaním spoločnosti Agroinvest, správ. spol., a.s., hospodárila v prvom polroku s celkovým ziskom 3,3 mil. Sk. Z prevádzkovej činnosti zaznamenala spoločnosť stratu 3,3 mil. Sk, z finančných operácií však dosiahla zisk 6,6 mil. Sk. Tržby IaD z predaja cenných papierov a vkladov predstavovali k ultimu júna 24,9 mil. Sk. Vyplýva to z údajov zverejnených spoločnosťou.

ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

PRAHA - Inflácia v Českej republike v novembri medziročne mierne spomalila na nové historické minimum v rozpore s očakávaniami trhu a potvrdila tak, že cenové tlaky ostávajú naďalej utlmené. Český statistický úřad (ČSÚ) uviedol, že medziročná miera rastu indexu spotrebiteľských cien (CPI) sa v novembri znížila na 0,5 % z októbrových 0,6 %. Z medzimesačného hľadiska klesol index o 0,2 % po októbrovom poklese o 0,3 %.

PRAHA - Miera registrovanej nezamestnanosti v Českej republiky stagnovala v novembri na októbrovej úrovni 9,3 %. Oznámilo to české Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Analytici, ktorých oslovila v rámci prieskumu agentúra Reuters, predpovedali novembrovú nezamestnanosť vo výške 9,4 %. Celkový počet nezamestnaných v ČR bol na konci novembra 490 tisíc. Oproti koncu októbra sa ich počet zvýšil o 3 tis. Oproti novembru minulého roku sa počet nezamestnaných zvýšil o viac ako 50 tis. ľudí.

VIEDEŇ - Cena ropy Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) počas uplynulého týždňa opäť vzrástla. Barel ropy OPEC stál počas minulého týždňa v priemere 25,72 USD, kým rovnaké množstvo ropy stálo týždeň predtým v priemere 25,03 USD. Informoval o tom sekretariát ropného kartelu vo Viedni. V novembri stál barel ropy OPEC v priemere 24,29 USD. Počas uplynulého roka stál barel ropy 23,12 USD.

KYJEV - Priemyselná produkcia na Ukrajine vzrástla v období od januára do novembra tohto roku o 6,3 %, čo predstavuje výrazné spomalenie oproti miere rastu 15,4 %, zaznamenanej v rovnakom období minulého roku. Informovalo o tom ukrajinské ministerstvo hospodárstva. V samotnom novembri vzrástla priemyselná výroba medziročne o 9,3 %, avšak medzimesačne sa znížila o 4,5 %.

BERLÍN - Priemyselná výroba v Nemecku klesla v októbri medzimesačne o 2,1 %. Oznámilo to nemecké ministerstvo hospodárstva. Priemyselný sektor tak ostal hlboko za očakávaniami analytikov, ktorí naopak predpovedali mierny nárast o 0,1 %. V septembri sa priemyselná výroba, ktorá okrem priemyselných firiem zahŕňa aj tržby benzínových čerpadiel a podnikov v rámci stavebníctva, znížila o 0,6 %.

LONDÝN - Medzinárodný menový fond (MMF) predpokladá, že ekonomika Veľkej Británie v budúcom roku vzrastie o 2,25 až 2,5 %, kým vládne prognózy počítajú s rastom hrubého domáceho produktu (HDP) v rozmedzí 2,5 až 3 %. Fond vo svojej pondelkovej správe upozornil, že stále pretrvávajú výrazné riziká vo vývoji britskej i globálnej ekonomiky, čo môže viesť k neskoršiemu zníženiu zverejnených prognóz. Neistým v budúcom roku podľa MMF ostáva najmä objem výdavkov spotrebiteľov.

bt

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 3. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 4. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 5. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 6. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 7. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 8. Rastie nám pokrivená generácia?
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 10. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 1. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 2. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 3. Detské zúbky sú veda
 4. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 5. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 6. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 8. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Rastie nám pokrivená generácia?
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 9 352
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 3 711
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 708
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 177
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 395
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 260
 7. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 023
 8. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 937
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 848
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 713

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.

Neprehliadnite tiež

Domáce výrobky už nebudú neznáme. Tesco im venuje regál

Projekt na podporu domácich výrobcov už ohlásil aj obchodný reťazec Kaufland.

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní na Slovensku vyhýbať ťažšie

Ministerstvo financií vysvetľuje, že zmenou chce zakročiť proti agresívnemu daňovému plánovaniu a presunu ziskov mimo územia Slovenskej republiky.

Silné euro znepokojuje šéfa Európskej centrálnej banky

Ďalší rast eura by mohol negatívne ovplyvňovať export eurozóny a brzdiť prebiehajúce zotavovanie jej ekonomiky.

Diaľnica z Lietavskej Lúčky po Dubnú Skalu bude meškať, priznali diaľničiari

Diaľničiari nie sú spokojní s postupom prác na vonkajších objektoch stavby.