SME

Peter Schutz: Neveria mi, že píšem, čo si myslím

Jeden výtlačok novín bude čoskoro stáť 3 alebo 5 eur, myslí si košická novinárska legenda.

Schutz (Zdroj: SME - Tomáš Benedikovič)

Jeden výtlačok novín bude čoskoro stáť 3 alebo 5 eur,
myslí si košická novinárska legenda

Peter Schutz je zrejme najznámejší slovenský politický komentátor a určite najvplyvnejší človek v slovenskej mediálnej brandži, ktorý nepracuje v Bratislave. Dáva najavo, že si je svojho postavenia vedomý.

 

Prečo nie ste na Facebooku?

Pre mňa by to bol stratený čas. Snažím sa robiť veci, ktoré mi niečo dajú. Facebook mi nič nedáva.

Mnoho bystrých ľudí hovorí, že ich to inšpiruje, že tam sa dnes presunula debata. Vás to neláka? Nikdy ste sa nepozreli, ako to tam vyzerá?

Viem, ako to tam vyzerá, mám mladších známych, ktorí sú na Facebooku. Nesúhlasím s názorom, že tam prebieha nejaká meritórna debata. Netvrdím, že sa tam neobjaví debata, na ktorej by som sa rád zúčastnil, ale prečo sa mám preto zúčastniť na dvadsiatich zbytočných? Celkovo Facebook diskusiu neskvalitňuje, ale ako Česi hovoria – ‚rozmělňuje‘.

Kde sa teda teraz deje meritórna debata?

Meritórna debata sa nielen na Slovensku, ale všade inde deje v printoch, hoci už nie je najsledovanejšia. Čo sa týka hĺbky, kvality obsahu a vôbec toho, čo mi môže dať, tak určite mi dá viac Wall Street Journal, ktorý sledujem aspoň raz za dva dni, ako akákoľvek debata na Facebooku. Neviem si predstaviť debatu na Facebooku, čo by mi dala aspoň to čo SME.

Tiež teda nahrávate myšlienke, že spoločnosť sa môže zmeniť, keď tu printové médiá nebudú.

Áno, ale ja si myslím, že printové médiá v nejakej forme prežijú. Nebude to, žiaľ, konkurenčný trh, ale ten nie je na Slovensku už ani dnes. Aj tu prežije aspoň jeden titul. Bude to prémiové čítanie pre tých, ktorí vedia, že kvalitnú žurnalistiku z podstaty veci nemôžete nájsť na Facebooku, lebo si za ňu treba zaplatiť. Možno to bude v nákladoch, povedzme, okolo desaťtisíc kusov, a denník bude stáť povedzme tri alebo 5 eur.

V Česku už nie je denník, ktorý by vlastnil niekto, kto má jadro biznisu mimo Česka. Riziká toho, že si denníky rozdelili silné domáce podnikateľské skupiny, ešte tlmí to, že český trh je pomerne pestrý a má relatívne silnú tradíciu.

Nastalo tam to, čo sa nie úplne presne nazýva oligarchizácia mediálneho trhu. Vnímam to ako veľké mínus. Vidím to na lidovkách, ktoré sledujem takmer denne, zo zvyku, v minulosti som pre nich pracoval. Odkedy je tam Babiš, šla kvalita prudko dole. Ale najpodstatnejšia vec je, že síce lidovky píšu o Babišovi bežné spravodajstvo, ako napríklad teraz z Bratislavy zo súdu z ÚPN, ale nie sú už také slobodné, aby mohli napríklad napísať, že Babišove Kostelecké uzeniny krachujú, pokiaľ by sa o tom nepísalo už aj inde. Určite to neprinesú ako prví ako výsledok svojej investigatívy. Táto koncentrácia politickej, ekonomickej a mediálnej moci v jedných rukách, v Babišových rukách, je hlavným problémom súčasného Česka.

A do akej miery ten problém oslabuje konkurencia iných silných novín, hoci tiež s vlastníkmi z českého biznisu?

V tomto prípade je konkurencia MF Dnes, ktorú tiež vlastní Babiš, a Hospodárske noviny patriace Bakalovi. Samozrejme, že konkurencia problém aspoň čiastočne zmenšuje. No už samotný fakt, že z českého mediálneho trhu vycúvali zahraniční vlastníci, je veľmi zlý. Ľudia, ktorí médiá teraz vlastnia, majú svoje záujmy a tie médiá to cítia. Napríklad Respekt povedal, že nebude informovať o kauze OKD, v ktorej figuroval Bakala, lebo Bakala je ich majiteľ.

Myslíte si, že nejaký typ myslenia alebo ideí sa bude vytrácať z médií, pretože ich majiteľmi sú ľudia, ktorí neberú médiá ako obyčajné podnikanie ale skôr ako záležitosť moci a vplyvu?

Nie, tak hlboko by som nezachádzal. Poznám chlapcov, ktorí tam robia a viem, že základná sloboda v českých médiách ostala. Do Lidových novín alebo MF Dnes si zajtra môžu napísať komentár kritický k Babišovi. Aj na Slovensku vidíme, že v novinách, ktoré z druhej ruky vlastní politická strana, tiež vychádzajú kritické názory na stranu Smer-sociálna demokracia. Ale cítite, že tam je už hlboký problém, čo sa napríklad v lidovkách až tak brutálne ešte neprejavuje. Už to cítiť. Ak odídu ľudia ako Martin Wiess, Tomáš Nemeček či Lenka Zlámalová, musí sa to skôr či neskôr prejaviť. Nielen to. Záujem oligarchu z podstaty nie je sloboda slova. Lepší je potom typ vlastníka ako napríklad nemecký akcionár PetitPressu, ktorý má len jediný záujem - zarobiť. To môže byť tiež problém, ale pre médium je vždy lepšie, ako keď ho vlastní domáci oligarcha.

Ktoré médium, okrem tých, do ktorých píšete, čiže SME, Korzára a .týždňa, si na Slovensku vážite?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3G5U na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Predseda vlády SR Robert Fico.

Privítal záver o využití aj súkromných zdrojov na oživenie domácej ekonomiky.


TASR
Ilustračné foto

Batériové úložiská tak predbehli plyn, vodné aj jadrové elektrárne.


SITA
Výstražná tabuľa a technológia zariadenia plynovodu na prepojovacom bode Budince – reverz.

Rokovalo sa aj o Balkánskej ceste.


TASR
Ilustračné foto

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť analyzovala novelu dôchodkového systému.


TASR
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu