Elektriny je v Európe prebytok, ešte ju exportujú do Afriky. O obnoviteľné zdroje na púšti už nie je záujem.
MNÍCHOV, BRATISLAVA. Obrovský nemecký projekt výroby elektriny pre Európu v solárnych a veterných elektrárňach v severnej Afrike a na Blízkom Východe je mŕtvy. Na investície za 400 miliárd eur treba zabudnúť, Desertec sa stane symbolom súmraku obnoviteľných zdrojov v Európe.
Iniciatíva Desertec (Dii) so sídlom v Mníchove vznikla v roku 2009 ako gigantický projekt, ktorý mal nemeckým firmám zaručiť zákazky v lukratívnom odvetví budúcnosti a Európe dostatok energie z púšte.
Od konca tohto roka má podľa agentúry DPA slúžiť už len ako poradenská projekčná kancelária pre akcionárov – nemeckú energetickú firmu RWE, saudskoarabskú Acwa Power a čínskeho SGCC.
Ostatní akcionári, ako napríklad megapoisťovňa Münchner Rückversicherung, HSH Nordbank a ďalší z projektu vystupujú. Dii bude mať už len desať zamestnancov, radiť bude ohľadom konkrétnych projektov na Blízkom Východe a v Severnej Afrike.
Elektrina z púšte
Plánom projektu bolo pred piatimi rokmi vytvoriť sieť solárnych a veterných elektrární najmä v púšťach Severnej Afriky a pokryť ňou do roku 2050 približne 15 percent európskej spotreby podmorskými káblami.
Elektrárne a vedenia mali stáť 400 miliárd eur. Do projektu sa vtedy zapojilo 50 firiem, napríklad aj elektrokoncerny Bosch a Siemens, energetický gigant E.on alebo stavebný mamut Bilfinger. Všetci sa chceli zúčastniť projektu storočia.
Odvtedy sa však toho veľa stalo. Z mnohých účastníkov projektu sa stali konkurenti, iní z energetiky úplne odišli. Prinieslo to dlhotrvajúce diskusie a ťažkopádne prijímanie rozhodnutí.
Okrem toho prišli politické a vojenské prevraty v severoafrických štátoch, z ktorých vznikla neistota o ich budúcnosť a bezpečnosť. Ďalšou ranou bola dotovaná výstavba obnoviteľných zdrojov energie v Nemecku a jej celkový prebytok v Európe.
Výsledkom vývoja na energetickom trhu je, že namiesto vývozu lacnej energie z Afriky sa dnes exportuje prebytočná elektrina z Európy do Severnej Afriky.
Miestni stavajú
Prínosom je iba oživenie záujmu o obnoviteľné energie v regióne. Podľa Dii je dnes už na Blízkom Východe a v Afrike v prevádzke 25 veterných a solárnych elektrární s celkovou inštalovanou kapacitou tri gigawatty.
Jedným z vzorov pre európsky projekt bol americký Solar Energy Generating Systems (SEGS) v Kalifornii. V troch lokalitách má solárne elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom 354 MW. Je to takmer toľko, ako jeden blok jadrovej elektrárne Mochovce.
Do prevádzky boli v Mohavskej púšti, kde je najsilnejší slnečný svit v USA, uvedené medzi rokmi 1984 a 1990. Vybudovala ich spoločnosť Luz Industries, ktorá však v roku 1991 skrachovala a jednotlivé časti v konkurze odkúpili rôzne investičné spoločnosti.
Slnečné elektrárne v Afrike môžu nahradiť atómky v EurópeČítajte