ZÜRICH, BRATISLAVA. V Európe sa pripravuje veľká kúpeľňová fúzia. Švajčiarsky hráč Geberit plánuje odkúpiť jednotku na európskom trhu so sanitárnou technikou - fínsku spoločnosť Sanitec.
Stane sa tak lídrom tohto odvetvia v Európe. Geberit je za prevzatie Sanitecu, ktorý je kótovaný na štokholmskej burze, podľa správy firmy ochotný vydať 9,7 miliardy švédskych korún (1,06 mld. eur). Na takú sumu si cení 100-percentný podiel vo firme.
Akvizíciu plánuje financovať vlastnou hotovosťou a úvermi. Vedenie fínskej firmy prevzatie podporuje. Transakcia by z Geberitu urobila jednotku na trhu so sanitárnou technikou a rozšírila by paletu trhov, ktoré firma obsluhuje, vysvetľuje jej šéf Albert Baehny.
Integrujú skryté a viditeľné
Podľa Baehnyho sa Geberit a Sanitec budú dobre dopĺňať. Kým švajčiarska firma sa doteraz sústreďovala najmä na armatúry, ventily a splachovače, teda neviditeľnú časť kúpeľne, Sanitec dodáva to, čo vidieť – vane, toalety, sprchovacie kúty a ďalšie výrobky.
Zameranie Geberitu sa tak rozšíri od skôr technického, ktoré súvisí s armatúrami a príslušenstvom „za stenou“ na dizajnové, čo je dôležité pre sanitárne výrobky, s ktorými sa spotrebiteľ každodenne stretáva „pred stenou“.
Aj na Slovensku známej fínskej firme napríklad patria značky ako poľské Kolo, nemecké Sphinx, Keramag, či Koralle, francúzska Allia, taliansky Pozzi-Ginori alebo švédske Ifö. Sanitec má po Európe 18 výrobných závodov s vyše 6000 pracovníkmi a ročné tržby 700 miliónov eur.
Rodinný podnik Geberit založený v roku 1874 so sídlom v švajčiarskom mestečku Jona vlani utŕžil vyše 1,9 mld. eur, má tiež vyše 6-tisíc zamestnancov. Vyrába v 17 závodoch po celom svete, napríklad aj v Indii, Číne a USA.
Najväčší zahraničný závod v nemeckom Pullendorfe zamestnáva 1500 ľudí. Rodina Geberitovcov v roku 1997 spoločnosť predala britskému finančnému investorovi Doughty Hanson & Co.
Dominantný hráč
Spoločný obrat firiem by sa mal vyšplhať na 2,4 mld. eur a čistý zisk na vyše 400 miliónov eur. Na mnohých európskych trhoch získa sfúzovaná firma dominantné postavenie, okrem iných stredo- a severoeurópskych krajín aj na Slovensku.
Fúziu ešte musia odsúhlasiť protimonopolné orgány. Jej najväčšími konkurentmi na európskom trhu budú španielska spoločnosť Roca a nemecký Grohe.
Za prijatie ponuky sa zatiaľ vyslovili okrem zástupcov vedenia a zamestnancov aj dvaja veľkí akcionári – švédski finanční investori EQT a Zeres Capital, ktorí majú spolu vyše 25-percentný podiel v Sanitecu.
Geberit ponúka za akciu 97 korún, čo je o 29 percent viac, ako priemerný burzový kurz za posledné tri mesiace. Sanitec sa na štokholmskej burze obchoduje od minulého roka.