Vláda chce motivovať ľudí k práci a znížiť zneužívanie sociálneho systému

Bratislava 4. novembra (TASR) - Motivácia ľudí v produktívnom veku k aktívnej práci a zároveň vytvorenie systému sociálneho zabezpečenia, ktorý by v ...

Bratislava 4. novembra (TASR) - Motivácia ľudí v produktívnom veku k aktívnej práci a zároveň vytvorenie systému sociálneho zabezpečenia, ktorý by v prípade absencie vlastných príjmov alebo hmotnej núdze poskytol všetkým občanom solidárne zdroje na pokrytie ich primeraných životných potrieb, bude základným cieľom sociálnej politiky vlády. Uvádza sa to v programovom vyhlásení, ktoré dnes schválil vládny kabinet.

Prioritami vlády v sociálnej oblasti budú zníženie nezamestnanosti a zvýšenie efektívnosti sociálneho systému. Na dosiahnutie týchto cieľov pripraví reformné opatrenia takmer vo všetkých sférach sociálnej politiky. Cieľom reforiem je zníženie zneužívania sociálneho systému, odstraňovanie byrokracie a potláčanie korupcie.

Vláda pripraví podmienky na postupné vytvorenie bezpečného a spravodlivého dôchodkového systému, postaveného na troch pilieroch, ktorý bude univerzálny pre všetkých ekonomicky aktívnych občanov. Odvody do priebežného systému budú znížené v maximálnej možnej miere s prihliadnutím na možnosti štátu zabezpečiť zdroje pre Sociálnu poisťovňu. Sporenie prostredníctvom individuálnych účtov vytvorí priestor, aby v budúcnosti o čase svojho odchodu do dôchodku mohol rozhodovať sám občan. Správu aktív v systéme bude zabezpečovať súkromný sektor, pričom výber správcu bude v plnej kompetencii občana. Subjekty pôsobiace v tomto systéme budú podliehať nezávislému regulačnému orgánu s veľkým dôrazom na bezpečnosť vkladov. Vláda podporí aj posilnenie dobrovoľných foriem dôchodkového sporenia a poistenia vo forme daňových výhod. V oblasti doplnkového dôchodkového poistenia vláda pripraví rekodifikáciu právnej úpravy s cieľom eliminovať riziká poškodenia klientov, dosiahnuť vyššiu mieru transparentnosti pri činnosti týchto spoločností a zabezpečiť ich nezávislý dohľad.

Vláda prehodnotí tiež platné znenie zákona o sociálnom poistení ešte pred nadobudnutím jeho účinnosti. Zámerom je odstrániť najmä deformácie, ktoré zakladajú neopodstatnené nerovnosti medzi občanmi, alebo zavádzajú do sociálneho systému cudzorodé prvky, napríklad začlenenie kúpeľnej starostlivosti do sociálneho poistenia. Vláda prehodnotí aj štruktúru a pôsobnosť orgánov Sociálnej poisťovne tak, aby sa zefektívnila jej činnosť a dosiahol lepší systém kontroly. V oblasti nemocenského poistenia prijme vláda opatrenia zamedzujúce zneužívaniu systému. Cieľom je presunúť povinnosť úhrady nemocenských dávok pri krátkodobej práceneschopnosti zo Sociálnej poisťovne na zamestnávateľa a s primeranou participáciou zamestnanca. To bude sprevádzané adekvátnym znížením odvodového zaťaženia zamestnávateľov a podporou rozvoja príslušných produktov komerčného poistenia. Cieľom reformy poistenia v nezamestnanosti bude posilnenie princípu zásluhovosti a princípu osobnej zodpovednosti občana za vlastnú pracovnú a sociálnu situáciu.

V oblasti nezamestnanosti vláda pripraví a presadí opatrenia, ktoré zvýšia motiváciu ľudí nájsť a udržať si zamestnanie, a to najmä u tých, ktorých potenciálna mzda na trhu práce je nízka. Osobitnú pozornosť bude vláda pri týchto opatreniach venovať dlhodobo nezamestnaným tak, aby zabezpečenie ich základných potrieb bolo spojené s primeranou motiváciou zamestnať sa. V rámci týchto zámerov vláda napríklad prehodnotí úlohu prídavkov na deti v nadväznosti na zvýšenie odpočítateľných položiek na daňovníka, rodiča aj deti, zavedenie detských daňových kreditov, väčší dôraz na poskytovanie sociálnej pomoci nefinančným plnením či možnosť dočasného súbehu časti sociálnych dávok a mzdy. Vzhľadom na disproporcie vo vývoji nezamestnanosti medzi jednotlivými regiónmi bude vláda podporovať mobilitu pracovnej sily, a to konkrétnymi opatreniami v rámci sociálneho systému, ako aj prepojením bytovej politiky a politiky zamestnanosti. Vláda dôkladne zanalyzuje Zákonník práce a zákon o kolektívnom vyjednávaní a navrhne zmeny, ktoré významne spružnia trh práce. Vláda navrhne nový zákon o zamestnanosti, kompatibilný s Európskou stratégiou zamestnanosti. Vláda navrhne aj reformu Národného úradu práce a poistenia v nezamestnanosti tak, aby sa odstránilo, alebo oslabilo jeho procyklické pôsobenie na trh práce, posilnil sa princíp zásluhovosti, dosiahla sa lepšia koordinácia politiky trhu práce, zrušili sa krajské úrady práce a posilnila sa spätná väzba na podmienky miestnych trhov práce.

