SME
Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ V PIATOK 10:10

Plyn otočíme na východ. Únia Ukrajinu len využíva, odkazuje Putin

Brusel aj Spojené štáty tlačia na Roberta Fica, aby sme posielali Ukrajine plyn zo západu na východ. Premiér súhlasí.

Robert Fico predstúpil pred verejnosť prvý raz od prehry v prezidentských voľbách.Robert Fico predstúpil pred verejnosť prvý raz od prehry v prezidentských voľbách. (Zdroj: SITA)

Agentúrny text sme nahradili autorským článkom SME

BRATISLAVA. Prvýkrát od prehry v prezidentských voľbách predstúpil vo štvrtok premiér Robert Fico zo Smeru pred verejnosť.

Na tlačovej besede hovoril o konflikte Ruska s Ukrajinou a slovenských možnostiach, ako susedovi pomôcť.

Dodávky plynu zo Slovenska na Ukrajinu si veľmi praje Európska únia, ktorej sme členom, ale aj svetová mocnosť, USA, by rada videla, ako sa Ukrajina vymaní spod ruského vplyvu.

Americký viceprezident Joe Biden preto Ficovi telefonoval. Od ruského prezidenta Vladimira Putina zasa dostal včera premiér list.

Pomocník Putin

Plyn na východ
Aké sú prúdy
 • už dnes funguje reverzný tok plynu na Ukrajinu z Maďarska a Poľska, spolu ide zhruba o 7 miliárd kubíkov ročne,
 • plyn by mohla Ukrajina odoberať aj cez nás,
 • dnes platí za 1000 kubických metrov 485 dolárov, ak by brala plyn z nášho územia, ušetrila by zrejme vyše 100 eur na tisíc kubických metroch.

Putin v liste kritizuje Európsku úniu, ktorá podľa neho iba vyjadruje záujem Ukrajine pomôcť. V skutočnosti jej ide podľa Putina o niečo iné.

„Únia využíva ekonomiku Ukrajiny ako zdroj potravín, ocele a minerálnych zdrojov. V tom istom čase ju však využíva aj ako trh na predaj svojich polotovarov a tovarov,“ píše Putin v liste, ktorý sčasti sprístupnil Gazprom.

Rusko sa podľa neho cez trojmesačnú zľavu na plyn snažilo Ukrajine pomôcť, ale tá nevládala platiť ani za zlacnený plyn.

Gazprom Ukrajine minulý týždeň zdražil plyn takmer o sto percent.

Čo je v nezverejnenej časti listu, nevedno. Fico tvrdí, že ho dostali európski politici zo všetkých krajín, ktoré z Ruska odoberajú plyn, a písalo sa v ňom aj o tom, o čom sa rozprával s americkým viceprezidentom.

S ním hovoril aj o spätnom toku plynu.

Stále spomína podmienky

Premiér je pripravený obrátený tok plynu podporiť. Tradične opakuje aj to, že nechce, aby sme na projekt doplácali.

Pýta preto záruky, že prepojkou bude niekto skutočne Ukrajine plyn posielať, aby sa investícia do nej vrátila. Hovorí sa približne o 20 miliónoch eur.

Šéf Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba nechápe Ficove argumenty. Podľa jeho informácií sa ešte minulý rok podarilo v spolupráci s Bruselom nájsť riešenie, ako posielať plyn na Ukrajinu len za desať miliónov eur.

„Bola ohlásená dohoda, že Európska komisia je pripravená týchto desať miliónov eur zaplatiť.“

Slovensko je chránené

Fico zasa cituje z Putinovho listu, že Ukrajina za plyn poctivo neplatí a že prestala dopĺňať svoje zásobníky. Sú to najväčšie zásobníky v Európe a ak sa do konca leta nenaplnia, tak sa v zime plyn nedotlačí hlavným ťahom do západnej Európy.

