Súčasný aj budúcoročný rozpočet v centre pozornosti

BRATISLAVA 8. decembra (SITA) - Uplynulému týždňu dominoval štátny rozpočet. V pondelok Ministerstvo financií SR zverejnilo deficit štátneho rozpočtu ku koncu novembra, ktorý dosiahol 36,488 mld. Sk. V piatok sme sa dozvedeli, že schodok budúcoročného štá

tneho rozpočtu by mal po zohľadnení všetkých pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch, ktoré podali poslanci na rokovaniach parlamentných výborov, predstavovať 56,65 mld. Sk. Konfederácia odborových zväzov pokladá vládou navrhovaný štátny rozpočet za neprijateľný.
Deficit štátneho rozpočtu dosiahol ku koncu novembra 36,488 mld. Sk, čo predstavuje prehĺbenie schodku na medziročnej báze o 27,3 %. Bežné hospodárenie vlády pritom skončilo so schodkom 21,923 mld. Sk, čo je 57,7 % úrovne naplánovanej na celý rok. Zvyšných 14,565 mld. Sk predstavovali náklady na reštrukturalizáciu bankového sektora. Informovalo o tom tlačové oddelenie Ministerstva financií SR. Celkové príjmy štátneho rozpočtu dosiahli za prvých jedenásť mesiacov 202,42 mld. Sk a z rozpočtovanej úrovne tvorili 92 %. Plnenie celkových výdavkov bolo na úrovni 92,6 %, pričom ich objem ku koncu novembra predstavoval 238,908 mld. Sk.
Schodok budúcoročného štátneho by mal po zohľadnení všetkých pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch, ktoré podali poslanci na rokovaniach parlamentných výborov, predstavovať 56,65 mld. Sk. Vládou schválený deficit vo výške 56,8 mld. Sk sa zákonodarcom podarilo znížiť o 147,75 mil. Sk. Celkové príjmy štátneho rozpočtu by pritom mali dosiahnuť 235,4 mld. Sk a výdavky 292,05 mld. Sk. Ako po piatkovom rokovaní výboru Národnej rady SR pre financie, rozpočet a menu uviedol štátny tajomník ministerstva financií Vladimír Tvaroška, takýto rozpočet vytvára ešte lepšie podmienky k tomu, aby stabilné ekonomické podmienky na Slovensku pretrvali aj v roku 2003. "Očakávam, že sa v pléne vyskytnú aj ďalšie pozmeňovacie návrhy, ale verím, že rozpočet vyjde aj z parlamentu s takými závermi ako z výboru,“ dodal. Štátny príspevok na stavebné sporenie by mal od budúceho roka predstavovať už len 3000 Sk a bonifikácia hypotekárnych úverov by mala klesnúť na 2,5 %. Vyplýva to z pozmeňovacieho návrhu, ktorý vo štvrtok predložil predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre financie, rozpočet a menu Pál Farkas. V súčasnosti pritom štátna prémia pri stavebnom sporení dosahuje 4 000 Sk a štát zvýhodňuje úrokové sadzby hypoúverov 4,5 %.
Konfederácia odborových zväzov (KOZ) pokladá vládou navrhovaný štátny rozpočet za neprijateľný. Na tlačovej besede to uviedol predseda KOZ Ivan Saktor. Podľa jeho slov vláda kombináciou deregulácie cien a prijatím niektorých opatrení cez 22 schválených zákonov zakladá nepríjemné dopady do rozpočtov rodín. "Vyzývam preto všetkých občanov Slovenskej republiky, ktorí sa cítia ukrivdení, aby sa zúčastnili protestného hviezdicového pochodu, ktorý bude 10. decembra v Bratislave," vyhlásil Saktor.
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s. (PSS) vyzve listom v pondelok všetkých poslancov, aby pri hlasovaní v pléne podporili zníženie maximálnej štátnej prémie na stavebné sporenie na 3 500 Sk. Majú tak odmietnuť návrh na zníženie prémie na 3 tis. Sk, ktorý schválil parlamentný výbor pre financie, rozpočet a menu. Informovali o tom predstavitelia sporiteľne. Predstavitelia PSS s prekvapením a rozpakmi prijali informáciu o návrhu na zníženie prémie na tritisíc korún, keďže v októbri sa s ministrom financií Ivanom Miklošom dohodli na tom, že štátna prémia bude vo výške 20 % z vkladu, maximálne na úrovni 3 500 Sk. "Očakávali sme dodržanie prísľubu ministra financií," povedali predstavitelia PSS.
Devízové rezervy SR v uplynulom týždni vzrástli o 28,2 mil. USD na 10,1362 mld. USD. K zvýšeniu rezervných aktív SR prispel rast devízových rezerv Národnej banky Slovenska (NBS) o 89,3 mil. USD. K 4. decembru tak devízové rezervy centrálnej banky predstavovali 8,8557 mld. USD. Naopak, rezervné aktíva komerčných bánk poklesli o 61,1 mil. USD a dosiahli úroveň 1,2805 mld. USD. Informovalo o tom tlačové oddelenie NBS.
Audítori minulý týždeň predložili slovenskej strane a investorom správu o audite, ktorá obsahuje aj návrh doplatku za 49 % akcií Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP). Ministerstvo hospodárstva SR (MH) a konzorcium zložené z nemeckej spoločnosti Ruhrgas a francúzskeho podniku Gaz de France (GDF) sa musia vyjadriť k návrhu do polovice januára 2003. Ako ďalej uviedol zástupca privatizačného poradcu vlády Credit Suisse First Boston (CSFB) Michal Šušák, ak sa obidve strany dohodnú a budú akceptovať vzájomné pripomienky, rozdiel medzi konečnou a základnou kúpnou cenou za 49 % akcií SPP sa tiež vyrovná do polovice januára budúceho roka. Názory investorov a predstaviteľov štátu na konečnú cenu za 49-percentný podiel v SPP sú rôzne. Ako povedal minister financií Ivan Mikloš po stredajšom rokovaní vlády konzorcium nemeckého Ruhrgasu a francúzskej firmy Gaz de France a štát majú rozdielny názor na to, do akej miery sa môžu niektoré položky zahrnúť do oprávok a či sú teda reálne alebo nie. Obidve strany v súčasnosti intenzívne rokujú o týchto položkách.
Zástupcovia vlády a strategického investora v Západoslovenskej energetike, a.s. (ZSE) v súčasnosti diskutujú o audítorskej správe, podľa ktorej sa určí konečná privatizačná cena za predaný 49-percentný podiel v distribučnej spoločnosti. Audítorskú správu už schválilo predstavenstvo ZSE. Ako ďalej informovala agentúru SITA hovorkyňa ministra hospodárstva Katarína Ševčíková, predmetom rokovania bola najmä jedna sporná položka, ktorá je v súdnom riešení. Po vyriešení zaúčtovania tejto položky, by sa mal už vyčísliť doplatok za predaný podiel v ZSE.
Ako uviedla Národná banka Slovenska deficit bežného účtu platobnej bilancie dosiahol za deväť mesiacov podľa predbežných údajov 56,3 mld. Sk, čo na medziročnej báze predstavuje nárast o 3,1 mld. Sk. Objem úverov podnikom a obyvateľstvu dosiahol v októbri 320,9 mld. Sk a medzimesačne vzrástol o 2,7 mld. Sk. Úvery podnikom vzrástli oproti predchádzajúcemu mesiacu o 1,4 mld. Sk a úvery obyvateľstvu o 0,5 mld. Sk. Reálna úroková miera z ročných vkladov sa v septembri nezmenila a dosiahla 3,2 %. Priemerná úroková miera z ročných vkladov síce stúpla o 0,1 percentuálneho bodu, rovnakou mierou sa však medziročne zvýšili aj spotrebiteľské ceny. Pri porovnaní priemernej úrokovej miery z ročných vkladov v septembri 2001 s medziročnou infláciou v septembri 2002 bol reálny výnos ročných vkladov 3,6 %.
Možnosť voľby operátora poskytujúceho prenos hlasu prostredníctvom pevnej linky ostane aj k 1. januáru budúceho roka zrejme len "na papieri“. Zákon síce umožní od nového roka zvoliť si iného operátora ako Slovenské telekomunikácie, a.s. (ST), zákazníci si však nebudú môcť spomedzi koho vybrať. Vo svojich príspevkoch to v pondelok konštatovali viacerí účastníci medzinárodnej konferencie "i-com“, ktorá bola zameraná na aktuálne diania na telekomunikačnom trhu.
Telekomunikačný úrad SR (TÚ) vydal od začiatku decembra štyri telefónne licencie na poskytovanie hlasovej služby prostredníctvom pevných liniek. Licencie získali firmy Dial Telecom, a.s., ConnSpec Telekom, s.r.o., Aliatel Slovakia, s.r.o. a PosTel, a.s. V stredu a vo štvrtok si na Telekomunikačnom úrade SR (TÚ) prevzalo licencie na poskytovanie hlasovej služby prostredníctvom pevných liniek ďalších šesť firiem. Celkový počet vydaných licencií sa tak zvýšil na desať.
Štát uvažuje o získaní Rádiokomunikácií, ktoré sú odštepným závodom Slovenských telekomunikácií (ST). V najbližšej dobe by mali štát aj ST pripraviť návrh spôsobu a formy, akými by sa mohla táto transakcia uskutočniť. Pre novinárov to v stredu vyhlásil minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Pavol Prokopovič. Ako však minister upozornil, ST uvažujú o predaji Rádiokomunikácií prostredníctvom súťaže a už oslovili investorov na zaslanie nezáväzných ponúk. Odhad ceny Rádiokomunikácií nechcel Prokopovič bližšie špecifikovať, podľa neho sa však bude pohybovať v rozpätí 1,5 až 2 mld. Sk. “Neuvažujem o tom, že by sme za to platili v hotovosti. Sú rôzne iné možnosti, ako sa vyrovnať so ST,“ povedal minister. Jednou z možností je podľa neho výmena akcií ST, ktoré vlastní štát.
Slovenská republika vstúpi od 1. januára budúceho roka do druhého kola liberalizácie obchodu s poľnohospodárskymi komoditami s krajinami Európskej únie (EÚ). Podľa návrhu rozšírenia liberalizácie agroobchodu s EÚ, ktorý v stredu schválila vláda, bude jeho odhadovaný dopad na štátny rozpočet znamenať zníženie príjmov o 269 mil. Sk.
V Bratislave sa v stredu stretlo približne 300 poľnohospodárov, aby na protestnom zhromaždení deklarovali svoju nespokojnosť s podmienkami, za ktorých má byť Slovensko prijaté do Európskej únie. Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Ivan Oravec spolu so spoluorganizátormi protestnej akcie odovzdali delegácii Európskej komisie (EK) na Slovensku stanovisko, v ktorom žiadali podporu vo zvýšení produkčných kvót najmä pre mlieko a izoglukózu. Poľnohospodári tiež vyjadrili svoju nespokojnosť s navrhovanou počiatočnou výškou priamych platieb a dĺžkou prechodného obdobia na zosúladenie priamych platieb so súčasnými členskými krajinami EÚ.

