SME

Plyn otočíme na východ. Únia Ukrajinu len využíva, odkazuje Putin

Brusel aj Spojené štáty tlačia na Roberta Fica, aby sme posielali Ukrajine plyn zo západu na východ. Premiér súhlasí.

Robert Fico predstúpil pred verejnosť prvý raz od prehry v prezidentských voľbách.Robert Fico predstúpil pred verejnosť prvý raz od prehry v prezidentských voľbách. (Zdroj: SITA)

Agentúrny text sme nahradili autorským článkom SME

BRATISLAVA. Prvýkrát od prehry v prezidentských voľbách predstúpil vo štvrtok premiér Robert Fico zo Smeru pred verejnosť.

Na tlačovej besede hovoril o konflikte Ruska s Ukrajinou a slovenských možnostiach, ako susedovi pomôcť.

Dodávky plynu zo Slovenska na Ukrajinu si veľmi praje Európska únia, ktorej sme členom, ale aj svetová mocnosť, USA, by rada videla, ako sa Ukrajina vymaní spod ruského vplyvu.

Americký viceprezident Joe Biden preto Ficovi telefonoval. Od ruského prezidenta Vladimira Putina zasa dostal včera premiér list.

Pomocník Putin

Plyn na východ
Aké sú prúdy
  • už dnes funguje reverzný tok plynu na Ukrajinu z Maďarska a Poľska, spolu ide zhruba o 7 miliárd kubíkov ročne,
  • plyn by mohla Ukrajina odoberať aj cez nás,
  • dnes platí za 1000 kubických metrov 485 dolárov, ak by brala plyn z nášho územia, ušetrila by zrejme vyše 100 eur na tisíc kubických metroch.

Putin v liste kritizuje Európsku úniu, ktorá podľa neho iba vyjadruje záujem Ukrajine pomôcť. V skutočnosti jej ide podľa Putina o niečo iné.

„Únia využíva ekonomiku Ukrajiny ako zdroj potravín, ocele a minerálnych zdrojov. V tom istom čase ju však využíva aj ako trh na predaj svojich polotovarov a tovarov,“ píše Putin v liste, ktorý sčasti sprístupnil Gazprom.

Rusko sa podľa neho cez trojmesačnú zľavu na plyn snažilo Ukrajine pomôcť, ale tá nevládala platiť ani za zlacnený plyn.

Gazprom Ukrajine minulý týždeň zdražil plyn takmer o sto percent.

Čo je v nezverejnenej časti listu, nevedno. Fico tvrdí, že ho dostali európski politici zo všetkých krajín, ktoré z Ruska odoberajú plyn, a písalo sa v ňom aj o tom, o čom sa rozprával s americkým viceprezidentom.

S ním hovoril aj o spätnom toku plynu.

Stále spomína podmienky

Premiér je pripravený obrátený tok plynu podporiť. Tradične opakuje aj to, že nechce, aby sme na projekt doplácali.

Pýta preto záruky, že prepojkou bude niekto skutočne Ukrajine plyn posielať, aby sa investícia do nej vrátila. Hovorí sa približne o 20 miliónoch eur.

Šéf Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba nechápe Ficove argumenty. Podľa jeho informácií sa ešte minulý rok podarilo v spolupráci s Bruselom nájsť riešenie, ako posielať plyn na Ukrajinu len za desať miliónov eur.

„Bola ohlásená dohoda, že Európska komisia je pripravená týchto desať miliónov eur zaplatiť.“

Slovensko je chránené

Fico zasa cituje z Putinovho listu, že Ukrajina za plyn poctivo neplatí a že prestala dopĺňať svoje zásobníky. Sú to najväčšie zásobníky v Európe a ak sa do konca leta nenaplnia, tak sa v zime plyn nedotlačí hlavným ťahom do západnej Európy.

Zásoby plynu najskôr platí Ukrajina a až potom jej tieto služby zohľadní Gazprom v odmene za to, že pumpuje jeho plyn na Západ.

Len na naplnenie zásobníkov potrebuje Ukrajina päť miliárd dolárov. Putin varuje, že dodávky na Ukrajinu môže Rusko zastaviť.

Slovensko je stále chránené možnosťou získať plyn reverzom z Česka.


Kliknutím mapu zväčšíte

Fico: Hrozí vojenský konflikt

Premiér potvrdil, že naše tajné služby sa zaoberajú situáciou na Ukrajine.

BRATISLAVA. Premiér Robert Fico zo Smeru sleduje situáciu na Ukrajine s veľkými obavami. U našich susedov podľa neho hrozí vojenský konflikt a úplná destabilizácia štátu.

„Informácie, ktoré máme, potvrdzujú, že hrozba vnútorného vojenského konfliktu v určitej časti Ukrajiny je veľmi vysoká,“ vyhlásil Fico.

Situáciou sa podľa neho naplno zaoberajú aj spravodajské služby, v stave pohotovosti je bezpečnostná rada štátu. „Nevylučujem, že ju v krátkom čase zvolám.“

Aké bezpečnostné riziká Slovensku hrozia, sa denník SME pýtal Slovenskej informačnej služby už v stredu. Tajná služba zatiaľ mlčí.

