SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky

Kto najviac zbrojí? USA, Rusko aj Saudská Arábia (grafy týždňa)

Čo zaujalo analytikov či obchodníkov posledný týždeň? Prinášame vám grafy, ktoré navrhli, aj s ich komentárom.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Stock.XCHNG)

grafziaci_r3093.jpg

Zdroj: hodnotenie PISA, rozpočet VS 2015 - 2017, záverečné účty 2008 - 2013

Cieľom grafu je upozorniť čitateľa na skutočnosť, že viac peňazí neznamená vyššiu kvalitu.

Jeden jednoduchý graf nemôže vysvetliť zložitosť vzťahu medzi kvalitou vzdelávania a výdavkami, odstup medzi reformou a kvalitnejším výstupom môže dosiahnuť mnoho rokov. Na druhej strane by každý návrh zmeny financovania vzdelávania mal vedieť vysvetliť, prečo sa doterajší rast zdrojov nepremieta do vyššieho hodnotenia kvality vzdelania.

Inštitút finančnej politiky rozbehol diskusiu na tému, ako by mal vyzerať rozpočet školstva. Podľa nášho názoru by kvalitný rozpočet mal byť schopný definovať niečo, čo sa v ekonómii nazýva pridaná hodnota dodatočného eura. Otázka produktivity je v dnešnej debate o školstve, ktorej dominujú mzdy učiteľov, v ústraní.

Radovan Ďurana, analytik inštitútu INESS

V súvislosti s konfliktom na Ukrajine sa najmä európske štáty začínajú znovu zaujímať o svoje vojenské rozpočty. V minulých rokoch dochádzalo v Európskej únii ku kráteniu výdavkov na armádu a aktuálna kríza na Ukrajine pripomenula Európe, že kvalitne vyzbrojená armáda schopná rýchlej reakcie nie je prežitkom ani v 21. storočí.

NATO vo svojich výročných správach pravidelne upozorňuje na klesajúce percento HDP, ktoré členské štáty vydávajú na obranu. Až teraz, po ruskej anexii Krymu a postupe ruských „dobrovoľníkov“ k prístavu Mariupol, začínajú štáty Európskej únie viac investovať do svojej obrany.

Ak sa pozrieme na desať krajín, ktoré vydávajú najviac štátnych financií na svoju armádu, nájdeme tam troch európskych zástupcov (Nemecko, Veľkú Britániu a Francúzsko).

Michal Putna, analytik Patria Online

Porovnali sme platy učiteľov v kraji a priemerné platy v danom kraji. Byť učiteľom je "najhoršie" z pohľadu zárobku, ak pracujete v Bratislavskom kraji. Učitelia v Bratislavskom kraji zarábajú približne o tretinu menej, ako je priemerný bratislavský plat.

V iných krajoch sa platy učiteľov blížia k priemerným platom v krajoch. V Prešovskom kraji má dokonca podľa informácií z prieskumu Platy.sk učiteľ vyšší plat, ako je priemerný plat v kraji celkovo.

Vysvetlením tohto rozdielu je aj to, že na pozícii učiteľa v Prešovskom kraji máme zapojených do prieskumu učiteľov s vyšším počtom odpracovaných rokov oproti kolegom z iných krajov, pričom práve pre učiteľské povolanie má prax výrazný vplyv na výšku platu.

Miroslav Dravecký, projektový manažér Platy.sk

V posledných rokoch socializmu sa ročne dokončilo 30- až 35-tisíc bytov – na dnešné časy nepredstaviteľné číslo. Treba za ním vidieť vysokú pôrodnosť a štedrú podporu štátu. Po roku 1989 nastal koniec podnikových, štátnych a družstevných bytov.

Počet dokončených bytov začal narastať po roku 2000. Nárast ovplyvnil začiatok hospodárskeho boomu v roku 2001, rozbeh prvých hypoték v roku 2000 a stavebného sporenia. Stavať sa začalo tam, kde boli peniaze.

Približne jedna štvrtina všetkých dokončených bytov sa koncentruje v Bratislavskom kraji, kde žije len desať percent obyvateľstva Slovenskej republiky.

Vladimír Baláž, ekonóm Slovenskej akadémie vied

Zdroj: Štatistický úrad SR, výpočet Tatra banka research

Počet ľudí v produktívnom veku (18 až 62 rokov) už tri roky za sebou klesá a v ďalších rokoch aj klesať bude. Tento demografický faktor bude pomáhať pri znižovaní nezamestnanosti v ďalších rokoch.

V roku 2013 klesol počet ľudí v produktívnom veku medziročne o 19-tisíc, čo by teoreticky malo znížiť nezamestnanosť až o 0,7 percentuálneho bodu. V skutočnosti je tento efekt o niečo nižší, no efekt starnutia populácie na ekonomiku sa už začal prejavovať.