V sfére prorodinnej politiky vláda navrhne prijatie nového zákona o rodine a samostatný zákon na ochranu práv detí. Zámerom je oddeliť poskytovanie prídavkov na deti od finančnej podpory študentov vysokých škôl, ktorú bude riešiť osobitným systémom štipendií v rámci dokončenia reformy vysokoškolského vzdelávania.

Vláda bude pokračovať v presadzovaní zásady nediskriminácie a rovnakého zaobchádzania s mužmi a ženami v praktickom živote, a to najmä pokiaľ ide o prístup k zamestnaniu, odbornú prípravu, postup, pracovné podmienky a odmeňovanie. Zabezpečí implementáciu koncepcie integrácie zdravotne postihnutých do života, aby mohli pracovať a plnohodnotne sa zúčastňovať na živote spoločnosti. Osobitná pozornosť bude venovaná boju proti podvodom a korupcii vo všetkých oblastiach sociálnej politiky, najmä v prípadoch nelegálnej práce registrovaných nezamestnaných, pri zneužívaní invalidných dôchodkov a pomoci postihnutým, ako aj v oblasti zneužívania dávok sociálnej pomoci. Vláda navrhne transformáciu sociálnych služieb na princípe decentralizácie a odštátnenie ich výkonu.

Vláda posilní úlohu vyšších územnosprávnych celkov a obcí pri poskytovaní sociálnych služieb a významnejšie ich zapojí do boja proti zneužívaniu sociálneho systému. Vzhľadom na dôležitosť kvality verejných zamestnancov a význam osobných nákladov bude vláda pokračovať v reforme verejnej a štátnej služby. Konkrétne kroky by pritom mali vychádzať okrem iného aj z princípov rozšírenia apolitického, nestranného a kvalitného výkonu povolania zo štátnej služby aj do viacerých oblastí verejnej služby. Prijatie novely zákona o štátnej službe umožní okrem iného zamestnanie špičkových odborníkov v ústredných štátnych orgánoch za adekvátneho mzdového ohodnotenia a odstráni nepružnosť zamestnávania v štátnej službe.

* san zll

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 2. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€
 3. Eilat: Slnko, teplo a zábava
 4. Ku kuchynskej linke dostanete obývačku či vstavané skrine za 50%
 5. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 6. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 7. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 8. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 9. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 10. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 1. Eilat: Slnko, teplo a zábava
 2. Ku kuchynskej linke dostanete obývačku či vstavané skrine za 50%
 3. Exkurzia študentov Stavebnej fakulty STU v Bratislave
 4. Prichádza Black Friday, jazdenku môžete mať so zľavou 2000 eur
 5. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 6. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 7. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 8. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 9. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 10. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 1. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky 16 660
 2. Eilat: Slnko, teplo a zábava 10 350
 3. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 7 433
 4. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€ 4 352
 5. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek 2 784
 6. Ako sa zbaviť chladnej podlahy 2 529
 7. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií 1 912
 8. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba 1 678
 9. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky 1 475
 10. Ku kuchynskej linke dostanete obývačku či vstavané skrine za 50% 1 472

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Veľkolepý nástup, výslnie a pád. Prečo veľké strany neprežijú svojich lídrov

Výmena lídra nie je kľúčom k dlhšej životnosti strany. Funguje len pri menších stranách, v Smere by mohla znamenať rýchly zánik.

KOMENTÁRE

Smer bez Fica nemá logiku

Životnosť strán ako Smer sa odvíja od popularity zakladateľa.

Neprehliadnite tiež

Opäť žltý lístok. Prečo niektoré zásielky pošta nedoručí domov

Ľudia sa často mylne domnievajú, že aj pri objednaní menšieho tovaru ide o balík.

Plzeňskú Škodu Transportation kúpi najbohatší Čech Kellner

Investičná skupina PPF za stopercentný podiel podľa odhadov zaplatí viac ako desať miliárd korún.

Danko povedal, ako bude fungovať 13. a 14. plat

Je dôležité, aby ľudia dostávali systémové odmeny, povedal predseda parlamentu a SNS.

V Poľsku si už v nedeľu nenakúpite. Ale až od roku 2020

Poslanci dolnej komory poľského parlamentu v piatok schválili návrh zákona, ktorý počíta s úplným zákazom nedeľných nákupov.

Talianska energetická firma Eni bude hľadať plyn pri Cypre

Generálny riaditeľ Eni Claudio Descalzi uviedol, že firma má o región strategický záujem.