Na otázky, ako vyhodnocuje riziko vojnového konfliktu na Ukrajine a či podobne ako Švédi nezaznamenala na našom území zvýšenú aktivitu ruskej tajnej služby, si vyžiadala dlhší čas.

Fico varoval pred dôsledkami sankcií proti Rusku. Pre mnohé štáty by podľa neho znamenali ťažkosti.

„Vo vojenskej oblasti by sme okamžite nemali možnosť zabezpečovať náhradné dielce pre leteckú techniku.“ Verí, že taká situácia nenastane.

Mirek Tóda a tasr

List Putina pre lídrov európskych štátov

Vážení kolegovia,

Výkon ukrajinskej ekonomiky sa v uplynulých mesiacoch prudko prepadol, rovnako ako jej priemysel a stavebný sektor, zatiaľ čo rozpočtový deficit stúpa a odliv zahraničného kapitálu zrýchľuje. Stav menového systému Ukrajiny je stále viac a viac žalostný. Ukrajinská ekonomika neochvejne smeruje k bankrotu, k zastaveniu výroby a k prudkému rastu nezamestnanosti.

Rusko a členské štáty EÚ sú hlavnými obchodnými partnermi Ukrajiny. Vychádzajúc z toho, na summite EÚ a Ruska, ktorý sa konal na konci januára, sme dospeli k dohode s našimi európskymi partnermi, že budeme udržiavať konzultácie a riešiť rozvoj ukrajinskej ekonomiky s ohľadom na záujmy Ukrajiny aj našich krajín, zatiaľ čo sa budú formovať integračné aliancie s účasťou Ukrajiny. Avšak všetky pokusy zo strany Ruska zrealizovať skutočné konzultácie a riešenia problému nepriniesli žiadne výsledky.

Namiesto reálnych konzultácií sú na nás kladené výzvy k zníženiu zmluvnej ceny za ruský zemný plyn – údajne politicky motivované ceny. Nadobúdame z toho potom pocit, že európski partneri chcú jednostranne obviniť Rusko z následkov ekonomickej krízy na Ukrajine.

Už od prvého dňa existencie Ukrajiny ako samostatného štátu Rusko podporovalo stabilitu ukrajinskej ekonomiky tým, že jej poskytovalo dodávky zemného plynu za výhodné ceny – nižšie ako trhové ceny. V januári 2009, za účasti vtedajšej premiérky Júlie Tymošenkovej, bola podpísaná kúpno-predajná zmluva na dodávky zemného plynu na obdobie 2009 – 2019. Táto zmluva regulovala otázky týkajúce sa dodania a platby za produkt a poskytovala tiež záruky na jeho neprerušovaný tranzit cez územie Ukrajiny. Rusko si do písmena plní záväzky vyplývajúce zo zmluvy. Mimochodom, vtedajší ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan dnes zastáva podobnú funkciu vo vláde v Kyjeve.

Celkový objem zemného plynu dodaného podľa zmluvy na Ukrajinu za obdobie 2009 – 2014 (za prvý kvartál) predstavuje 147,2 miliárd metrov kubických. Tu by som rád zdôraznil, že cenový vzorec stanovený v zmluve nebol menený od jej podpisu. A Ukrajina realizovala pravidelné platby za dodaný zemný plyn v súlade s týmto vzorcom až do augusta 2013.

Skutočnosť, že po podpise zmluvy Rusko poskytlo Ukrajine celý rad bezprecedentných privilégií a zľavy z ceny zemného plynu je ďalšia vec. Vzťahuje sa to na zľavy deklarované v zmluve podpísanej v Charkove v roku 2010. To tiež odkazuje na zľavy z cien ruského plynu, ktorý nakupovali ukrajinské chemické závody. Kvôli kritickému stavu ukrajinskej ekonomiky Rusko poskytlo v decembri 2013 Ukrajine zľavu zo zmluvných cien plynu na tri mesiace. Počnúc rokom 2009, súčet týchto zliav predstavuje sumu 17 miliárd USD. K tomu by sme mali prirátať ďalších 18,4 miliárd USD ako minimálnu pokutu, za ktorú si môže Ukrajina sama.

Spolu tak za uplynulé štyri roky poskytlo Rusko ukrajinskej ekonomike dotáciu vo výške 35,4 miliardy USD. Navyše vlani v decembri Rusko poskytlo Kyjevu úver vo výške ďalších 3 miliárd USD. Tieto obrovské sumy Moskva vynaložila na udržanie stability a kredibility ukrajinskej ekonomiky a zachovanie pracovných miest. Žiadny iný štát tak nepodporil Ukrajinu ako Rusko.

A čo európski partneri? Namiesto skutočnej pomoci Ukrajine ponúkli len sľuby, ktoré nie sú podložené žiadnymi reálnymi činmi. EÚ využíva Ukrajinu len ako zdroj základných potravinárskych a nerastných surovín a zároveň ako trh pre hotové produkty, čím prispieva k rastu obchodného deficitu Ukrajiny, ktorý už prekročil 10 miliárd USD. To sú takmer dve tretiny celkového deficitu Ukrajiny za rok 2013.

