BRATISLAVA. Viac bezdomovcov v uliciach, chorých ľudí, o ktorých sa nebude mať kto postarať, či ruín kultúrnych pamiatok, ktoré nebude za čo opraviť, očakávajú neziskové organizácie.
Stane sa tak podľa nich v najbližších rokoch, ak v stredu či vo štvrtok parlament schváli novelu zákona o dani z príjmov, ktorú navrhlo ministerstvo financií.
Dobrovoľný príspevok od firiem pre neziskové organizácie podľa nej môže v roku 2016 klesnúť až na jedno percento z ich daní.
Aktivisti tak počítajú s výpadkom až osem miliónov eur zo svojich príjmov.
Príspevok firiem vo výške dvoch percent zo zaplatenej dane klesá už od roku 2010 a v roku 2020 už má byť len polpercentný.
Pád z 2,5 na percento
- Nadácia Pontis
- Liga proti rakovine
- Občianske združenie Andreas (pomoc autistom)
- eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí
- Nadácia pre deti Slovenska
- Slovenská katolícka charita
- Človek v ohrození
- Liga za duševné zdravie
- Organizácia muskulárnych dystrofikov
- Plamienok (hospicová starostlivosť)
„Nastanú problémy, ktoré štát doteraz nemusel riešiť, a zrazu bude musieť tieto služby nahradiť,“ prognózuje Pavel Hrica, programový šéf nadácie Pontis.
Zhorší sa podľa neho napríklad podpora organizácií, ktoré sa starajú o chorých a starých ľudí v domovoch, vymiznú mnohé projekty na vzdelávanie detí či zaniknú rôzne kultúrne a športové akcie.
Na postupnom znižovaní percent z daní na verejnoprospešné aktivity sa ministerstvo s neziskovými organizáciami dohodlo v roku 2009 za prvej vlády Roberta Fica zo Smeru.
Dohodli sa aj preto, lebo obe strany predpokladali, že nižšie percentá z dane vykryjú dary zo ziskov firiem, ktoré mali priamo úmerne rásť.
V roku 2010 príspevok firiem klesol z dvoch na jedno a pol percenta z dane. Ak firma chcela venovať naďalej dve percentá, musela zvyšné polpercento zaplatiť zo svojho zisku.
„Toto zatiaľ využila asi len desatina firiem,“ hovorí Hrica. Deväťdesiat percent firiem odvtedy venovalo len 1,5 percenta z dane.