BRATISLAVA. Z plánu ministra práce Jána Richtera, podľa ktorého mali súkromné personálne agentúry pomôcť s nájdením práce pre dlhodobo nezamestnaných, zrejme nič nebude.
Pred rokom o tom minister hovoril ako o takmer hotovej veci, vysvetľoval, ako to dobre funguje napríklad vo Veľkej Británii a ako to pomôže Slovensku.
Pointa mala byť, že peniazmi motivované personálky nájdu spôsob, ako ľudí zamestnať. Prvú časť odmeny mali dostať, až keď niekoho zamestnajú, ďalšie, až keď si človek prácu udrží.
Richter na to nachystal 12 miliónov eur z eurofondov.
Agentúry nevybrali
- Tender vyhlásilo Ústredie práce v júni 2013.
- Išlo o súťažný dialóg, teda účastníci mali povedať svoju predstavu, ako by zamestnávali ľudí, čo nepracovali aspoň rok.
- Bez práce je dnes u nás dlhšie ako rok zhruba 200tisíc ľudí, teda polovica zo všetkých nezamestnaných.
- Projekt mal stáť 12 miliónov eur z eurofondov.
- Zapojiť sa doň malo 7000 ľudí, zamestnať sa malo 4000 až 5000 ľudí.
Prešiel rok, ale nikto nie je novým spôsobom zamestnaný. Štát dokonca ani nevybral agentúry, ktoré by mali nezamestnaným s hľadaním práce pomáhať.
Súťaž, ktorú Ústredie práce pre agentúry vyhlásilo v polovici minulého roka, nedávno zrušilo. Informáciu priniesli Hospodárske noviny.
Ústredie práce zrušenie súťaže vysvetľuje tým, že by už nestihlo termíny a eurofondy by prepadli.
Dvanásť miliónov nachystaných na efektívnejšie hľadanie práce pre asi päťtisíc ľudí tak štát skúsi minúť aspoň na obyčajné dotácie pracovných miest.
Rozhodnutie uľahčilo aj to, že od novembra môžu firmy pri prijatí dlhodobo nezamestnaného získať úľavy na odvodoch.
Viacero okolností naznačuje, že štát zastavil tendre nie pre meškanie eurofondov. Jeden z uchádzačov – agentúra McRoy napríklad – tvrdí, že sa o zrušení súťaže dozvedel až z novín. Jej konkurenti – Edymax aj Proact People sa o tom dozvedeli koncom februára.
„Informácia prišla listom z Ústredia práce,“ povedal Radovan Maxin z Edymax.
Do tendra sa prihlásila aj agentúra Index Nosluš, ale na otázky o súťaži nechcela odpovedať.