Zásoby plynu najskôr platí Ukrajina a až potom jej tieto služby zohľadní Gazprom v odmene za to, že pumpuje jeho plyn na Západ.

Len na naplnenie zásobníkov potrebuje Ukrajina päť miliárd dolárov. Putin varuje, že dodávky na Ukrajinu môže Rusko zastaviť.

Slovensko je stále chránené možnosťou získať plyn reverzom z Česka.


Kliknutím mapu zväčšíte

Fico: Hrozí vojenský konflikt

Premiér potvrdil, že naše tajné služby sa zaoberajú situáciou na Ukrajine.

BRATISLAVA. Premiér Robert Fico zo Smeru sleduje situáciu na Ukrajine s veľkými obavami. U našich susedov podľa neho hrozí vojenský konflikt a úplná destabilizácia štátu.

„Informácie, ktoré máme, potvrdzujú, že hrozba vnútorného vojenského konfliktu v určitej časti Ukrajiny je veľmi vysoká,“ vyhlásil Fico.

Situáciou sa podľa neho naplno zaoberajú aj spravodajské služby, v stave pohotovosti je bezpečnostná rada štátu. „Nevylučujem, že ju v krátkom čase zvolám.“

Aké bezpečnostné riziká Slovensku hrozia, sa denník SME pýtal Slovenskej informačnej služby už v stredu. Tajná služba zatiaľ mlčí.

Na otázky, ako vyhodnocuje riziko vojnového konfliktu na Ukrajine a či podobne ako Švédi nezaznamenala na našom území zvýšenú aktivitu ruskej tajnej služby, si vyžiadala dlhší čas.

Fico varoval pred dôsledkami sankcií proti Rusku. Pre mnohé štáty by podľa neho znamenali ťažkosti.

„Vo vojenskej oblasti by sme okamžite nemali možnosť zabezpečovať náhradné dielce pre leteckú techniku.“ Verí, že taká situácia nenastane.

Mirek Tóda a tasr

List Putina pre lídrov európskych štátov

Vážení kolegovia,

Výkon ukrajinskej ekonomiky sa v uplynulých mesiacoch prudko prepadol, rovnako ako jej priemysel a stavebný sektor, zatiaľ čo rozpočtový deficit stúpa a odliv zahraničného kapitálu zrýchľuje. Stav menového systému Ukrajiny je stále viac a viac žalostný. Ukrajinská ekonomika neochvejne smeruje k bankrotu, k zastaveniu výroby a k prudkému rastu nezamestnanosti.

Rusko a členské štáty EÚ sú hlavnými obchodnými partnermi Ukrajiny. Vychádzajúc z toho, na summite EÚ a Ruska, ktorý sa konal na konci januára, sme dospeli k dohode s našimi európskymi partnermi, že budeme udržiavať konzultácie a riešiť rozvoj ukrajinskej ekonomiky s ohľadom na záujmy Ukrajiny aj našich krajín, zatiaľ čo sa budú formovať integračné aliancie s účasťou Ukrajiny. Avšak všetky pokusy zo strany Ruska zrealizovať skutočné konzultácie a riešenia problému nepriniesli žiadne výsledky.

Namiesto reálnych konzultácií sú na nás kladené výzvy k zníženiu zmluvnej ceny za ruský zemný plyn – údajne politicky motivované ceny. Nadobúdame z toho potom pocit, že európski partneri chcú jednostranne obviniť Rusko z následkov ekonomickej krízy na Ukrajine.

Už od prvého dňa existencie Ukrajiny ako samostatného štátu Rusko podporovalo stabilitu ukrajinskej ekonomiky tým, že jej poskytovalo dodávky zemného plynu za výhodné ceny – nižšie ako trhové ceny. V januári 2009, za účasti vtedajšej premiérky Júlie Tymošenkovej, bola podpísaná kúpno-predajná zmluva na dodávky zemného plynu na obdobie 2009 – 2019. Táto zmluva regulovala otázky týkajúce sa dodania a platby za produkt a poskytovala tiež záruky na jeho neprerušovaný tranzit cez územie Ukrajiny. Rusko si do písmena plní záväzky vyplývajúce zo zmluvy. Mimochodom, vtedajší ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan dnes zastáva podobnú funkciu vo vláde v Kyjeve.