Juraj Valachy, analytik Tatra banky

Poslanecké pozmeňovacie návrhy sa zverejňujú na poslednú chvíľu (počet; podiel v %)

Až 48 percent z 517 poslaneckých pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov v tomto volebnom období bolo predložených priamo v deň druhého čítania alebo jeden pracovný deň pred druhým čítaním.

To prakticky v takmer polovici prípadov znemožňuje verejnú kontrolu a pripomienkovanie týchto návrhov a rozširuje priestor na presadzovanie parciálnych záujmov jednotlivcov alebo vybraných skupín.

Priemerný čas zverejnenia pozmeňujúcich návrhov v sledovanom období od apríla 2012 do júla 2014 bola 2,02 pracovného dňa. Poslanecké pozmeňujúce a doplňujúce návrhy by sa však mali zverejňovať aspoň týždeň pred druhým čítaním v parlamente.

Robert Kičina, Podnikateľská aliancia Slovenska

Menová politika americkej centrálnej banky FED a s ňou súvisiace medzibankové sadzby sa čoraz viac odlišujú od politiky Európskej centrálnej banky (ECB) v eurozóne.

FED postupne ukončuje tretie kolo kvantitatívneho uvoľňovania a diskutuje dokonca o skoršom ako plánovanom zvýšení sadzieb (možno už v tomto roku). ECB naopak vysiela signály, že je pripravená na ďalšie uvoľňovanie.

Sadzby na peňažnom trhu v eurozóne zostanú na nule ešte tri roky a v priemere na najbližších desať rokov neprekročia jedno percento. Krivka IRS pre dolárové sadzby je výrazne strmšia. (Ide o výmenu fixnej úrokovej sadzby počas celého trvania obchodu za variabilnú krátkodobú sadzbu určenú medzibankovým peňažným trhom - LIBOR).

Dolár tak bude v strednodobom horizonte úročený výrazne viac ako euro. Navyše, pri eure došlo v posledných mesiacoch k prehodnoteniu očakávaných sadzieb smerom nadol, v prípade dolára sa očakávaný trend rastu sadzieb zdá stále realistický.

Juraj Franek, analytik Inštitútu finančnej politiky

Predbežný anualizovaný kvartálny hrubý domáci produkt (HDP) v USA vykázal rast za druhý štvrťrok o 4,2 percenta. Ide o najvyšší výkon od februára 2010. Anualizovaný údaj je odhad hodnoty ukazovateľov, ktoré sa dosiahnu ku koncu roka na základe ich priebežného vývoja počas štvrťrokov.

Vývoj predčil aj odhad analytikov oslovených agentúrou Bloomberg, ten hovoril o úrovni 3,8 percenta. Ukazuje sa tak, že základy rastu americkej ekonomiky sú čoraz pevnejšie.

Ako mizerné sa v tomto porovnaní javia výsledky eurozóny. Tá vykázala anualizovaný rast za druhý štvrťrok 0,2 percenta. Ekonomika v eurozóne navyše dostala ďalšiu ranu v dôsledku tvrdých hospodárskych sankcií proti Rusku, ktoré sa dotknú predovšetkým priemyselných výrobkov. Ekonomika eurozóny je po kríze v roku 2008 stále chorá a oživenie nie je na dohľad.

Vít Jedlička, analytik Colossea

Bilancia Európskej centrálnej banky (ECB) za posledný rok a pol klesla o viac než bilión eur, zatiaľ čo ostatné centrálne banky na čele s americkou centrálnou bankou FED svoju bilanciu nepretržite zvyšovali.

Na vysvetlenie - na strane aktív ECB sú najväčšou položkou eurové dlhopisy, úvery finančným inštitúciám eurozóny a zlato.

Už od októbra sa však situácia zmení. Začiatkom budúceho mesiaca chce ECB začať s programom nákupu dlhopisov, ktorý bude mať - aspoň podľa slov šéfa ECB Maria Draghiho - značný vplyv na výšku jej bilancie.

Jaroslav Brychta, hlavný analytik X-Trade Brokers

Prieskumy medzi podnikmi, ktoré zisťujú ich aktuálnu kondíciu a vyhliadky na najbližšie obdobie, nám poskytujú včasnú informáciu o tom, kde sa ekonomika nachádza ešte pred zverejnením reálnych dát aktivity, a aj to, kam s veľkou pravdepodobnosťou bude v najbližšom období smerovať.

Hoci slovenské prieskumy zatiaľ prinášajú optimistické výsledky, ich vývoj v zahraničí je znepokojivý. Ako znázorňuje graf, kondícia domácich podnikov je naviazaná na vývoj ich zahraničných partnerov a k reálnemu vplyvu dochádza s oneskorením zhruba jedného štvrťroka.

Zhoršovanie nálad podnikateľov v zahraničí tak dáva tušiť, že aj zlepšovaniu nálady v slovenskej ekonomike je nateraz koniec. Druhá polovica roka bude zrejme pre slovenskú ekonomiku slabšia ako tá prvá.

Andrej Arady, analytik VÚB banky

Výsledok prieskumu medzi nákupnými manažérmi (PMI) sa považuje za jeden z užitočných predstihových ukazovateľov.

Ľudia priamo z biznisu, ktorých rukami prechádzajú objednávky firiem, dávajú odpoveď na jednoduchú otázku: Zásobujete svoju firmu tak, akoby v ďalšom mesiaci malo dôjsť k nárastu výroby, alebo naopak k jej poklesu, či stagnácii?

Rozdiel jednotlivých odpovedí je zachytený v jednom výslednom čísle. Keď sa index pohybuje nad 50-bodovou hranicou, je to signál budúcej expanzie produkcie. Výsledok pod 50-bodovou hranicou sa aj historicky ukázal ako užitočný signál rizika blížiacej sa recesie.

V auguste sa tento barometer oslabil na najhoršiu úroveň od vlaňajšieho júla.

Vladimír Vaňo, hlavný ekonóm Sberbank

Graf ukazuje, aký veľký HDP vytvorí 1 kg spotrebovaných zdrojov (napríklad energetických). HDP je prepočítaný v parite kúpnej sily, to znamená očistené o odlišné cenové hladiny v jednotlivých krajinách.

Kým v Rumunsku, Srbsku či Estónsku 1 kg spotrebovaných zdrojov vyprodukuje len 0,6 jednotiek HDP prepočítaných v parite kúpnej sily, v Luxembursku či Holandsku je to viac ako tri jednotky HDP.

Slovensko sa v produktivite zdrojov nachádza tesne pod priemerom EÚ, avšak spolu s Maďarskom a Slovinskom patrí medzi lídrov regiónu strednej a východnej Európy.

Efektivita využívania zdrojov sa v mnohých krajinách výraznejšie zvýšila najmä po roku 2008, čo súvisí aj s hospodárskou krízou, ktorá zasiahla najmä na zdroje náročnejší priemysel.

Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 2. Túto bagetu jedia Slováci už 24 rokov. Čo nám chutí najviac?
 3. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 4. Kravy jedia srvátku. Výrobky vďaka tomu nemajú konkurenciu
 5. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 8. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 9. Lenivý brunch s Muchom
 10. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Do portfólia Proxenty pribudol projekt na Šancovej
 3. 60 rokov tradície s ekologickým srdcom a modernou víziou
 4. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 5. Keď ekológia spája
 6. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 7. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 8. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 9. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 10. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 11 215
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 158
 3. Od Česka až po Jadran 3 989
 4. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 456
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 259
 6. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 171
 7. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 051
 8. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 039
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 680
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 215
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister vnútra SR Roman Mikulec a predseda vlády SR Eduard Heger.

Rokovať o Mikulcovi a policajnom prezidentovi Kovaříkovi žiada Sme rodina.


2 h
Potvrdenie o očkovaní potrebujete na vstup na Eiffelovku, od víkendu pribudnú aj interiéry reštaurácií a barov. Mnohé miesta ponúkajú aj rýchlotesty priamo na mieste.

Zdravotníkov povinne očkujú viaceré štáty.


9 h
Peter Tkačenko

So vstupom do Európskej únie sa zrodil nárok na život ako v Štokholme či v Berlíne.


7 h
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová prichádza na predsedníctvo strany v Bratislave.

Kolíková zatiaľ svoj ďalší postup neoznámila


TASR 4 h

Neprehliadnite tiež

Herbert Diess

Podľa šéfa koncernu Diessa sa kríza spôsobená pandémiou už skončila.


TASR 2 h
Pladlhé roky, zbúrali ju za jeden deňváreň v Nižnej slúžila

Pre havarijný stav bola zatvorená takmer desať rokov. Stala sa rajom pre asociálov a vandalov.


5 h
Väčšina ľudí o poplatkoch za zrušenie trvalého príkazu, inkasa alebo platobnej karty nič nevie a ak áno, riešia ich len v pobočke. Zadarmo alebo aspoň lacnejšie je to cez internet banking.

Medzi najpoužívanejšie funkcie mobilného bankovníctva patrí zadávanie platieb.


TASR 5 h
Volkswagen Slovakia.

Bratislavský závod očakáva, že problémy s dodávkami polovodičových súčiastok vyvrcholia v treťom štvrťroku


TASR 5 h