O inováciách v zdravotníctve sme sa rozprávali s odborníkmi Jamesom Barlowom z Veľkej Británie a Johnom Coleom zo Severného Írska.
Aká inovácia je momentálne v zdravotníctve najdôležitejšia?
James Barlow: „Jedna z najdôležitejších inovácií je motivovanie ľudí, aby sa starali o svoje zdravie. Potrebujeme znížiť dopyt po zdravotnej starostlivosti. A veľká časť dopytu je pre nezdravý životný štýl. V rámci inovácií môžeme hovoriť o troch veciach: môžeme využiť technológiu, aby ľudia získali viac informácií o zdravšom správaní sa. Napríklad môj náramok hovorí, koľko som cez deň nachodil. Už dnes majú ľudia viac informácií o ich zdraví, čo môže mať dlhodobo pozitívy efekt. Druhá cesta pri inováciách je hľadanie spôsobov a motivácií, aby sa ľudia správali inak ako dnes. Napríklad, penalizovanie nezdravého spôsobu stravovania formou vyšších daní pre cukry a tuky. A odmeňovanie ľudí, ak si budú viac chrániť zdravie.“
John Cole: „Vo veľkej miere sa spoliehame na drahú starostlivosť v nemocniciach. Dnes by nemalo byť hospitalizovaných 35 percent ľudí, ktorí sú v nemocnici. Ak by dostali starostlivosť skôr a bližšie k svojmu bydlisku, do nemocnice by sa nedostali. Čakáme na to, kým ľudia ochorejú a až potom sa ich snažíme vyliečiť. Mali by sme sa správať tak, aby neochoreli. Druhá oblasť je integrovanie v systéme zdravotnej starostlivosti. Namiesto toho, aby sa každá časť zdravotníctva individuálne venovala pacientovi, mali by sme ich motivovať, aby pri starostlivosti spolupracovali. Namiesto toho, aby sme motivovali nemocnice, aby zarábali za čo najviac pacientov, mali by sme ich motivovať inak.“
O inováciách v zdravotníctve sa hovorí už dlho. Prečo sa ešte stále nezaviedli?
James Barlow: „Lebo je to zložité. Tá časť systému, ktorá by ho mala platiť, nie je tou časťou, ktorá by z toho mala dostať benefit.“
John Cole: „Vyžaduje to zmenu kultúry a víziu, ktorú by mohli ľudia nasledovať. V Severnom Írsku sme zaviedli viac týchto inovácií a ukázali sme, že fungujú. Všade na svete sa zhodujú, že spôsob, akým liečime dnes, je neudržateľný. A to najmä preto, že obyvateľstvo starne. Austrália, Kanada, škandinávske štáty či časť USA aktívne zavádzajú integrovaný systém. Je tu všeobecná zhoda, že ti je jediné riešenie.“
Ako dlho trvá zavádzanie takéhoto systému?
John Cole: „Desať rokov je optimálna doba.“
Odkedy v Severnom Írsku fungujú integrované centrá?
John Cole: „Začínali v rokoch 2002 a 2003.“
A aké majú výsledky?
John Cole: „Náklady a zdravotníctvo nerástli tak ako mali, znížili sme o 10 až 15 percent počet postelí v nemocniciach.“