Celkový objem zemného plynu dodaného podľa zmluvy na Ukrajinu za obdobie 2009 – 2014 (za prvý kvartál) predstavuje 147,2 miliárd metrov kubických. Tu by som rád zdôraznil, že cenový vzorec stanovený v zmluve nebol menený od jej podpisu. A Ukrajina realizovala pravidelné platby za dodaný zemný plyn v súlade s týmto vzorcom až do augusta 2013.

Skutočnosť, že po podpise zmluvy Rusko poskytlo Ukrajine celý rad bezprecedentných privilégií a zľavy z ceny zemného plynu je ďalšia vec. Vzťahuje sa to na zľavy deklarované v zmluve podpísanej v Charkove v roku 2010. To tiež odkazuje na zľavy z cien ruského plynu, ktorý nakupovali ukrajinské chemické závody. Kvôli kritickému stavu ukrajinskej ekonomiky Rusko poskytlo v decembri 2013 Ukrajine zľavu zo zmluvných cien plynu na tri mesiace. Počnúc rokom 2009, súčet týchto zliav predstavuje sumu 17 miliárd USD. K tomu by sme mali prirátať ďalších 18,4 miliárd USD ako minimálnu pokutu, za ktorú si môže Ukrajina sama.

Spolu tak za uplynulé štyri roky poskytlo Rusko ukrajinskej ekonomike dotáciu vo výške 35,4 miliardy USD. Navyše vlani v decembri Rusko poskytlo Kyjevu úver vo výške ďalších 3 miliárd USD. Tieto obrovské sumy Moskva vynaložila na udržanie stability a kredibility ukrajinskej ekonomiky a zachovanie pracovných miest. Žiadny iný štát tak nepodporil Ukrajinu ako Rusko.

A čo európski partneri? Namiesto skutočnej pomoci Ukrajine ponúkli len sľuby, ktoré nie sú podložené žiadnymi reálnymi činmi. EÚ využíva Ukrajinu len ako zdroj základných potravinárskych a nerastných surovín a zároveň ako trh pre hotové produkty, čím prispieva k rastu obchodného deficitu Ukrajiny, ktorý už prekročil 10 miliárd USD. To sú takmer dve tretiny celkového deficitu Ukrajiny za rok 2013.

Krízu ukrajinskej ekonomiky z veľkej časti vyvolala nerovnováha v obchodnej výmene s Európskou úniou, čo zase negatívne ovplyvnilo schopnosť Kyjeva plniť svoje zmluvné záväzky za dodávky plynu. Gazprom nepožaduje nič iné, len dodržiavanie záväzkov vyplývajúcich z kontraktu z roku 2009, pričom v ňom neplánuje žiadne dodatočné zmeny. A to sa týka aj zmluvnej ceny za plyn, ktorá sa určuje striktne v súlade s dohodnutým vzorcom. Rusko však nemôže a nemalo by jednostranne niesť bremeno podpory ukrajinskej ekonomiky v podobe poskytovania zliav či odpustenia dlhov, čím v podstate pokrýva schodok Kyjeva v obchode s EÚ.

Dlh NAK Naftogaz Ukraine za dodávky plynu každý mesiac stúpa. V novembri a decembri 2013 tento dlh predstavoval sumu 1 451,5 milárd USD, vo februári 2014 sa zvýšil o ďalších 260,3 miliónov a v marci o ďalších 526,1 miliónov USD. Chcel by som tiež upozorniť na skutočnosť, že ešte v marci odoberala Ukrajina plyn za zľavnenú cenu (268,5 USD za tisíc metrov kubických plynu) a ani tieto dodávky doteraz neuhradila.

