BRATISLAVA. Aj zamestnanci, ktorí robia v najmenej rizikových profesiách, by mali mať od augusta zabezpečený zdravotný dohľad nad podmienkami na pracovisku, teda napríklad nad prašnosťou či hlukom.
No nebude ho musieť robiť lekár, ale stačí na to bezpečnostný technik.
Rozhodla tak vláda, ktorá schválila novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Musí ju však ešte schváliť parlament a podpísať prezident.
„Každú úpravu, ktorá približuje našu legislatívu k minimálnym požiadavkám smernice Únie, vítam,“ povedal analytik INEKO Dušan Zachar.
Novelou sa podľa neho zníži administratíva a vytvorí aj väčšia konkurencia pre firmy, ktoré poskytujú pracovnú zdravotnú službu.
Hrozila by pokuta
(na 1 zamestnanca, v eurách)
- bezpečnostný technik: 1,01
- lekár: 1,51
- verejný zdravotník: 0,86
- bezpečnostný technik: 1,53
- lekár: 2,26
- verejný zdravotník: 1,29
Podmienky pracovnej zdravotnej službe muselo ministerstvo zdravotníctva sprísniť.
Brusel totiž prikázal, aby všetky skupiny mali dohľad nad podmienkami na pracovisku.
Podmienky zmäkčila ešte vláda Ivety Radičovej.
Firmy oslobodila od platenia za pracovnú zdravotnú službu pre najmenej rizikových zamestnancov v prvej a druhej skupine.
Ide napríklad o pilotov, strojvodcov vo vlaku, ale aj úradníkov, učiteľov či predavačov potravín.
Európskej komisii sa to nepáčilo. „Slovensko je už v omeškaní, keďže je vnútroštátna legislatíva v rozpore,“ povedal Andrej Králik zo zastúpenia Komisie u nás.
Zatiaľ je podľa neho zavčasu hovoriť o sankciách. Ak by sa však Komisia obrátila na Súdny dvor EÚ, už by sme sa nemuseli vyhnúť pokute.
Náklady by boli vyššie
Tým, že ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská súhlasila, aby na zamestnancov s nižším rizikom pri práci dozerali bezpečnostní technici, sa firmám uľavilo. Výrazne to zníži ich náklady.