BRATISLAVA. Ak by náš dlh rástol príliš rýchlo, vláda by sa vyrovnanému rozpočtu vedela vyhnúť aj bez toho, aby premiér Robert Fico podal demisiu. Dlhová brzda by sa v takom prípade stopla na dva roky.
Zákon o takzvanej dlhovej brzde hovorí o vyrovnanom rozpočte v prípade, ak dlh krajiny dosiahne 57 percent HDP. Takémuto riziku čelí Ficova vláda už v tomto roku. Ak by dlh bol taký alebo ešte vyšší, kabinet by vyrovnaný rozpočet musel podľa dlhovej brzdy pripraviť na volebný rok 2016.
Zákon o dlhovej brzde hovorí, že vláda v takom prípade nesmie predložiť Národnej rade návrh rozpočtu s deficitom. To znamená, že rozpočtované výdavky verejnej správy nemôžu byť vyššie ako jej príjmy.
„Vláda v takom prípade môže predkladať iba vyrovnaný rozpočet. Ak by ho poslanci neschválili ani na x-tý pokus, teda nikdy, budeme mať rozpočtové provizórium,“ povedal šéf Tlačového odboru ministerstva financií Radko Kuruc.
Smer má v Národnej rade nadpolovičnú väčšinu poslancov. Ak by teda za vyrovnaný rozpočet nezahlasovali, mali by sme rozpočtové provizórium.
Rozpočtové provizórium znamená, že výdavky štátu by zostali zmrazené na úrovni predchádzajúceho roku, v tomto prípade roku 2015. Výnimkou sú dôchodky a sociálne dávky. Nezmrazili by sa ani príjmy samospráv.