Za týchto podmienok a v súlade s článkami 5.15, 5.8 a 5.3 dlhodobej zmluvy o dodávkach plynu medzi Gazpromom a Ukrajnou je Gazprom nútený prejsť do režimu záloh za dodávky plynu a v prípade ďalších porušení platobných podmienok úplne alebo čiastočne zastaví dodávky plynu na Ukrajinu. Inými slovami, Gazprom dodá Ukrajine len taký objem plynu, ako si dopredu predplatí.

Nepochybne, toto sú extrémne opatrenia. Plne si uvedomujeme, že toto môže zvýšiť riziko ohrozenia transport plynu cez Ukrajinu do EÚ. Sme si vedomí aj toho, že situácia Ukrajine sťaží vytvorenie dostatočných rezerv plynu pre jesenné a zimné obdobie. Pre zabezpečenie neprerušeného tranzitu suroviny do Európy je potrebné dodať Ukrajine 11,5 miliardy m3 plynu, čo bude stáť približne 5 miliárd USD.

Skutočnosť, že naši európski partneri sa jednostranne rozhodli vycúvať z konzultácií s Ruskom znamená, že nám nedali na výber. Existuje len jediné východisko z tejto situácie, a to bezodkladne začať konzultácie na úrovni ministrov hospodárstva, financií a energetiky a spoločne vypracovať návrh krokov na stabilizáciu ukrajinskej ekonomiky a zabezpečenie dodávky a tranzitu ruského plynu v súlade s podmienkami spomínaného kontraktu. Nesmieme strácať čas, musíme začať koordinovať konkrétne kroky. Až teraz ku koncu sa obraciame na európskych partnerov.

Rusko je pripravené podieľať sa na stabilizácii ukrajinskej ekonomiky, ale nie jednostranne, ale za rovnakých podmienok spolu s európskymi partnermi. Je potrebné vziať do úvahy aj doterajšie investície, príspevky a výdavky na podporu Ukrajiny zo strany Ruska. Len takýto prístup považujeme za férový a vyvážený, a len ten môže priniesť úspech.

Vladimir Putin

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 19 503
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 366
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 13 064
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 437
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 283
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 820
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 901
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 802
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 712
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 4 830
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Reverz plynu na východ

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Európska únia, Osobné dodávky, Ukrajina
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Milióny na IT z čias Žigu sú ukážkovým plytvaním, na ťahu je NAKA

Bezpečnostný systém na hospodárstve bol predražený, tvrdí NKÚ.

Peter Žiga pred novinármi.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Chaos sa šíri krajinou

Šialenejšie ako meniť zákon pre Cibulkovú je zaradiť poľnohospodárstvo do očkovania kritickej infraštruktúry.

Peter Schutz

Koronavírus na Slovensku: Celoplošné testovanie je zásah s najrýchlejším účinkom, tvrdí Krajčí (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 220-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 362 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Neprehliadnite tiež

Zomrel bývalý viceguvernér NBS Jozef Mudrík

Mudrík bol viceguvernérom NBS v rokoch 1995 až 2001.

Jozef Mudrík na snímke z roku 2000.

O kvalite vakcíny AstraZeneca sú pochybnosti, Slovensko má zazmluvnených 3,6 milióna dávok

Krajčí zazmluvnil ďalšie dodávky vakcín od Pfizer/BioNTech a Moderny.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Šíri sa ďalšia podvodná stránka, tentokrát imituje Tatra banku

Pred týždňom polícia upozorňovala na podvodnú stránku, ktorá zase imitovala VÚB banku.

Ilustračné foto.

Ako prilákať ľudí do najhoršej lokality Bratislavy? Developer to skúsi

Pri Pentagone chcú stavať, mesto im dalo zelenú.

Vizualizácia projektu Bytový dom Hradská.