bt

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 3. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 7. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 10. Kam do tepla v januári?
 1. Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson
 2. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 3. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 4. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 5. Alarica – new business project in the market of shoes
 6. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 7. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 8. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 9. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 10. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 15 454
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 7 688
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 269
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 1 997
 5. Kam do tepla v januári? 1 756
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 388
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 326
 8. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku 1 310
 9. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 912
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 898

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Prečo sa Česi rozhodli vyhodiť vlastnú krajinu do povetria

Voliči Mariana Kotlebu a Miloša Zemana sa hnevajú na 21. storočie.

Neprehliadnite tiež

Ľudí bez práce je zas o čosi menej, nezamestnanosť klesla na 5,94 percenta

Od konca minulého roka je na Slovensku bez práce historicky najmenej ľudí od vzniku republiky.

RegioJet odvezie viac ľudí, na trase medzi Bratislavou a Komárnom pridal sedadlá

RegioJet v súčasnosti prepravuje na trase medzi Bratislavou, Dunajskou Stredou a Komárnom približne 2,7 až 3 milióny cestujúcich.

Odborári z KOVO v trnavskej automobilke odmietli Moderné odbory pre výroky jeho predsedu

Rozbuškou konfliktu malo byť vyjadrenie Smolinského na sociálnej sieti, v ktorom mal napadnúť odborový zväz KOVO ako celok.

Štát nakoniec nekúpi podiel v Štvorke, SIM-karty začne predávať aj mimo pôšt

Slovenská pošta mala predkupné právo na 20 percent akcií Swan Mobile, nakoniec ho nevyužije.