VLADIMÍR MIŠAUER (43) nakrúcal reportáže zo Slovenska pre televíziu Prima už za Mečiara. Neskôr pracoval vo vedení spravodajstva Markízy, TA3 aj Twistu. Už niekoľko rokov je porotcom Novinárskej ceny.
Ako hodnotíte posledný ročník Novinárskej ceny?
„Mám pocit, že tento rok to bolo suverénne najhoršie.“
V čom?
„Každý rok robím rovnaké kategórie, regionálne príspevky a investigatívnu publicistiku. Pri regionálnych príspevkoch je ten problém dlhodobý. Regionálne médiá sú previazané s komunálnou politikou, politikmi a miestnymi podnikateľmi.“
Čo je asi logické, keďže ich väčšinou miestne samosprávy platia.
„A to na tom hrozne vidieť. Keď som bol v porote LOTOS-u, prehliadke lokálnych televíznych staníc, snažili sme sa tým ľuďom s kolegyňou Stanislavou Benickou otvárať oči a ukazovať nejakú cestu. Oni sú tam stratení nielen v tom, že sa to nemajú veľmi od koho učiť, ale najmä v tom, že sú priamo naviazaní na peniaze od samosprávy alebo od lokálnych podnikateľov. Rezignovali. Napríklad v Banskej Bystrici, kde sa stal Kotleba županom, poslali do súťaže materiál o Jánošíkovi. Bol to pekný fíčr, naozaj pekný, ale pýtam sa, je materiál o Jánošíkovi naozaj to najlepšie, čo tam spravili za rok, že nám to pošlú do súťaže? V regióne, kde sa Kotleba stal županom, sa celý rok nič zaujímavé a aktuálne nestalo?“
A kategória investigatívnej publicistiky?
„To bola tiež tragédia. Polovica prihlásených príspevkov tam vôbec nemala čo robiť, stále som sa pýtal, prečo to sem niekto poslal. Toto je investigatíva?“
Pri odovzdávaní cien ste na pódiu naznačili, že by v tejto celoštátnej kategórii mohli vyhrať aj iné reportáže, ak by však boli dotiahnuté do konca, a reportéri v nich pokračovali ďalej. Ako ste to mysleli?
„Na pódiu som to povedal preto tak, aby sa tí ľudia nad tým zamysleli, oni vedia, ktorí to sú. Pozerali ste sa, ktoré reportáže tam boli?“
Áno. Niektorých kolegov prekvapilo, že cenu nedostala reportáž Barbory Demešovej z Markízy o kotolníkovi, ktorému žilinská nemocnica platila za konzultačné služby.
„Hej, táto a ešte jedna reportáž od Jána Malocha, ktorá ukazovala na nechutné tunelovanie verejných zdrojov, oba mali super námet, no nebolo to vôbec dotiahnuté do konca. Štátny podnik Vodohospodárska výstavba, ktorý viedol nominant SNS, si najal právnika, zaťa vtedajšieho ministra životného prostredia Izáka zo SNS, aby vymohol od Slovenských elektrární doplatok za dodávku elektriny. Podľa všetkého urobil iba jeden právny úkon za čo zinkasoval neuveriteľných 1,6 milióna eur. Maloch v prvej reportáži avizuje, že sa na to bude pýtať súčasného ministra, no v tej sérii príspevkov, čo nám poslal do súťaže, už nič také nebolo. (Pozn. redakcie: Ján Maloch pokračoval v téme ďalej, oslovil aj hovorcu ministerstva, ktoré zmluvu odobrilo. V nasledujúcich reportážach o utajovaní zmluvy však komunikoval len s Vodohospodárskym podnikom).“
Čo považujete na tých reportážach za nedorobené? To, že v tom redaktori nepokračovali a nehnali kompetentných k zodpovednosti?
„Ján Maloch je dobrý reportér, ktorý má ťah na bránu, v minulosti už aj získal ceny. Preto nás pri ňom zarazilo, že v tej kauze riadne nepokračoval. Sám avizoval, že sa spýta ministra, no nespýtal sa, alebo ak sa spýtal, tak to neodvysielal. Vôbec nekonfrontoval toho bývalého riaditeľa Vodohospodárov za SNS, ktorý za to bol zodpovedný, ani ho len ľudom neukázal, že toto je ten pán, čo podpísal zmluvu. Myslím, že sa mohol opýtať aj premiéra, či mu neprekáža, že jeden štátny podnik za vymoženie oprávneného doplatku od pološtátnych elektrární nechal zrejme úplne zbytočne vyplatiť zaťovi exministra Izáka, ktorý sedel v jeho vláde, šialených 1,6 milióna eur. Možno mohol premiér vtedy zdvihnúť telefón, ak sa nevedeli dvaja jeho ministri dohodnúť, a štátny podnik mohol ušetriť veľa peňazí. Nič z toho tam však nebolo a ja sa pýtam prečo?“
Bolo to tak aj pri reportáži Barbory Demešovej?
„Priznám sa, že som tú kauzu vtedy zaznamenal iba čiastočne, no teraz v porote sme si s kolegyňou Markétou Dobiášovou z Reportérov Českej televízie kládli rovnakú otázku. Prečo táto kauza nepokračovala ďalej? Prečo sa okrem kompetentnej ministerky, ktorá jej odmietla odpovedať a zutekala pred ňou, nepýtala aj jej šéfa, teda premiéra, či mu toto „bačovanie“ neprekáža. Veď to je zodpovednosť vlády, ak sa takto plytvá verejnými peniazmi. Počuli sme, že na Barboru za túto reportáž bolo podané trestné oznámenie, a tak Markéta Dobiášová navrhla, aby sme Barbore dali aspoň čestné uznanie a ocenili, že aj keď tá reportáž nemala všetky parametre na nomináciu, tak oceníme snahu aj napriek trestnému oznámeniu na problémy upozorňovať. Stále sme si však kládli otázku, prečo by to pre to trestné oznámenie namiesto nej nedorobil nejaký kolega z Markízy. Zisťovali sme to počas sedenia poroty a nakoniec sme sa dozvedeli, že pravým dôvodom nedorobenia nebolo to trestné oznámenie, ale rozhodnutie vedenia televízie, ktoré zakázalo v kauze pokračovať.“
Od koho ste sa to dozvedeli?