Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
MIAMI, BRATISLAVA. Ak si v USA dáte na raňajky sendvič s čiernou kávou vo fastfoode Tim Hortons a cez deň vybehnete z práce po hamburger s hranolkami do reťazca Burger King, peniaze môžu skončiť v jednej kase.
Spoločnosti totiž informovali, že rokujú o spojení. Ak by sa uskutočnilo, mohli by s 18-tisíc reštauráciami vytvoriť tretí najväčší reťazec s rýchlym občerstvením na svete. Viac prevádzok by mali len McDonald's a Subway.
Utekajú pred daňami
- Spojené arab. emiráty: 55 %
- USA: 40 %
- Japonsko: 35,6 %
Najnižšia sadzba:
- Bahamy, Bahrajn, Bermudy, Kajmany, Jersey: 0 %
- Slovensko: 22 %
- svetový priemer: 23,57 %
Americký Burger King chce kúpou kanadskej siete Tim Hortons vytvoriť reťazec s trhovou hodnotou asi 18 miliárd dolárov, píše denník Financial Times.
Ich spojenie by mohlo priniesť vyššie tržby z raňajkového biznisu, v ktorom sa tradičným fastfoodom až tak nedarí.
Prípadná kúpa kanadskej siete má pre Burger King ešte jednu výhodu. Spoločnosť uviedla, že by centrálu presunula z Miami do Kanady.
Kanada má omnoho nižšie daňové zaťaženie pre firmy ako Spojené štáty. Spoločnosti Burger King by sa presunom do Kanady týkala 26,5-percentná firemná daň.
USA majú so štyridsiatimi percentami jednu z najvyšších korporátnych daní na svete, aj keď sumy sa dajú rôznymi výnimkami znížiť.
Podľa spoločnosti KPMG je vyššia daň už len v Spojených arabských emirátoch.
Obama je nahnevaný
Ak by Burger King presunul svoje sídlo do Kanady, nešlo by o prvý prípad, keď z USA odišli firmy k severnému susedovi pre lepšie daňové prostredie.
Podľa CNN za posledné desaťročie najmenej 47 amerických firiem využilo legálnu možnosť spojiť sa so zahraničným partnerom a presunúť platenie daní tam.
V júli napríklad kúpila farmaceutická firma AbbVie z Chicaga za 55 miliárd dolárov spoločnosť Shire Pharmaceuticals. Tá je zaregistrovaná na ostrove Jersey, britskej kolónii pri francúzskom pobreží s nulovou daňou.
Proti presúvaniu sídel firiem do cudziny a daňovým únikom chce bojovať aj americký prezident Barack Obama. „Vyhlasujú, že sídlia niekde inde, aj keď väčšinou operujú práve tu... Je mi jedno, že je to legálne – je to zlé,“ povedal podľa CNN v júli.
Firmy obvinil z „korporátneho dezertérstva“ a vyzval ich k „ekonomickému vlastenectvu“, píše Businessweek.
Niektorí už presun zavrhli
Americká administratíva sa snaží upraviť reguláciu a zákony tak, aby zabraňovala daňovým únikom. Podľa Businessweeku niektoré firmy po Obamových vyhláseniach zavrhli presun do zahraničia.
O presune firmy do Švajčiarska uvažovala napríklad sieť drogérií Walgreen. Opatrnejšie postupuje aj farmaceutická spoločnosť Pfizer, ktorá chcela kúpiť aktíva v britskej firme.
U nás Burger King neprežil
Fastfoodovú sieť na Slovensku predbehol etablovaný McDonald's.
BRATISLAVA. Ani dva roky nevydržala na Slovensku konkurencia siete McDonald's Burger King.
Tri prevádzky – dve v bratislavských obchodných centrách a jednu v Žiline – zatvorili vo februári 2012. Franchisingovú licenciu vlastnil majiteľ českej stavebnej firmy Tekaz.
Analytik obchodu Ľubomír Drahovský v roku 2012 povedal, že sieť doplatila na menšiu obľúbenosť fastfoodových reťazcov na Slovensku aj na etablovaný McDonald's. Ten má dnes na Slovensku 29 prevádzok 23 prevádzok (opravené 1. septembra).
V Českej republike dnes funguje štrnásť reštaurácií Burger King.
Lukáš Onderčanin, Denisa Čimová