Krízu ukrajinskej ekonomiky z veľkej časti vyvolala nerovnováha v obchodnej výmene s Európskou úniou, čo zase negatívne ovplyvnilo schopnosť Kyjeva plniť svoje zmluvné záväzky za dodávky plynu. Gazprom nepožaduje nič iné, len dodržiavanie záväzkov vyplývajúcich z kontraktu z roku 2009, pričom v ňom neplánuje žiadne dodatočné zmeny. A to sa týka aj zmluvnej ceny za plyn, ktorá sa určuje striktne v súlade s dohodnutým vzorcom. Rusko však nemôže a nemalo by jednostranne niesť bremeno podpory ukrajinskej ekonomiky v podobe poskytovania zliav či odpustenia dlhov, čím v podstate pokrýva schodok Kyjeva v obchode s EÚ.

Dlh NAK Naftogaz Ukraine za dodávky plynu každý mesiac stúpa. V novembri a decembri 2013 tento dlh predstavoval sumu 1 451,5 milárd USD, vo februári 2014 sa zvýšil o ďalších 260,3 miliónov a v marci o ďalších 526,1 miliónov USD. Chcel by som tiež upozorniť na skutočnosť, že ešte v marci odoberala Ukrajina plyn za zľavnenú cenu (268,5 USD za tisíc metrov kubických plynu) a ani tieto dodávky doteraz neuhradila.

Za týchto podmienok a v súlade s článkami 5.15, 5.8 a 5.3 dlhodobej zmluvy o dodávkach plynu medzi Gazpromom a Ukrajnou je Gazprom nútený prejsť do režimu záloh za dodávky plynu a v prípade ďalších porušení platobných podmienok úplne alebo čiastočne zastaví dodávky plynu na Ukrajinu. Inými slovami, Gazprom dodá Ukrajine len taký objem plynu, ako si dopredu predplatí.

Nepochybne, toto sú extrémne opatrenia. Plne si uvedomujeme, že toto môže zvýšiť riziko ohrozenia transport plynu cez Ukrajinu do EÚ. Sme si vedomí aj toho, že situácia Ukrajine sťaží vytvorenie dostatočných rezerv plynu pre jesenné a zimné obdobie. Pre zabezpečenie neprerušeného tranzitu suroviny do Európy je potrebné dodať Ukrajine 11,5 miliardy m3 plynu, čo bude stáť približne 5 miliárd USD.

Skutočnosť, že naši európski partneri sa jednostranne rozhodli vycúvať z konzultácií s Ruskom znamená, že nám nedali na výber. Existuje len jediné východisko z tejto situácie, a to bezodkladne začať konzultácie na úrovni ministrov hospodárstva, financií a energetiky a spoločne vypracovať návrh krokov na stabilizáciu ukrajinskej ekonomiky a zabezpečenie dodávky a tranzitu ruského plynu v súlade s podmienkami spomínaného kontraktu. Nesmieme strácať čas, musíme začať koordinovať konkrétne kroky. Až teraz ku koncu sa obraciame na európskych partnerov.

Rusko je pripravené podieľať sa na stabilizácii ukrajinskej ekonomiky, ale nie jednostranne, ale za rovnakých podmienok spolu s európskymi partnermi. Je potrebné vziať do úvahy aj doterajšie investície, príspevky a výdavky na podporu Ukrajiny zo strany Ruska. Len takýto prístup považujeme za férový a vyvážený, a len ten môže priniesť úspech.

Vladimir Putin

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (19. 3. 2024)
USD 1.089
AUD 1.658
CZK 25.200
JPY 162.510
CAD 1.475
GBP 0.855
HUF 394.950
PLN 4.311
CHF 0.963
SEK 11.318

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 173
  2. Každý piaty zomrie 9 016
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 778
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 149
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 805
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 786
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 231
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 489
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 725
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 676
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 781
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 162
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 435
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 838
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marketér Pavol Minár.

Pavol Minár hovorí o kampaniach.


Jakub Pavlús.

Niektorí kandidáti zamestnávajú našu myseľ, aby sme nekládli podstatnejšie otázky.


Jaroslav Haščák.

Finančníka prvýkrát obvinili v novembri 2022.


TASR a 1 ďalší
Diskusia Petra Pellegriniho s Ivanom Korčokom v televízii Markíza pred prvým kolom prezidentských volieb.

Diskusia bola predposlednou pred moratóriom


a 1 ďalší

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Prepúšťanie sa dotkne prevažne pracovných miest v kanceláriách.


TASR
Ilustračná snímka.

Inflácia v krajine sa stabilizovala.


SITA
Pozemky, na ktorých malo vyrásť nákupné centrum Aqario.

Komplex Aquario už zostane len na papieri.


Ak si daňové priznanie podávate sami, časť daní darujete priamo v tlačive daňového priznania.

Aj oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 2. apríla.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 231
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 489
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 725
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 676
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 781
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 162
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 435
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 838
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu